Ministerstvo životného prostredia chystá pomoc pre samosprávy: Aké sú plány na udržateľné hospodárenie s vodou?

ministerstvo životného prostredia

Ministerstvo životného prostredia chce realizovať opatrenia na zmiernenie dôsledkov klimatickej krízy (Zdroj: sk.wikipedia.org/Wizzard)

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce podporiť novozvolených zástupcov samospráv pri realizácii opatrení, ktoré zmierňujú dôsledky klimatickej zmeny. Podľa neho majú v urbanizovanej krajine dôležitú úlohu pri riešení týchto dôsledkov práve adaptačné opatrenia. TASR o tom informovali z oddelenia komunikácie MŽP SR.

„Adaptačné opatrenia umožňujú udržateľné hospodárenie s vodou. Opatrenia, akými sú zelené strechy, zelené fasády, dažďové záhrady či vegetačné plochy, pomáhajú robiť mestá obývateľnejšími, pretože ovplyvňujú sídelnú mikroklímu a ochladzujú mestské prostredie počas letného obdobia,“ poukázal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Podľa jeho slov tohtoročné leto ukázalo, aké dôležité je prispôsobiť Slovensko na zmenené klimatické podmienky.

Realizáciu vodozádržných opatrení vrátane budovania zelených striech podporí rezort z prostriedkov Operačného programu Kvalita životného prostredia. V rámci dvoch výziev sa na vodozádržné opatrenia vyhradilo približne 46,5 milióna eur. „V súčasnosti je ešte otvorená 21. výzva, kde môžu obce, vyššie územné celky a ich rozpočtové a príspevkové organizácie realizovať opatrenia na adaptáciu nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy,“ uviedli z ministerstva.

MŽP SR bude pokračovať v podpore opatrení na adaptáciu nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy z fondov EÚ aj v nadchádzajúcom období, a to v rámci Programu Slovensko. „V rokoch 2021 až 2027 je na podporu projektov zo zdrojov EÚ v tejto oblasti vyčlenených 218 miliónov eur,“ dodali z rezortu.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame