„Na zdravie!“ sa z našich úst ozýva pričasto: S alkoholom to vraj preháňame

Pitie alkoholu

sxc.hu

Nie každé pitie alkoholu je prejavom závislosti, vždy však prináša rôzne riziká. Slováci vlani vypili vyše 13 litrov čistého alkoholu na obyvateľa, čo v celosvetovom rebríčku predstavuje 19. miesto.

Užívanie alkoholu je na Slovensku bežný a tolerovaný jav, ktorý je nielen súčasťou rôznych osláv, ale pre mnohých je každodennou realitou. Problémom je tiež nárast užívania alkoholu u žien a vek a spôsob užívania alkoholu mladistvými.

Koľko možno vypiť denne?

Nie vždy síce je pitie prejavom závislosti, ale prináša rôzne riziká. Ako na dnešnej tlačovej konferencii poznamenal klinický psychológ Anton Heretik, zo zdravotného hľadiska sa nedá hovoriť o bezpečnej konzumácii alkoholu. Relatívne nízke riziko však predstavuje konzumácia do 20 gramov čistého alkoholu u žien a 40 gramov u mužov, čo je množstvo predstavujúce približne jedno až dve pivá denne.


Mohlo by vás zaujímať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Každý desiaty dospelý je závislý

„Nevieme povedať, koľko by človek musel piť, aby sa stal alkoholikom. Väčšina ľudí sa však dostane do problémov normálnym pitím,“ vysvetlil. Na Slovensku je pritom približne 11 percent dospelých závislých od alkoholu, pričom na základe mnohých výskumov je zrejmé, že skoršie užívanie alkoholu dospievajúcimi prináša vysoké riziko rýchleho rozvoja problémového užívania alkoholu či alkoholovej závislosti. Heretik tiež pripomenul to, že Slováci majú vo zvyku bagatelizovať vypité množstvo a dokonca si často myslia, že niekoľko pohárikov denne je zdravých. Práve preto je podľa neho potrebné upozorňovať na možné riziká.

Zasiahne štát

Keďže má užívanie alkoholu závažný vplyv na verejné zdravie, WHO venuje už viac než dvadsať rokov zvýšenú pozornosť znižovaniu škôd spôsobených alkoholom. Na základe jej odporúčaní vláda Slovenskej republiky prijala od roku 2002 už dva Národné akčné plány na znižovanie škodlivých účinkov alkoholu a v súčasnosti je pripravený na predloženie do vlády ďalší – Národný akčný plán na znižovanie škodlivých účinkov alkoholu na roky 2013 – 2016. Vychádza z Európskeho akčného plánu na znižovanie škodlivých účinkov alkoholu 2012 – 2020. Cieľom je zníženie škodlivého užívania alkoholu do roku 2025 aspoň o 10 percent v rámci situácie v každej krajine.


Mohlo by vás zaujímať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Základom je zhoršiť dostupnosť

Európsky akčný plán opätovne potvrdil, že ľahká dostupnosť alkoholu zvyšuje jeho konzumáciu a teda i zdravotné a sociálne následky súvisiace s jeho užívaním. Aj malé zníženie dostupnosti alkoholu môže priniesť zdravotné benefity, znížiť násilnosti, nehodovosť a poškodzovanie zdravia ľudí. Medzi osvedčené najlepšie postupy, okrem zvyšovania spotrebných daní, patria preventívne opatrenia týkajúce sa dostupnosti alkoholu, veku osôb nakupujúcich alkohol, obmedzenie času predaja a hustoty predajní. Správu o plnení Národného akčného plánu na znižovanie škodlivých účinkov alkoholu na roky 2013 – 2016 vypracuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v prvej polovici roku 2017.


Ako často si doprajete alkoholické nápoje? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, SITA
Odporúčame