Na zvieracích miláčikov dajú Američania miliardy ročne: Koľko míňate vy?

pes

photl.com

Američania minuli vlani na svojich domácich miláčikov rekordných 50,96 miliardy USD (38,48 miliardy eur). Prvýkrát v histórii čiastka vydaná za psy, mačky, kanáriky, rybičky a ďalšie zvieratá presiahla 50 miliárd USD a proti predminulému roka tak vzrástla o 5,3%. Najviac peňazí minuli Američania za krmivo a veterinárnu starostlivosť. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil americký zväz producentov a dovozcov potrieb pre domácich miláčikov APPA.

Výdavky na krmivo a veterinárnu starostlivosť mali na celkových výdavkoch podiel 65%. Najviac však vzrástli výdavky za služby, kam spadajú zvieracie hotely, stráženie zvierat alebo starostlivosť o vzhľad. Tie stúpli o 7,9% na 3,79 miliardy USD. Prezident APPA Bob Veteri uviedol, že tento rok by výdavky za služby mohli vzrásť o ďalších 8,9%. Celkové výdavky za domácich miláčikov sa majú zvýšiť na 53 miliárd USD.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Veteri sa domnieva, že ďalšou oblasťou, ktorá rýchlo porastie, je poistenie pre zvieratá. To je zahrnuté v kategórii veterinárnej starostlivosti. Vlani podľa odhadov minuli ľudia za poistenie pre zvieratá 450 miliónov USD a tento rok sa má táto suma zvýšiť na viac ako 500 miliónov USD, napísala agentúra AP.

A ktoré rasy sú v USA najobľúbenejšie? Labradorský retriver zostal v minulom roku najpopulárnejším psím plemenom v USA. Za ním v tesnom závese nasleduje nemecký ovčiak, ale na obľube nadobúda bígl, ktorý sa prepracoval na tretiu priečku, a comeback zažíva rotvajler. Uviedol to Americký klub chovateľov psov v každoročnom rebríčku, z ktorého dnes citovala agentúra Reuters.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chystáte domov pre šteniatko? Na toto všetko sa pripravte


Labrador sa drží na prvom mieste už 21. rok po sebe. Po nemeckom ovčiakovi a bíglovi nasleduje zlatý retriever na štvrtej priečke a na piatej priečke yorkšírsky teriér. Silný ochranár rotvajler vytesnil z prvej desiatky hravé plemeno ši tzu, ktoré bolo medzi desiatimi najobľúbenejšími posledných viac ako desať rokov. Do prvej desiatky sa tiež dostal buldog, pudel, boxer a jazvečík.

Zdroj: photl.com, SITA, ČTK
Odporúčame