Na dobrý skutok je vždy správny čas: Takto jednoducho môžete potešiť ľudí v okolí aj vy

balenie vianočného darčeka

Vianoce a dobré skutky patria k sebe (Zdroj: GettyImages)

Pokojný čas Vianoc je za rohom a my sa možno o niečo viac ako inokedy zamýšľame nad tým, ako spríjemniť tieto sviatky aj tým, ktorí mali v živote menej šťastia ako my. Vianoce sú jednoducho ideálnym obdobím na konanie dobrých skutkov, najmä v týchto nepriaznivých časoch. Neviete, ako na to? Máme pre vás hneď niekoľko nápadov.

Naplňte krabicu radosťou

Chceli by ste podporiť deti aj dospelých v ťažkej životnej situácii? Máme pre vás výborný tip, ktorý sme využili aj my v redakcii. „Nájdite doma krabicu, napríklad od topánok, a naplňte ju drobnosťami pre malých aj veľkých. Môžete do nej zabaliť napríklad teplé nenosené oblečenie, čaj, knižku, sladkosti, farbičky, pekné rúško či kozmetiku. Výber záleží na vás, vyhnite sa však potravinám s krátkou trvanlivosťou či ostrým predmetom,“ vysvetľuje redaktorka Plnielanu.sk Soňa.

Keď bude balíček hotový, stačí ho odniesť do niektorej z pobočiek spoločnosti Orange. Odtiaľ poputuje do jednej z nadácií Návrat, Človek v ohrození alebo Centrum Slniečko, kde niekomu urobí radosť. Tá bude dokonca znásobená, Orange totiž centrá pomoci podporí ešte sumou 100 000 €. A pokiaľ ste jeho zákazníkom, okrem dobrého pocitu na srdci vás poteší ešte jedna vec. Operátor totiž automaticky vylepšil svoje paušály, a tak sa zrejme už aj vy môžete tešiť z dát navyše.

DARUJTE KRABICU RADOSTI AJ VY

krabica naplnená darčekmi
Aj vy môžete niekomu svojou pomocou urobiť krajšie Vianoce (Zdroj: Plnielanu)

Potešte susedov

Susedské vzťahy bývajú základným kameňom spokojného bývania. Celý rok sa síce pekne zdravíte, cez Vianoce však poteší aj milé gesto. „Náš sused – starý mládenec každý rok vypeká, je to jeho koníček. Tento rok ma ozaj milo prekvapil, doniesol mi ochutnávku svojich prvých kúskov. Asi preto, že som mu vo výťahu spomínala, ako nikdy nestíham nič poriadne napiecť. Bolo to perfektné a úplne mi spravil deň,“ hovorí Janka.

Pripravujete legendárny vaječný likér? Neváhajte a prineste trošku na ochutnanie. Idete na trh po tradičné imelo? Zoberte o pár vetvičiek viac a prekvapte takouto maličkosťou pani susedu. Tí starší zas možno ocenia pomoc s nákupom. Mnoho z nich už nešoféruje a ťažké tašky nevládzu nosiť. Vypýtajte si lístok so zoznamom potravín a popri svojom nákupe urobte aj ten ich. Toto gesto vám rozhodne nezabudnú.

Darujte veci ďalej

Predvianočné obdobie je spojené aj s upratovaním. Možno aj vy každoročne nachádzate veci, ktoré už dávno nepoužívate, niektoré ste dokonca nikdy ani nerozbalili. Čo tak darovať ich ďalej? „Keď sme po 20 rokoch menili televízor, ten starý stále fungoval. Najjednoduchšie sa mi zdalo odviezť ho rovno do zberného dvora, myslel som, že nikto by ho nechcel. Potom som si povedal, že skúsim dať najskôr inzerát ,darujem za odvoz‘. Hneď na druhý deň si poň prišli robotníci z ubytovne a odviezli si ho. O hodinu nadšení volali a ďakovali mi, že naozaj funguje a že som im spravil predčasné Vianoce,“ hovorí s úsmevom Daniel.

Sociálne siete sú plné skupín, v ktorých môžete ponúknuť spomínané veci zadarmo. Jednoducho ich odfotíte, uverejníte a s veľkou pravdepodobnosťou si rýchlo nájdu majiteľa. Máte doma kreslo, hrnce či knižky, ktoré už nepotrebujete? Určite sa nájde niekto, kto vás od nich s radosťou oslobodí. To isté platí aj pre oblečenie v dobrom stave – nezabudnite ho však pred odovzdaním oprať. Pre vás ide možno o zbytočnosti, inému však môžete urobiť naozaj radosť.

Myslite aj na zvieratká

Aj zvieratá často potrebujú pomocnú ruku. Chlpáči v útulkoch ju ocenia najmä v zime, keď potrebujú nielen jedlo, ale aj teplo. Hodia sa im nepotrebné deky či koberce, ale aj obliečky či uteráky. Každé takéto zariadenie ocení aj krmivo či ďalšie potrebné veci. „Medzi moje vianočné tradície patrí minizbierka pre útulok. Obvolám všetky kamošky, ktoré mi darujú podložky, deky, hračky a podobne. Dokúpim vždy aj nejaké maškrty, a keď ideme k rodine na východ, beriem to so sebou do útulku,“ opisuje Bea. Chceli by ste pomôcť, ale neviete čím? Navštívte stránku so zoznamom útulkov, kde sa to prehľadne dočítate. Bez komplikácií tu z pohodlia domova vyberiete, čo a kam poputuje.

Akční ľudia zas môžu venovať trochu času a ísť vyvenčiť psíka. Odmenou vám bude veselé vrtenie chvostom a zaručene lepšia nálada. Vezmite na venčenie aj deti, vybehajú sa rovnako ako psíky a priučia sa zodpovednosti. Nezabudnite si zistiť časy venčenia vo vybranom útulku, môžu sa líšiť.

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Orange.


Zdroj: Plní Elánu/Advertoriál
Odporúčame