Na zmenu farby vlasov nikdy nie je neskoro: Aký odtieň vám pristane najviac?

Farbenie vlasov

thinkstockphotos.com

Krása žien je nespochybniteľná. Každá je krásna, mnohé z nás si ešte navyše dopomáhajú maľovaním, strihaním či farbením vlasov. No nie vždy sa to podarí práve na jednotku. Akú farbu vlasov zvoliť, aby ste svoju krásu zvýraznili a nie naopak?

Kadernícka alchýmia

Ak idete ku svojej obľúbenej kaderníčke, pravdepodobne sa nezamýšľate nad tým, či sa vám snaží navrhnúť tú najlepšiu farbu. Veľa krát ide len o to, či postupuje presne podľa vašich pokynov. Dobrá kaderníčka však chce svojej zákazníčke navrhnúť len to najlepšie a ak silou mocou chcete blond aj keď sa vám to vôbec nehodí, pokúša sa vám poradiť. Razantná zmena farby vlasov nemusí pôsobiť najlepšie. Z čiernovlásky na blondínu to nejde len tak. Aby pozmenená farba vlasov nepôsobila ako päsť na oko, musíte zmeniť viacero vecí, líčenie, aj šatník.

Vedzte, že farieb je celé spektrum. Všetky farby vypisovať nebudeme, no každá z nich má až 12 stupňov svetlosti. 1 je najtmavšia a 12 je najsvetlejšia. Je dôležité vedieť určiť, ktorej žene aký stupeň svetlosti „naordinovať“

Vlasy podľa vašej pleti

Typológií je viacero, vyberieme si tú najjednoduchšiu a najpoužívanejšiu. Ide o typológiu podľa pleti rozdelenú do štyroch ročných období. Tá je určujúcim faktorom toho, ako budete vo finále pôsobiť.


Mohlo by vás zaujímať: Ušetrite na kaderníčke: Nafarbiť vlasy a zakryť šediny zvládnete aj doma


Jarný typ

Ľudia, ktorí sa zaraďujú do jarného typu pleti majú pokožku so žltým nádychom. Má zlatistý nádych, môže byť aj slonovinová, ide o teplé farebné odtiene. Pomerne ľahko sa opáli. Tieto ženy mávajú pery len jemne sčervenané a vlasy sú prirodzene skôr blond alebo svetlo hnedé. Niekedy sú na tvári aj pehy. Oči bývajú buď zelené alebo modré.

Pri výbere farby bude najlepšie držať sa blond odtieňov, prípadne svetlo hnedej. Obzvlášť vhodnou farbou je červená resp. ryšavá, podčiarkne nielen vašu ženskosť, ale aj zvýrazní pleť. Zabudnite však na príliš tmavé farby. Ešte k ostatným doplnkom. Aby farba vašich vlasov vynikla najväčšmi, potrebujete jemný make-up, doplnky zo zlata, jantáru či žltých perál. Do svojho šatníka dajte veselé a výrazné farby, napríklad červenú či sýto zelenú.

Letný typ

Letný typ neznamená, že ľudia majú prirodzene hnedú pokožku. Práve naopak. Pokožka je jemne ružovkastá, je priehľadná a často cez ňu presvitajú žilky. Môže mať modrastý až fialový odtieň. Myslíte si, že takej farby pokožka byť nemôže? Ale môže. Postavte sa pred bielu stenu, alebo si k tvári priložte biely uterák a uvidíte rozdiel. Vlasy sú prirodzene blond, až po bledohnedú.

Vyberajte si popolavo svetlé, alebo hnedé vlasy. Treba si vyberať skôr menej výrazné odtiene, aby ste pôsobili maximálne harmonicky. Z ostatných doplnkov si vyberajte skôr striebro, biele zlato. Dobrým tipom je použiť výraznejší rúž. Ešte čosi, chráňte sa zlatistých odtieňov, ktoré vám pridávajú roky.


Mohlo by vás zaujímať: Krásny účes aj vo vyššom veku: Pridá vám novú iskru a šmrnc


Jesenný typ

Jesenný typ je podobný ako jeseň samotná. Farebná. Pleť je teplo béžová a svetlá. Pery sú prirodzene červené a vo vlasoch je vždy nádych červenej alebo zlatistej. Tieto tóny sú ako v blond, hnedej aj červenej farbe. Veľa ľudí z jesenného typu má hrdzavý odtieň vlasov.

Vhodné sú predovšetkým teplé farby. Najideálnejšou sú odtiene hnedej, ktorá má v sebe dostatok zlatistého odlesku. Práve ten prirodzene zvýrazní vašu pleť. Môžete siahnuť aj po červených odleskoch. V doplnkoch a oblečení voľte zemité farby, hnedú, kaki, tmavo zelenú. Šperky by nemali byť príliš lesklé, vyberte si napríklad kožu.

Zimný typ

V tomto prípade máte bledú, krehkú a porcelánovú pokožku.  Tejto kategórii sa však nájdu aj dámy so snedňou pleťou.  Prevládajú chladné tóny s odtieňmi do modra. Vlasy sú často tmavších odtieňov, čierne či tmavohnedé. Zväčša skoro šedivejú.

Dajte pozor na zlatisté odtiene, vám sa hodia skôr popolavé. Vhodné sú studené odtiene hnedej, čiernej, bordovej či tmavo šedej. Pri líčení často používajte modrú, pri šperkoch výrazné a lesklé doplnky. Nezabúdajte ani na fialovú či ružovú farbu.


Farbíte si vlasy? Od koľkých rokov ste začali s ich farbením? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame