Na infarkt ročne zomierajú desaťtisíce ľudí: Keď sa deje toto, volajte záchranku!

Senior

gettyimages

Napriek tomu, že je pre nás srdce nenahraditeľné, mnohí z nás mu venujú len málo pozornosti. Podceňovať zdravie srdca sa však nevypláca, skončiť to totiž môže až infarktom.

Infarkt myokardu nastáva, keď náhle príde k zablokovaniu koronárnych tepien krvnou zrazeninou. Práve tieto tepny dodávajú srdcu kyslík, ktorý je pre fungovanie nášho tela a aj samotného srdca potrebný. Podľa prezidenta Slovenskej kardiologickej spoločnosti Róberta Hatalu na Slovensku ročne zomrie na srdcovo-cievne ochorenia takmer 30-tisíc obyvateľov. To je v prepočte na počet obyvateľov takmer trikrát viac, než vo Francúzsku. Celkovo choroby srdca a ciev majú u nás na svedomí viac ako 52 % všetkých úmrtí. Zistite, či ste v ohrození, alebo ako sa zachovať, keď prichádza.

Ako ho spoznáte?

Niektoré srdcové príhody vznikajú veľmi dramaticky, sú náhle a prudké – človek pri nich lapá po dychu a s rukou pritisnutou k hrudi padá na zem. Oveľa častejšie sa však začínajú pomaly, nevýraznou bolesťou či nevoľnosťou. Ľudia si často nie sú istí, čo sa s nimi deje, a príliš dlho čakajú, kým požiadajú o pomoc. Aké príznaky môžu srdcovému infarktu predchádzať?

  • Nepríjemný pocit v oblasti hrudníka: Najviac infarktov sa prejavuje nepríjemným pocitom, respektíve tlakom uprostred hrudníka, trvajúcim viac minút, alebo striedavo slabnúcim a silnejúcim. Možno ho pociťovať ako zvieranie, pálenie, tupú bolesť na hrudi alebo pocit plnosti.
  • Nepríjemný pocit v ostatných častiach hornej polovice tela: Bolesti často vyžarujú do ľavej ruky, môžu však aj do pravej, do chrbta, šije, čeľuste, alebo tiež do oblasti žalúdka.
  • Skrátenie dychu: Dýchavičnosť sa môže vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej.
  • Iné príznaky: Priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HABERA & TEAM 2019 TOUR

Bolesť pociťujú častejšie ženy

Vedeli ste, že príznaky infarktu u mužov a žien sa môžu mierne líšiť? Ženy pri infarkte vo všeobecnosti pociťujú bolesť alebo nepríjemný tlak v hrudi častejšie ako muži. Takisto majú väčšiu skúsenosť s čiastočným skrátením dychu, žalúdočnou nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou chrbta alebo čeľuste. Na druhej strane, ženy s výraznou nadváhou nemusia pociťovať vôbec žiadnu bolesť. Žiadne varovné signály nemusia pociťovať ani ľudia s cukrovkou – je to v dôsledku poškodenia nervových zakončení pri diabete (takzvaná polyneuropatia).

Viac ohrození sú muži

Väčšiu pravdepodobnosť, že dostanete infarkt máte vtedy, ak ste muž nad 50 rokov a ak sa ischemická choroba srdca objavila vo vašej rodine už predtým. K rizikovým faktorom patrí tiež fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu, nedostatok pohybu a obezita. Z toho vyplýva aj spôsob prevencie. Pokúste sa znížiť riziko zdravým stravovaním, udržiavaním si optimálnej hmotnosti a zdravším životným štýlom. Prospešná je aj pohybová aktivita, napríklad polhodinka ľahkých cvikov s vlastným telom či rýchla prechádzka päťkrát do týždňa.

Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa infarktu: Dodržujte týchto 5 pravidiel

Čo robiť, keď prichádza?

V prípade, že vás alebo vašich blízkych postihne infarkt, základná rada znie: Konajte! Majte na pamäti toto:

  • Ak vám alebo niekomu vo vašej blízkosti príde zle, pociťuje tlak na hrudníku a má jeden alebo viac typických príznakov, nečakajte dlhšie ako 5 minút a volajte 112. Personál rýchlej záchrannej služby môže začať s liečbou hneď, navyše je školený na oživovanie pacienta, ktorému sa zastavilo srdce.
  • Ak sa nedovoláte záchranky, nechajte sa niekým odviezť do najbližšej nemocnice. V prípade, že máte príznaky infarktu, nešoférujte sami, len ak už naozaj nemáte inú možnosť.
  • Ak ste s niekým, kto má pravdepodobne infarkt, očakávajte, že bude situáciu zľahčovať. Neakceptujte „pokazený žalúdok“ ako výhovorku, ale volajte záchranku, aby sa postihnutý do nemocnice dostal naozaj čo najskôr.

Aké skúsenosti máte s infarktom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame