Na povrchu chrumkavé, vo vnútri šťavnaté: Pri pečení mäsa vyskúšajte tieto tipy

Kurča

thinkstockphotos.com

Aj vy patríte k milovníkom mäsa? Je to cenný zdroj bielkovín, ktorý dokáže zasýtiť aj poriadneho chlapa. Keď je dobre pripravené a doplnené vhodnými koreninami, pochutnať si na ňom môže celá rodina. Pri jeho príprave sa ale niekedy dopúšťame zásadných chýb. Z krásneho, šťavnatého kusu mäsa tak zostane len suchá „doska“. Ako ho upiecť lahodné, chrumkavé a pritom ho nevysušiť?

Dôležitá je príprava

Menšie kúsky mäsa sú pri pečení náchylnejšie na vysušenie. Preto sa oplatí kúpiť väčší kus a piecť ho vcelku. Mäso s kosťou uložte na pekáč kosťou nadol, aj šťava bude lepšia. Ak ho dochucujete bylinkami a koreninami, dajte ho na pekáč tukovou vrstvou nadol. Obracia sa približne v polovici pečenia.

Mäso z hydiny bude chrumkavejšie a krásne prepečené, keď ho predtým potriete zmesou soli, mletej červenej papriky a mlieka. Ak chcete dosiahnuť lepšiu chuť, pred pečením potrite mäso citrónovou šťavou. Až potom posypte soľou a koreninami.


Mohlo by vás zaujímať: Ochutnajte šťavnatý steak: Poradíme, ako ho pripraviť presne podľa vašej chuti


Dobre prepečené a šťavnaté

Pri samotnom pečení je veľmi dôležitá teplota. Ak chcete zabrániť vysušeniu, nesmie byť veľmi vysoká a doba pečenia príliš dlhá. Závisí to od veľkosti i kvality mäsa. Najskôr sa však odporúča dusiť ho v rúre prikryté asi 40 minút, potom odkryť a upiecť domäkka.

Náš tip: Picháte do mäsa počas pečenia, aby ste zistili, či je hotové? Nerobte to, zbytočne z neho vytečie šťava! Stačí, keď ho stisnete prstom. Ak sa dá stlačiť ľahko, vnútri ešte nie je dostatočne upečené.

Aby si mäso zachovalo šťavnatosť, musíte ho pravidelne prelievať výpekom. V prípade potreby ho podlievajte mäsovým vývarom alebo vodou. Všetko ale s mierou, aby ste ho viac nedusili, ako piekli. Mastnejšie mäso zväčša pustí šťavu samo.

Krajšia farba, lepšia chuť

Ak mäso ešte pred pečením podlejete lyžicou mlieka, bude mať omnoho krajšiu farbu. Alebo skúste pridať na pekáč trochu cukru. Na zvýraznenie chuti sa skvele hodí cibuľa. Pokrájajte ju nadrobno a pretlačte v lise na cesnak. Šťavou a prelisovanými kúskami potrite mäso. Bude chutné a aromatické.

Chrumkavá zlatistá kôrka

Keď pripevníte kurčaťu na chrbát špáradlom kúsok stuhnutého masla, počas pečenia sa bude postupne topiť a polievať ho. Výsledok v podobe krajšej a chrumkavej kože vás určite poteší.

Zlatistú kôrku dosiahnete aj vtedy, ak mäso pred pečením potriete rozpusteným maslom či smotanou a poprášite hladkou múkou. V priebehu pečenia polievajte výpekom. Asi 15 minút pred dopečením pokropte studenou vodou alebo pivom. Mäso získa krajšiu, chutnejšiu a krehkejšiu kôrku.


Mohlo by vás zaujímať: Vďaka našim radám sa z vás stane grilmajster: Na tieto veci ľudia najviac zabúdajú


Čo s tvrdým či suchým mäsom?

Stará sliepka alebo hus zmäkne rýchlejšie, keď mäso naklepete. Najprv ho chvíľu povarte a až potom upečte. Skúsené gazdinky často staršiu hydinu najskôr dobre podusia v rúre medzi dvoma pekáčmi. Až po zmäknutí ju dopečú odokrytú, aby sa pekne sfarbila. S tvrdým hydinovým mäsom si poradíte aj tak, že ho necháte cez noc v studenej vode. Pri pečení musí byť však rúra zo začiatku horúca a potom mierne teplá.

Ak máte mäso na pečenie veľmi suché, pred úpravou ho obaľte do plátkov údenej slaniny. Môžete ju naň pripevniť špáradlom, prípadne niťou. Alebo mäso slaninou prešpikujte – ideálne v smere jeho vláken, aby do neho ľahšie prenikla. Pri krájaní naprieč vláknami vytvorí v mäse biele štvorčeky.

Zohrievanie bez vysušenia

Väčšina z nás sa dnes bez mikrovlnnej rúry nezaobíde. Veľká výhoda spočíva v tom, že jedlo je v nej rýchlo teplé. Ak prihrievate viac porcií pečenej hydiny, vyskúšajte tento tip. Zabaľte jednotlivé porcie najskôr do alobalu a následne dajte na plech do rúry zohriať. Mäso sa, žiaľ, krehkosťou už síce nevyrovná čerstvo upečenému, môžete však zabrániť jeho vysušeniu a zachovať pôvodnú chuť.


Aké ďalšie tipy na pečenie mäsa by ste odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame