Na manželstvo alebo skôr na flirt? Tvár napovie, na čo je ktorá žena súca

Tvár

thinkstockphotos.com

Snaha zapáčiť sa opačnému pohlaviu a otázka príťažlivosti nie sú ničím novým. Tentokrát sa jej venovali aj vedci – a prišli na zaujímavé zistenia. Zdá sa, že muži si podvedome vyberajú jeden typ žien na flirt a druhý pre život.

Muži si údajne vyberajú svoje partnerky podľa tvaru tváre. Tvrdí to aspoň štúdia, ktorá bola uverejnená v britskom časopise British Journal of Psychology. Príťažlivé vraj ženy so srdcovitou tvárou, ale pre manželstvo a počatie detí dávajú muži prednosť partnerkám, ktorých rysy sú menej ženské. Píše o tom francúzsky server Gentside.

Mužské slabosti

Sú pritom rysy, voči ktorým sú muži citlivejší: veľké hlboké oči, plné pery, jemný nos, malá brada Tieto charakteristiky sú zrejme určujúce, pokiaľ ide o trvalosť a kvalitu vzťahu. Anthony Little zo Stirlingskej univerzity a Benedict Jones z glasgowskej univerzity vo Veľkej Británii sledovali niekoľko stoviek heterosexuálnych mužov a zistili, že muži posudzujú ženy podľa tvaru tváre úplne inštinktívne.


Mohlo by vás zaujímať: Manželský poradca objasňuje neveru: Prečo muži podvádzajú a ako ich odhaliť?


Na flirt alebo manželstvo?

Sledovaným mužom vedci predložili rôzne fotografie ženských tvárí a každého z nich požiadali, aby povedal, ktorú by si vybral na prechodný flirt a ktorú pre trvalý vzťah. U každej tváre boli dve verzie: jedna s jemnými ženskými rysmi, druhá s hrubšími, takpovediac mužskými. Na základe odpovedí vedci dospeli k záveru, že účastníci štúdie z veľkej väčšiny zvolili pre krátkodobý flirt ženu s jemnými rysmi.

Ženské rysy, ako je malá čeľusť a široké lícne kosti, sú považované za charakteristiky príťažlivej ženy. Naznačujú zdravie a tiež spájané s vysokou úrovňou ženského pohlavného hormónu estrogénu, ktorý značí dobrú plodnosť.

Menej príťažlivosti rovná sa vernosť?

Avšak tieto kritériá krásy zároveň silnejšie pohlavie chápe ako určitú hrozbu. Muži majú tendenciu nahovárať si partnerky s menej ženskou tvárou, menej príťažlivou, ktorú považujú za záruku vernosti, čo je hlavné meradlo pre výber stálej partnerky.


Veríte spomínanej štúdii? Napíšte svoje názory v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Gentside
Odporúčame