Bicyklovanie nemusí byť len záležitosťou mladých. Naopak, stále zlepšujuca sa cyklistická infraštuktúra, modely bicyklov prispôsobené starším ľuďom a šanca popracovať na kondícii či zhodiť prebytočné kilá z neho robí ideálneho spoločníka na výlety, ale aj dopravný prostriedok. A aj keď ste na bicykli nestáli už roky, stále nie je neskoro sa k nemu vrátiť.
Prečo bicyklovanie?
Nedávny svetový rekord 106-ročného Francúza Robert Marchanda v hodinovej jazde na dráhe, keď dosiahol úctyhodných 22,5 kilometra potvrdzuje, že naozaj nie je nikdy neskoro. To tiež ukazuje aj štúdia uverejnená v Journal of Aging and Physical Activity, v ktorej skúmali pozitívne účinky na seniorov vo vekovom rozmedzí 70 až 80 rokov. Tí jazdili trikrát týždenne od 30 do 45 minút. Počas niekoľkých mesiacov experimentu sa im zvýšila kapacita pľúc a tiež sila svalov.
Posilňujete ruky aj nohy
Hoci sa môže zdať, že bicyklovaním zamestnávate iba nohy, nie je to tak. Zabrať dostávajú aj horné končatiny. Platí totiž, že človek by nemal celú váhu nechať na sedle, ale tiež sa zaprieť do riadidiel. Tým spevňuje svalstvo, posilňuje bicepsy aj tricepsy a to aj bez toho, že by ruky aktívne pracovali.
No späť k nohám. Pri jazdení odľahčujeme kĺby a trpia menej ako napríklad pri džogingu alebo behu. Pohyb nôh spevňuje ich svalstvo a zároveň dobre pôsobí aj na kosti. Bicyklovanie tiež znižuje možnosť kardiovaskulárnych chorôb a to až o 50 percent, ak sa mu venujete niekoľkokrát do týždňa. Navyše, odborníci sa zhodujú, že jazdenia sa nemusia báť ani ľudia, ktorí trpia chorobami pľúc či srdca.
Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať nový bicykel? Nezabudnite na tieto veci!
Chudnutie na bicykli
Popravde, schudnúť jazdou na bicykli nie je najjednoduchšie. Pohyb však zlepšuje kondíciu organizmu a krvný obeh. S tým ide ruka v ruke zrýchlenie metabolizmu a následné spaľovanie tukov a kalórií. Odborníci tak odporúčajú jazdiť približne 30 minút denne. Tempo závisí vo veľkej miere od vás.
Základom chudnutia na bicykli je pravidelnosť. Ak sa na ňom prebehnete raz do mesiaca 20 minút, na vašej váhe sa pravdepodobne nič nezmení. Ďalšou mylnou predstavou je, že ťažšie prevody vás dovedú ďalej a budú efektívnejšie pre vaše telo. Práve naopak, ak sa musíte pri záberoch nôh zapierať, zbytočne ich zaťažujete a rýchlejšie sa unavíte. Vyššia kadencia pri nižšej záťaži vás na miesto dovedie pravdepodobne rovnako rýchlo a to aj bez trápenia.
Nebojte sa bicykla pre starších
Trh je doslova zaplavený rôznymi druhmi bicyklov. Ako si však vybrať ten správny? V prvom rade záleží, nakoľko to myslíte s jazdením vážne. Pre ľudí po štyridsiatke, ktorí nepraktizovali aktívny životný štýl, je najlepšie začať so strojmi, ktoré sú často označované ako seniorské.
Keďže s narastajúcim vekom klesá pohyblivosť končatín, rozdiel spočíva najmä v tom, že spodná časť rámu je znížená a umožňuje tak jednoduchšie nasadanie a zosadanie. Rám tak pripomína klasický dámsky bicykel, solídna konštrukcia je však vhodná aj pre pánov. Ide v podstate o modifikáciu mestského bicykla, ktorý často vidíme aj medzi mladými ľuďmi.
Stále populárnejšie a prístupnejšie sú aj bicykle s elektrickým pohonom. Dojazd majú až okolo 100 kilometrov a človek si tak uľahčí pedálovanie, predovšetkým do kopca. Ich problémom je vyššia cena.
Mohlo by vás zaujímať: 7 zaručených tipov, ako prežiť jesenný a zimný chlad na bajku
Vhodné trasy
Výber trasy spočíva predovšetkým v tom, čo od bicykla očakávate. Pred cestou si však nezabudnite spraviť krátky strečing – ponaťahujte svaly. Predídete tak prípadným zraneniam.
Pokiaľ by mal byť mestským dopravným prostriedkom, skúste sa vyhýbať cestám s veľkou premávkou a hľadať miestne cyklochodníky, na ktorých sa môžete cítiť bezpečne.
Ak chcete bicykel využívať na turistiku, odborníci odporúčajú trasy s maximálnou dĺžkou 50 až 60 kilometrov bez väčšieho prevýšenia. S pribúdajúcim vekom sú vhodnejšie výlety, pri ktorých sa terén príliš nevlní. Dajte si tiež pozor na počasie a vyhýbajte sa dňom s možnosťou dažďa, keď sa môže povrch šmýkať. Zároveň si stanovujte reálne ciele. Ak sa k bicyklu vraciate po rokoch, nezačínajte ihneď dlhými túrami. Radšej sa na ňom párkrát prebehnite v okolí domu.
Ideálne bude, ak s vami bude jazdiť ešte aspoň jedna osoba. Uľahčí to prípadné nepríjemnosti, akými sú napríklad defekt či iné technické problémy, ale tiež pomôže pri zraneniach, pádoch či nevoľnosti. Na dlhších túrach nesmiete zabúdať na pravidelný pitný režim a tiež jedenie. Jeho nedostatok sa môže prejaviť v nadmernom vyčerpaní. Je dobré pamätať, že mimo obce zákon ukladá povinnosť nosiť prilbu, nezabúdajte tiež na bočné odrazky na kolesách, svetlá a reflexné prvky na oblečení.
Radi bicyklujete? Aké trasy by ste odporučili ďalším cyklistom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.
Zdieľať na