Na čistenie aj pre krásu: 10 spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti

Muž

thinkstockphotos.com

Stojí pár centov, nachádza sa v každej domácnosti a existuje veľa možností, ako ho využiť. Je výborným pomocníkom pri upratovaní i v domácej kozmetike. Ak ho používate len pri varení alebo pri čistení kanvice od vodného kameňa, inšpirujte sa našimi tipmi.

1. Čisté a vyleštené okná

Okná rovnako dobre vyčistíte a vyleštíte aj vtedy, keď namiesto chemického prípravku použijete tento jednoduchý recept. Do litrovej fľašky s rozprašovačom, ktorá je naplnená vodou, pridáte 2 polievkové lyžice octu. Nádobu pretrepete a môžete začať s čistením. Domáci čistič stačí nastriekať na okenné sklá a vydrhnúť starými novinami.

2. Ovocie a zelenina bez chemikálií

Väčšina bežného ovocia a zeleniny je ošetrená chemicky, a preto je dôležité ich dôkladne umyť. Ak chcete mať naozaj istotu, že sú bez nežiadúcich látok, postriekajte ich zmesou pripravenou z troch dielov vody a jedného dielu octu. Až potom ich umyte pod tečúcou vodou.

3. Nedostatočne odlepené štítky na rozličných povrchoch

Neviete dostať zvyšky lepidla a etikety napríklad zo zaváraninového pohára? Použite ocot, ktorý má schopnosť pôsobiť ako rozpúšťadlo. Skúste to aj pri iných povrchoch, z ktorých potrebujete dostať nechcené lepidlo.


Mohlo by vás zaujať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


4. Usadeniny na sprche, kuchynských drezoch a toalete

Ak je na sprche veľa vodného kameňa, namočte ju do nádoby s vodou zmiešanej s primeraným množstvom octu (čím viac kameńa, tým viac octu). Na vyleštenie vodovodných kohútikov či drezov použite papierovú utierku namočenú v octovej vode. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu a potom utrite. V prípade, že neviete, ako docieliť dokonale vydezinfikovanú a lesklú toaletu, nalejte do nej najskôr dostatočné množstvo octu. Na vonkajšie časti použite na nanášanie fľašu s rozprašovačom. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu a potom na povrch toalety ešte nasypte sódu bikarbónu a misu dočistite.

5. Rozličné škvrny na kobercoch

Kečup, kávu alebo čokoládu z koberca odstránite tak, že špongiu namočíte do dvoch šálok vody zmiešaných s jednou šálkou octu. Na žuvačku stačí priložiť handričku s octom a nechať dostatočne dlho pôsobiť.

6. Čisté a lesklé podlahy

Pri umývaní keramických dlaždíc, linolea i drevených podláh použite na vedro teplej vody približne šálku octu. Povrch jednoducho umyte bežným spôsobom.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný puch vo vašej práčke: Ako mu dať stopku raz a navždy?


7. Ocot ako dezinfekcia rozličných povrchov

Ocot obsahuje látky, ktoré majú schopnosť zabíjať baktérie a plesne. Preto sa hodí na dezinfikovanie rozličných povrchov v domácnosti. Stačí zmiešať rovnaký diel vody a octu vo fľaške s rozprašovačom a môžete začať. Týmto spôsobom zbavíte baktérií napríklad kuchynské dosky na krájanie, klávesnicu počítača a myš, zubné kefky či miesta, ktoré sú pokryté plesňou.

8. Vínne mušky a mravce

Najmä v letných mesiacoch sú vínne mušky nevítanými návštevníkmi v domácnostiach. Láka ich sladká aróma ovocia. Skúste sa ich zbaviť tak, že do blízkosti misy s ovocím umiestnite malú nádobku naplnenú octom. Tento trik môžete použiť aj na mravce.


Mohlo by vás zaujať: Zatočte s vodným kameňom raz a navždy: Lacno a účinne aj bez chémie!


9. Prvá pomoc pri bodnutí hmyzom

Svrbí vás štípanec, ktorý vám uštedrili dotieravé komáre? Zmiernite ho, ak namočíte vatový tampón do octu a priložíte na dané miesto. Ešte účinnejší je tento trik vtedy, ak namočený tampón vložíte na chvíľu do chladničky.

10. Ocot na vlasy

Na získanie lesklých vlasov nepotrebujete drahé preparáty. Stačí zmiešať pohár teplej vody s 2 polievkovými lyžicami octu (na tento účel je lepší jablčný ocot). Týmto umyté vlasy opláchnite a nechajte uschnúť. Ocot tiež môžete využiť ako prostriedok v boji proti lupinám. Ocot jednoducho krúživými pohybmi naneste na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom vlasy umyte bežným spôsobom.


Na čo všetko využívate ocot v domácnosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame