Na plnenie snov nie je nikdy neskoro. Potrebná je hlavne odvaha a vytrvalosť

Žena

gettyimages

Snažíme sa žiť tak, aby sme boli šťastní. Ak nám k dokonalej spokojnosti niečo chýba, hovoríme tomu sen. Každý z nás po niečom túži aj keď vie, že dosiahnuť to býva náročné. Všetky naše sny sa však môžu splniť, ak máme snahu ich uskutočniť. Dôležité je mať jasný plán, nasledovať svoj sen krok za krokom a nevzdávať sa pri prvých neúspechoch.

Sú našou súčasťou

Ak vieme, že náš sen sa dá uskutočniť, ľahko k nemu nájdeme cestu. Nie každý však vie, čo chce. Nevieme si vybrať, bojíme sa mať veľké sny alebo len obyčajný, malý sníček. Inokedy sme negatívni a strácame vieru vo vlastné schopnosti. Sny sú však našou súčasťou, stačí ich v sebe oslobodiť.

Položte si otázku: „Čo vás robí šťastnými?“ Alebo: „Čo vám chýba, aby ste boli celkovo spokojní?“ Odpoveď nemusí prísť hneď. Nechajte pracovať svoju predstavivosť a intuíciu, ktoré vás privedú k spontánnej odpovedi. Skôr či neskôr, lebo sami najlepšie viete, čo potrebujete.

Nikdy nie je neskoro

Na zmene našich životných cieľov a snov nie je nič zlé. Neustále získavame nové vedomosti, ktoré formujú naše názory a s nimi menia aj naše túžby.

Nezáleží na tom, či chcete cestovať, postaviť si dom, založiť vlastnú firmu. Rozhodujúce je vaše odhodlanie na plnení sna aktívne pracovať. Znamená to neustále robiť niečo, čo vás posunie vždy o kúsok bližšie k tomuto snu. Nikdy nie ste príliš starí na vytýčenie ďalšieho cieľa alebo nového sna. Nesmiete však zostať len pri snívaní.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite si konečne splniť svoje sny? Pomôže vám v tom pozitívna motivácia


Sústreďte sa na tie veľké

Ak sa upriete na nereálny sen, bude vás navždy držať v moci ako otroka. Nenájdete možno ani svoj potenciál, pokiaľ vás naň niekto neupozorní.

Pokiaľ si však budete klásť pozitívne a zároveň vyššie ciele, budú pre vás výzvou. Nie je jednoduché ich dosiahnuť, pretože vás tlačia za hranice vašej komfortnej zóny. O to väčšiu radosť vám prinesie úspech. Cesta, ktorú podstúpite k naplneniu veľkého sna, vás oslobodzuje od strachu. Mení vás na zrelšieho a slobodnejšieho človeka, čo je vlastne skutočnou úlohou splnených snov.

Prekážky v nás

Jediný človek, ktorý vás na ceste za splneným snom dokáže zastaviť, ste vy sami. Pokiaľ si myslíte, že sú to ľudia okolo vás, nie je to pravda. Máte slobodu a právo si vybrať, či si chcete plniť vlastné sny a byť šťastní, alebo plniť cudzie sny. Ak po niečom naozaj túžite, niet sily, ktorá by vás mohla zastaviť.


Mohlo by vás zaujímať: 15 motivačných myšlienok pre lepší zajtrajšok: Nakopnite sa a konajte!


7 krokov k naplneniu sna

  1. Vyberte si sen a správne ho formulujte: Základom je zvoliť si pozitívny sen, ktorý vás urobí šťastnými a dá sa zrealizovať. Definujte ho jasne, stručne a v prítomnom čase. Nepoužívajte záporné vety ani podmieňovací spôsob. Správna formulka znie napríklad takto: „Mám domček pri jazere.“ Predstavte si vždy výsledný stav, nie cestu k nemu.
  2. Prijmite ho za svoj a vytvorte si plán: Uverte, že je to možné a začnite konať. Na výkres si zapíšte alebo nakreslite, kde ste teraz, kde je váš sen a čo všetko potrebujete na jeho realizovanie. Ideálne je stanoviť si harmonogram s časovým rámcom. Ocitnete sa vo vymedzenom časovom priestore a budete vedieť, kedy treba pridať.
  3. Hlavne začnite: Nezostaňte len pri plánoch, začnite pre svoj sen robiť maximum. Môžete začať obyčajnou maličkosťou. Ak si chcete založiť kapelu, v ktorej budete hrať na gitare, kúpte si napríklad knihu pre samoukov. Alebo sledujte videá na internete. Hlavne nič neodkladajte. Na veci nikdy nie je neskoro.
  4. Stále krok za krokom: Každý deň spravte malý krôčik, aby ste sa priblížili k svojmu snu. Robte rozhodnutia, ktoré vám pomôžu dostať sa tam, kam chcete. Najmä ak si želáte niečo veľké, nemôžete čakať zo dňa na deň zázraky. Väčšinou sa o uskutočnenie sna musíte pričiniť sami.
  5. Nedajte sa odradiť: Nikým a ničím. Vždy sa nájde niekto, kto vás bude od splnenia sna odhovárať. Zvlášť vtedy, ak cesta k nemu nie je jednoduchá. Sú len dve možnosti: buď vás prekážky zastavia, alebo, naopak, vystrelia ako šíp dopredu. Ak to vzdáte, čoskoro oľutujete. Možno budete iných obviňovať z vlastného zlyhania alebo to neskôr skúšať znova. Problémy však treba využiť ako hnaciu silu na vynaloženie väčšieho úsilia, aby sa sen stal skutočnosťou.
  6. Nepoľavujte: Pri splnení sna potrebujete vytrvalosť a odvahu. Všetko chce svoj čas, preto úspech nepríde hneď. Hnacím motorom by vždy mal byť váš sen a viera v úspech. 
  7. Očakávajte úspech: Bez toho, aby ste verili vo vlastné schopnosti, len ťažko zrealizujete svoje sny. Neustále vás musí sprevádzať zdravá dávka sebadôvery a sebaúcta, pretože strach pred neúspechom často zmarí všetku snahu. Ak spochybňujete očakávania, sklamete sa len preto, že sklamanie očakávate. Podporiť na ceste za snom vás môžu aj ľudia, ktorým dôverujete a záleží im na vašom šťastí.

Darí sa vám v živote napĺňať vaše sny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame