Mýty a fakty o sexe po päťdesiatke: Ako na tom v spálni naozaj sme?

Manželia

profimedia.sk

Sexuálny život v zrelom veku je predmetom mnohých diskusií. Spájajú sa s ním najrôznejšie mýty a fikcie o poklese libida a o tom, že to už v posteli nie je také ako zamladi. Napriek týmto všetkým poverám však milostné dobrodružstvá s prekročením prahu päťdesiatky končiť rozhodne nemusia. Posvietili sme si na aktivitu za dverami spálne u párov, ktoré už doma oslavovali aspoň jednu polstoročnicu. Aké kolujú v tejto oblasti chýry a na ktorej strane stojí pravda?

Fikcia: Po prekročení určitej vekovej hranice ľudia strácajú o sex záujem

Pravda: Sexuálny život nepozná žiadne vekové hranice, po prekročení päťdesiatky sa len mení. Vzájomné uspokojenie sa stáva akýmsi odrazom kvality vzťahu a pochopenia potrieb toho druhého. Zatiaľ čo pred rokmi stačila čo i len malá iskra, aby ihneď vzbĺkol plameň vášne, teraz najdôležitejšiu úlohu zohráva harmónia. Dôkazom toho, že sex v zrelom veku je naďalej veľmi dôležitý a môže byť vzrušujúci, svedčí prieskum amerického Národného výboru pre starnutie, ktorý zisťoval pocity u sexuálne aktívnych šesťdesiatnikov. Až 74% mužov a 70% žien považovalo svoj milostný život uspokojivejší ako v štyridsiatke.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muži odmietajú sex: Aké sú ich najčastejšie dôvody a čo sa za nimi skrýva?


Fikcia: Muž s pribúdajúci rokmi stráca schopnosť dosiahnuť erekciu

Pravda: Samotné starnutie nie je prvotnou príčinou erektilnej dysfunkcie, na týchto zmenách sa podieľa najmä pokles testosterónu. Aby sa muž vzrušil, potrebuje viac fyzických podnetov a jeho erekcia už nie je taká pevná ako kedysi. To však ešte neznamená, že si s ním dáma neužije. Milostný akt si vyžaduje viac času a niekoľkohodinovú prestávku medzi jednotlivými „číslami“. Partneri sú však k sebe o to nežnejší a láskavejší.

Fikcia: Za nezáujem o sex u žien po päťdesiatke môžu emočné výkyvy a psychika

Pravda: Aj keď sú ženy v klimaktériu citovo a emočne menej stále, ešte významnejšiu úlohu môžu zohrať práve fyzické faktory. Pokles ženského hormónu estrogénu totiž môže spôsobovať zníženú alebo nulovú vlhkosť, čo sa odrazí na diskomforte počas samotného milostného aktu. U iných žien sa, naopak, zvýši hladina testosterónu, čo sa prejaví väčšou a častejšou chuťou na sex.

Fikcia: Žena s vyšším vekom stráca schopnosť dosiahnuť orgazmus.

Pravda: Množstvo žien po menopauze má z milovania väčšie potešenie a je schopné dosahovať intenzívnejšie a častejšie orgazmy. Do určitej miery za to vďačia opadnutiu stresu z nechceného tehotenstva.

Fikcia: Masturbácia spôsobuje, že si sex s partnerom dostatočne neužijete

Pravda: Čím lepšie po sexuálnej stránke spoznáte samých seba, tým presnejšie budete vedieť partnerovi vysvetliť, čo vám prináša potešenie. Masturbácia u žien napomáha zvlhčovať vnútorné prostredie, zvyšovať elasticitu tkanív a hladinu pohlavných hormónov. Mužom zasa prospieva tým, že utužuje ich schopnosť ľahko dosiahnuť erekciu.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sexuálny život s vekom upadá: Na vine môže byť aj týchto päť vecí


Fikcia: Ak muž nemôže dosiahnuť erekciu, môže za to citový či emočný problém

Pravda: Muži sú od prírody lovci a pud reprodukcie majú takpovediac zakódovaný v krvi. Problémy v práci, vo vzťahu či s financiami sa síce môžu podpísať pod jeho výkon v posteli, no najčastejšie ide o niektorý z fyzických faktorov alebo ich kombináciu. Až 85% zo zaznamenaných porúch erekcie úzko súvisí s problémami cirkulácie, poruchami funkcie prostaty či s vedľajšími účinkami liekov na predpis.

Fikcia: Ak páry v zrelom veku nemajú pravidelný sex, strácajú oň záujem alebo jeden o druhého.

Pravda: Ak starší pár nemá pravidelný sex, väčšinou ide o chorobu alebo neschopnosť rozprúdiť vášeň v posteli. Vtedy je najdôležitejší úprimný rozhovor, v ktorom polovička prejaví svoju oporu a trpezlivosť.

Sexuálny život po päťdesiatke je v porovnaní s tým, aký sme prežívali desaťročia skôr, určite odlišný. Nastávajúcich zmien sa však netreba obávať, pretože nie všetky z nich sú negatívne. Nielenže sa nemusíte obávať nechceného potomka, no vďaka odrasteným ratolestiam máte zaručene viac súkromia. Za roky spoločného života sa navyše poznáte dosť dobre na to, aby ste vedeli odhadnúť, ako dosiahnuť vzájomné uspokojenie. A ak vás práve v zrelom veku postretla nová známosť, otvorenou komunikáciou zvládnete akúkoľvek výzvu.


Ako si svoj sexuálny život v zrelom veku spetrujete vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Johnny

Odporúčame