Na kašeľ, zápchu, kurie oká i opary: Vyskúšajte tento sladký a voňavý liek!

Sladké drievko

thinkstockphotos.com

Hoci sa nám sladké drievko spája najmä s cukrovinkami, jeho účinky sú podstatne výraznejšie. Spoznajte jeho liečivú stránku!

Sladké drievko alebo lekorica vysoká rastlina so silnou rovnou stonkou, dlhými koreňmi a fialovými kvetmi. Pôvodne pochádza zo Stredomoria, u nás je šľachtená a rozmnožujeme ju vegetatívne. Vlastnosti sladkého drievka využívali už v starovekom Egypte či Indii, na liečebné účely sa využívajú jeho korene. Tie sa zbierajú predovšetkým na jeseň, potom sa ošúpané a pokrájané na kúsky sušia.

Spomínaný koreň je sladkej chuti a podľa toho je odvodený aj názov rastlinky. Sladké drievko nájdete aj v cukrovinkách, napríklad v pelendreku, ale rastlina má aj veľký význam pri výrobe iných liekov.Jeho účinné látky sa dokážu postarať o viaceré zdravotné problémy.

Zápcha

Problémy so zápchou? Aj tie vďaka laxatívnym vlastnostiam táto bylina vyrieši. Podporuje pohyb čriev, zmäkčuje stolicu a črevá zároveň aj lieči. To je podstatné najmä pri liečbe zápchy u malých detí, no neminie sa účinku ani pri dospelých jedincoch.

Opar

Koreň sladkého drievka sa vyznačuje okrem iného aj antivírusovými vlastnosťami. Tie potom môžu pomôcť aj pri liečbe oparov, ktoré sú spôsobené vírusom herpes simplex. Potlačujú ich výskyt a zastavujú ich rozvoj. Koreň sa tak využíva na liečbu herpesu, oparu aj pásového oparu.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či bolesti hlavy počas prechodu: Vyskúšajte tieto prírodné recepty!


Paradentóza

Jedným z riešení  ako zabrániť vzniku paradentózy je sladké drievko. Odborníci z Edinburgskej univerzity našli totiž účinné riešenie, ktoré bráni tvorbe zubného povlaku a tiež baktériám, aby vytvorili vrstvu potrebnú pre svoje prežitie. V odbornom časopise Chemical Communications uverejnili štúdiu, podľa ktorej sladké drievko obsahuje zlúčeninu trans-chalkónov. Tá blokuje v stenách baktérií enzýmy, čím im bráni vo vytvorení ochrannej vrstvy. Keď ja táto vrstva nedostatočná, baktérie sa nedokážu rozmnožovať ani vytvoriť povlak. Preto sa pravdepodobnosť vzniku paradentózy výrazne znižuje.

Kašeľ

Hoci ho mnohí vnímajú ako pochutinu z detstva – pelendrek, koreň sladkého drievka môže byť použitý aj ako liek proti kašľu. Vo forme liečivého odvaru tlmí aj dráždivý kašeľ. Koreň stačí nasekať, rozomlieť a následne variť až dovtedy, kým nezíska povestnú asfaltovo čiernu farbu. Zvyčajne sa užíva 2-3 krát denne jedna kávová lyžička. Rovnaký účinok má aj čaj, ktorý sa pije trikrát denne. Takto je nápomocný pri liečbe nielen kašľa, ale aj astmy a upchatých dutín. Koreň sladkého drievka sa vyznačuje aj protizápalovými vlastnosťami, ktoré pomáhajú uvoľniť hlien. Na pľúca tiež vplýva upokojujúco.


Mohlo by vás zaujať: Suchý, dráždivý či s hlienmi? Zatočte s kašľom tou správnou liečbou


Bolesť a stres

Sladké drievko dokáže zmierniť bolesť, migrénu aj horúčku, teda účinkuje podobne ako aspirín. Keďže pôsobí aj na nadobličky, zlepšíte si jeho konzumáciou aj odolnosť voči stresu.

Mozole

Aj na zničenie mozoľov, s ktorými mnohí z vás určite bojujú, má priamy vplyv sladké drievko. Doktorka Georgianna Donadi pre foxnews.com potvrdila, že sladké drievko zjemňuje tvrdú kožu na mozoľoch a kurích okách. Obsahuje totiž estrogén, ktorý je za tento účinok zodpovedný. Vyrobte si z neho pastu a vyskúšajte jeho účinky. Niekoľko kúskov sladkého drievka pomeľte a zmiešajte s pol lyžičkou vazelíny. Túto zmes následne votrite do postihnutej oblasti.


Ako často používate sladké drievko? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame