Myslite na svoje uši: V lete na ne číha množstvo nástrah

Muž

thinkstockphotos.com

V lete stúpa nielen počet zranení súvisiacich napríklad so športovaním a voľnočasovými aktivitami. Zväčšuje sa aj množstvo problémov s ušami. Nebezpečenstvo hrozí tak pri kúpaní v miestnom bazéne, ako aj pri cestách do ďalekých krajín. Na čo by ste si mali dať pozor, aby ste neskončili u dokotora?

V letných mesiacoch hrozí ušiam podľa lekára ORL Jána Pasku množstvo nebezpečenstiev. Na slnku sa ušnice ľahko spália, pretože ľudia na ne pri nanášaní krému zabúdajú. Sluch ohrozuje aj voda, ktorá zostala v uchu po kúpaní, rovnako ako pretlak pri potápaní.

Pre vodu v uchu aj k lekárovi

,,V zvukovode bežného anatomického tvaru voda po kúpaní nezostáva a problémy človeku nerobí. Problémy nastávajú, keď je zvukovod zúžený ušným mazom, alebo sú v ňom kostené výrastky,popísal lekár. V zdravom uchu sa ušný maz nezhromažďuje, posúva sa von. Ak je systém narušený, vzniká mazová zátka. Keď potom vnikne do ucha voda, upchá sa aj zvyšná štrbina a ucho zaľahne. V takom prípade je nutný zásah lekára.

Čistite správne

Aspoň sčasti môžete ovplyvniť kondíciu svojho ucha vhodným čistením. Nepoužívajte klasické vatové tyčinky. Ak sa s nimi neviete rozlúčiť, zaobstarajte si tie detské, ktoré vás nepustia hlboko. Ucho by sa malo čistiť približne potiaľ, ako dočianete svojím malíčkom. O ostatné sa postará príroda. Ak sa vám aj do ucha dostane voda, skúste ju „vytriasť“ skákaním, pri ktorom ukloníte hlavu nabok. Nedávajte si doň žiadne „nástroje“, ktoré sú práve po ruke.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti uší? Poradíme vám, ako s nimi zatočiť


Potápanie nie je pre každého

Pri potápaní sa zase ucho musí vyrovnať s pretlakom z vonkajšieho prostredia. Na prekážku tomu môže byť nádcha, polypy, obrna lícneho nervu, kompletná zubná protéza, ťažká migréna či stav po mŕtvici. Potápanie by preto mali prevádzkovať len zdraví ľudia, zdravotný stav by si mali dať skontrolovať lekárom a absolvovať tiež vyšetrenie ORL.

 

Radšej šnorchlovanie

Ani ľudia s ťažkou a strednou nádchou, chronickým zápalom ucha a nosných dutín by sa podľa prezidenta Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny Rastislava Maďara nemali potápať. Bezpečnejšie pre nich je šnorchlovanie v menších hĺbkach s použitím okuliarov a dýchacej trubice.


Mohlo by vás zaujať: Neubližujte svojim ušiam: Naučte sa, ako ich čistiť správne


Nepríjemné pristávanie

So sluchom môžu nastať problémy aj pri štarte a pristávaní lietadla. Keď lietadlo klesá, vzniká pretlak z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ nie je Eustachova trubica schopná tento tlak vyrovnať, začne v ušiach bolieť. Pri štarte, teda pri pohybe nahor, vznikajú tiež tlakové rozdiely, človek ich ale väčšinou zvládne lepšie a vníma ich len ako zaľahnutie uší. Zvykne pomáhať žutie žuvačky či cmúľanie cukríka.


Čo pri bolestiach uší pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame