Mýty verzus fakty: Je lepšie maslo alebo margarín?

maslo

sxc.hu

Živočíšne tuky obsiahnuté v masle a nenasýtené mastné kyseliny v rastlinných margarínoch už celé desaťročia zvádzajú medzi odborníkmi na výživu ťažký súboj. Tuky ako také do nášho jedálneho lístka patria, z hľadiska prevencie srdcovocievnych ochorení je však veľmi dôležitá ich forma. Ak sa neviete rozhodnúť, čo natrieť na pečivo svojim najbližším, možno vám poradí výsledok novej štúdie. Podľa neho bola totiž dlhoročná kampaň celkom mylná.

Všetko začalo v rokoch šesťdesiatych…

Práve v tomto období minulého storočia bol za veľkou mlákou spustený výskum, do ktorého sa zapojila vzorka austrálskych mužov v strednom veku. V ich zdravotnej karte bol zaznamenaný buď infarkt myokardu alebo zistená angina pectoris. Polovici z týchto mužov bol namiesto živočíšnych tukov naordinovaný olej podobný slnečnicovému – svetlicový (alebo tiež saflorový) a margarín z neho vyrobený. Druhá polovica sledovanej skupiny pokračovala vo svojich stravovacích návykoch. Vtedajšie výsledky zneli jednoznačne: margarín je pre naše srdce jednoznačne prospešnejší. Následkom tohto stanoviska sa spustila masívna kampaň, na základe ktorej mnoho domácností uprednostňovalo práve rastlinné tuky. Po rokoch však spomínaná štúdia bola prehodnotená.


Mohlo by vás zaujímať: Maslo alebo margarín: Nech vyhrá lepší!


Kde sa stala chyba?

Teória o margarínoch má na prvý pohľad dobrý vedecký základ. Keďže rastlinné tuky na rozdiel od masla neobsahujú cholesterol, ale nenasýtené mastné kyseliny, stávajú sa voľbou číslo jeden. Očakáva sa totiž od nich, že hladinu škodlivého cholesterolu nielenže nezvyšujú, ale naopak – podieľajú sa na jej znižovaní. Mali by nás tak chrániť pred kôrnatením tepien a upchávaním ciev, ktoré vedú k ochoreniam obehového systému. Ak by ste však očakávali, že sa vzorka austrálskych mužov konzumujúca rastlinný olej a margarín dožila vyššieho veku, mýlili by ste sa. V skutočnosti si totiž dlhší život v priemere užili práve tí, ktorí zostali verní živočíšnym tukom a maslu. Tento názor podporila americká štúdia, ktorá analyzovala výsledky predchádzajúcich prieskumov. Celkovo boli znova preštudované prípady až u 350 tisíc ľudí.

Aditíva ako kameň úrazu?

Maslové aj margarínové výrobky počas uplynulých rokov prešli prirodzeným vývojom. Vedeli ste, že margarín bez farbív nadobúda odtiene sivej, ktoré oku príliš nelahodia? V snahe vyčarovať z margarínu lahodnú pochúťku vábivej konzistencie, výrobcovia pridávajú najrôznejšie emulgátory a chemické prísady. Ak by sme však položili ruku na srdce, musíme pripustiť, že podobný problém sa objavuje aj vo výrobe masla, kde sa zase šetrí na mlieku a smotane.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodný poklad z Afriky: Bambucké maslo je potešenie pre vašu pokožku


Ktorý magarín je najvhodnejší?

Najdôležitejší záver z práce výskumníkov spočíva v zaujímavom zistení: Neexistuje dôkaz o tom, že margaríny preukázateľne znižujú riziko srdcovocievnych chorôb. Ak teda chcete urobiť niečo prospešné pre svoje zdravie, nemusíte si maslo ani margarín odtrhnúť od úst. Dôležité je vyberať kvalitné výrobky a ustriehnuť si množstvo prijatých tukov. Základom je čítať informácie na obale a vyberať mäkké margaríny so zastúpením n-6 a n-3 omega mastných kyselín v pomere 4-5:1 a s obsahom trans mastných kyselín nižším ako 0,5g.

A čo maslo?

V prípade masla zvyčajne platí, že kvalita sa odráža na cene. Nízka cena a rôzne variácie na slovo maslo (masielko, maslíčko, maslenko a podobne) napovedajú, že nejde o najkvalitnejší výrobok a vlastne nejde vôbec o pravé maslo. Ak máte možnosť, neváhajte sa poobzerať po drobných hospodároch, ktorí ponúkajú svoje produkty z domáceho chovu. Jednou z možností tiež je vyrobiť si vlastné domáce maslo. Nie je to až také pracné, ako by sa mohlo zdať a zároveň máte istotu on jeho zložení.

Domáce maslo za pár minút

Potrebujeme: 2 balenia smotany na šľahanie (minimálne 30 percent tuku)

Postup: Smotanu šľaháme (napr. ponorným mixérom) – ušľahá sa nám šľahačka, ale v šľahaní pokračujeme ďalej. Postupne sa nám začne zrážať maslo do hrudiek a oddeľovať sa od cmaru.Počkáme kým nebude mať maslo vyhovujúcu konzistenciu. Potom ho vyberieme z nádoby, opláchneme v studenej vode a na doštičke ho pomiesime, aby sme z neho dostali zvyšný cmar a aby držalo pokope. Ak sa nám jeho hustota nezdá dostatočná, môžeme ho ešte pomixovať, čím z neho dostaneme zvyšný cmar. Následne ho dáme do chladničky stuhnúť a môžeme ho používať.

Náš tip: Cmar je údajne veľmi zdravý nápoj, takže ho určite nevylievajte, naopak, naservírujte si ho na pitie. 


Čomu dávate prednosť vy – maslu alebo margarínu? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame