Na dovolenku so štvornohým miláčikom? Nezabudnite na tieto zásady

Pes

pixabay.com

Ani počas dovolenky sa nemusíte rozlúčiť so svojím štvornohým priateľom. Cestovanie so psom alebo mačkou ale prináša určité obmedzenia a povinnosti. Netreba tiež zabúdať na to, že dlhou cestou najviac trpia samotné zvieratá. Preto je domácemu miláčikovi potrebné zabezpečiť čo najlepšie podmienky, aby sa cesta zaobišla bez stresových situácií.

Zviera potrebuje pas

Psovi alebo mačke by ste pred cestou mali vybaviť pas pre domáce zviera, a to aj v prípade, ak cestujete v rámci EÚ. Zastaviť a skontrolovať vozidlo vám môžu všade, nielen na hraniciach.

Pas domáceho miláčika slúži ako potvrdenie, že vaše zviera má všetky potrebné očkovania, špeciálne proti besnote, a je začipované. Pas spoločenských zvierat vystaví veterinár, ktorý má na to oprávnenie, a pre zviera platí doživotne.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko, čo chcete vedieť o psom hoteli: Ako funguje, pre koho a za koľko


Cesta je stresujúca

Tak ako pre ľudí, aj pre zviera môže dlhá jazda autom predstavovať stres. Spolu s autolekárničkou v povinnej výbave by mala byť aj lekárnička pre psa či mačku. Lieky alebo upokojujúce prostriedky by sa však nemali podávať preventívne, ale iba v nevyhnutnom prípade.

Pri prevoze zvieraťa, najmä väčšieho psa, je potrebné myslieť aj na bezpečnosť jazdy. Pokiaľ zvyknete prevážať psa na zadnom sedadle, pripútajte ho špeciálnym postrojom, ktorý sa pripevňuje k spone bezpečnostného pásu. Máte tak istotu, že nebude vyrušovať ostatných cestujúcich a zároveň bude zabezpečený v prípade prudkého zabrzdenia alebo nárazu.

Mačka do prenosky, pes do kufra

Ideálnym miestom pre psa je však kufor auta. Jazda bude pre zviera bezpečnejšia, ak sa mu do zadnej časti vozidla umiestni textilná alebo plastová búda. Počas cesty treba robiť pravidelné prestávky.

Miska na vodu a voda musia byť stále poruke, jedla by malo byť pomenej, pričom najlepšia je suchá strava, napríklad granule. Pomôcť pri cestovaní však môžu aj hračky. Menšie zvieratá, ako mačky alebo fretky, by mali cestovať v prenoske.

Po príchode do cieľa je pre zviera dôležitý najmä tieň. Ľudia by mali svoje zvieratá venčiť len ráno a večer, pozor by mali dávať na úpal či popálenie labiek na horúcom asfalte. Kúpať sa zvieratá môžu, no len tam, kde je to povolené. „Nebezpečné je však prudké ochladenie skokom do chladnej vody,“ vysvetľuje Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveríte, že tieto zvieratá sú reálne: Pozrite si VIDEO s najväčším psom, mačkou či koňom


Cestovať môže aj lietadlom

Auto nie je jediný dopravný prostriedok, ktorým sa môže prevážať zviera. So svojím miláčikom je možné vydať sa na cestu aj letecky, znamená to však zvýšené náklady. Pes alebo mačka totiž musia mať vlastnú letenku a okrem toho aj špeciálnu klietku na prepravu zvierat. 

Do úvahy prichádza aj možnosť nájsť si opateru v mieste bydliska. „Ak máte dobrého opatrovateľa, ktorý sa o vaše zviera zodpovedne postará, zvážte aj možnosť nechať zvieratko u neho,“ hovorí Čaňová. Možnosťou sú aj psie hotely. „Najprv si však overte, či je v nich o zviera postarané profesionálne a s láskou.”


Cestovali ste už na dovolenku s vašim štvornohým miláčikom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR, SITA
Odporúčame