Myslite na svoje oči, pokožku aj zdravie: Zvlhčujte vzduch podľa našich rád

zvlhčovač

Thinkstock.com

Zimné obdobie je spojené s vykurovaním a zriedkavejším vetraním. Preto niet divu, že v mnohých domácnostiach je vzduch suchší, ako by mal byť. Tento fakt sa podpisuje na celkovej forme človeka. Zistite, aká má byť optimálna vlhkosť vzduchu aj prečo a ako ju treba dosiahnuť.

Suchý vzduch nabúra zdravie aj peňaženku

Pokožka je suchšia, oči sa rýchlejšie unavia a môžu páliť, sliznice sa stávajú náchylnejšími na rôzne ochorenia – aj to sú dôsledky suchého vzduchu v miestnosti. Zároveň môžete mať pocit, že hoci kúrite naplno, stále je v byte akási zima. Suchý vzduch je totiž na pocit chladnejší ako vlhký. Takže ním nepriamo ohrozujete nielen svoje zdravie a pohodu, ale aj obsah svojej peňaženky.

Vlhkomer sa vyplatí

Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 percent. Ani s vlhkosťou to netreba preháňať, pretože teplý a priveľmi vlhký vzduch je ideálnou živnou pôdou pre baktérie a plesne. Preto sa ho snažte udržať v danom rozmedzí. Ideálne je, ak máte doma vlhkomer či meteostanicu, vďaka ktorej zistíte hodnoty u vás doma.


Mohlo by vás zaujať: Záškodník vo vašom domove: Porazte plesne účinne a natrvalo


Zvlhčujte efektívne

  • Pomôžu radiátory

Zaveste na radiátory nádoby na zvlhčovanie vzduchu plné vody. Vodu pravidelne meňte, aby sa v nádobe nevytvorili plesne. Ak sa vám ich nechce kupovať, dajte k radiátorom misky plné vody. Aj tie trochu pomôžu.

  • Vlhká bielizeň sa hodí

K vlhkejšiemu vzduchu vám pomôžu aj mokré uteráky na radiátore, ideálne bielej alebo svetlej farby. Keď ste práve doprali, máte problém vyriešený – nechajte bielizeň usušiť na radiátoroch.

  • Po kúpaní či sprchovaní…

Nevypúšťajte hneď vaňu, naopak, nechajte ju ešte aspoň hodinku-dve plnú. Z väčšej plochy sa vyparí viac vzduchu. Je po sprchovaní váš kút plný pary? Skvelé. Otvorte na ňom dvere a nechajte otvorené aj dvere na kúpeľni, najmä v menších bytoch aj takýto detail pomôže k vlhkejšiemu vzduchu.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


  • Rastliny vám prospejú

NASA a ALCA (Associated Landscape Contractors of America) dva roky skúmali 19 druhov rastlín, aby zistili, ktoré z nich najlepšie prečisťujú a zvlhčujú vzduch. Ideálna na tento účel je palma Areca – jeden a pol metrová rastlina za jeden deň odparí celý liter vody. Jej výhodou je, že ako tropická rastlina nie je náročná na svetlo a tak ju môžete umiestniť aj na tmavšie miesta. Ani iné rastliny však nezatracujte, najmä ak im dostatočne zvlhčujete listy.

  • Zvlhčovač vzduchu

Dostať ho môžete už od približne 20 eur, tie najdrahšie stoja vyše 100 eur. Záleží na tom, čo od neho očakávate – aj tie lacnejšie však majú väčšinu základných fukcií, takže sa nerozhodujte len podľa ceny. Ak zvlhčovač chcete používať aj počas noci, zistite, či je jeho chod dostatočne tichý. Niektoré majú aj možnosť programovania vopred alebo nastavenie požadovanej vlhkosti v miestnosti. Väčšina z nich sa automaticky vypne, keď sa voda vyparí. Dôležitým parametrom je aj veľkosť miestnosti, ktorú dokáže prístroj zvlhčiť a potešia aj zabudované filtre proti usadzovaniu vodného kameňa. Výhodou je, že ich môžete využiť aj na aromaterapiu. Nie každému sa však môže pozdávať ich dizajn, ktorý nezapadne do každého interiéru.

  • Romantická či moderná fontánka

Je nielen praktickým, ale aj veľmi estetickým riešením – dokáže oživiť priestor a vytvoriť atmosféru, upokojiť a odohnať stres. Finančne však ide o najnáročnejšiu možnosť.


   Aké skúsenosti so zvlhčovaním vzduchu máte vy? Čo vám pomáha? Podeľte sa o svoje zistenia aj s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Zor
Odporúčame