Na každý prst jeden spôsob, ako si oddýchnuť a upokojiť myseľ: Ktorý si vyberiete?

Aged serene woman in casual clothes closed eyes smiling holds hands behind head feels tranquillity resting alone leaning on couch breath fresh air enjoy free time, no stress, healthy lifestyle concept

Potrebnú rovnováhu získavame väčšinou tým, že sa vyspíme, odpočinieme si alebo sa venujeme svojim záľubám. Niekedy nám však ani tieto spôsoby nepomôžu zbaviť sa napätia. Sme nútení hľadať iné cesty – a meditácia sa môže stať jednou z nich.

Myslíte si, že ju nepotrebujete alebo nie je pre vás? Urobte si malý test. Sadnite si a počítajte svoje nádychy a výdychy. Vždy, keď myšlienkami odbočíte a zabudnete rátať ďalej, začnite odznova. Koľko nábehov potrebujete, aby ste narátali do 30? Tí, čo meditujú pravidelne, narátajú na prvýkrát do 100 či do 300. Dokážu udržať sústredenie, hneď rozoznajú rušivé myšlienky a vrátia sa späť k dýchaniu. Skúste to tiež.

Ktorá je pre vás tá pravá?

Na rozdiel od východných krajín, náš prístup k oddychu je skôr aktívny: beh, turistika, skupinové cvičenia… Je druhoradé, čo presne robíme, aby sme si upratali myšlienky. Podstatné je, že to robíme. Existuje množstvo meditačných prístupov, pričom rozličné techniky vyžadujú rozličné mentálne zručnosti. Ak začínate, bude pre vás ťažké ticho sedieť a niekoľko hodín si zachovať „prázdnu myseľ”.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


1. Koncentrovaná meditácia

Spočíva v sústredení mysle len na 1 vec: plameň sviečky, opakovanie slova či sledovanie vlastného dychu. Spočiatku sa vám to zrejme podarí iba na niekoľko minút. Náhodné myšlienky nechávajte voľne odísť. Postupne sa vaša koncentrácia zlepší. Ak sledujete svoj dych, nevšímajte si realitu okolo vás. Zatvorte oči a zhlboka dýchajte. Každý nasledujúci dych precíťte hlbšie, vnímajte svoj hrudník a potom brucho, ktoré sa vplyvom dýchania pohybujú nahor a nadol.

2. Meditácia všímavosti

Táto technika pomáha získať kontrolu nad zatúlanými myšlienkami. Cieľom nie je ich analýza, ani posudzovanie. Stačí si ich len všímať a zabudnúť na predsudky. Tak možno rozlíšiť vzorce, podľa ktorých sa naše myšlienky a pocity menia. Pravidelnou praxou sa naučíme byť pokojnejší a lepšie prežívať prítomný okamih. Obmedzíme obavy z toho, že narazíme na niečo, čo nebudeme schopní riešiť. Práve tieto emócie, nie samotné premýšľanie, nás vyčerpávajú.

3. Meditatívny beh

Behať neznamená len naháňať sa upotení po okolí. Meditatívny beh je pomalý. Upokojí myšlienky a znižuje úroveň stresu. Je skvelý pre tých, čo neobsedia na vankúši s nohami v tureckom sede. Zatvorte ústa a dýchajte nosom. Tak dýchate až hlboko do brucha. Čínska medicína vraví: Kto tak dýcha, masíruje svoje orgány. Zároveň robí dobre svojej duši.


Mohlo by vás zaujať: Nepodceňujte význam psychiky! Môže zohrať veľkú rolu aj pri alergiách


4. Tréning pozornosti

Každú hodinu upriamte na 30 sekúnd pozornosť na všetko krásne, dobré a nezvyčajné vo svojom okolí. Na štebot vtákov, stromy, partnera, dieťa, smiech či tlkot svojho srdca. Na začiatku si nastavte pripomienku v mobile, neskôr to už bude zvyk.

5. Prejavovanie súcitu

Je to denná rutina budhistických mníchov. Najprv si predstavia negatívnu udalosť, potom si ju nanovo vizualizujú v pozitívnom svetle, premenenú súcitom. Namiesto toho, aby ste sa hnevali na náladového šéfa či drzého predavača a sami si škodili, vcíťte sa do neho. Skúste pochopiť, čo práve cíti. Stres? Smútok? Frustráciu?

Meditačná teória a prax v jednom

Joga je umenie ovládať telo a myseľ v súlade so správnym dýchaním. V bežnom živote ponúka ucelený systém techník, cvičení a metód na dosiahnutie telesného, duševného, sociálneho a duchovného zdravia. Vybrať si možno z viacerých foriem. Pravidelným tréningom získavame schopnosť prijímať veci také, aké sú, a tiež schopnosť efektívne riešiť problémové situácie.


Ako sa snažíte upokojiť svoju myseľ vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa
Odporúčame