Nábeh na rakovinu, stres či zlú pamäť: Čo prezrádza krvná skupina o vašom zdraví?

Krv

thinkstockphotos.com

S pojmom krvná skupina sa už stretol azda každý, hoci nie všetci tú svoju poznáme. Podľa vedcov by sme ju však rozhodne mali vedieť – nielen pre prípad nehody, ale z hľadiska nábehu na určité ochorenia. Výskumy totiž dokazujú, že aj krvná skupina hrá úlohu v tom, či budeme trpieť nejakou chorobou alebo nie.

Krvné skupiny objavil v roku 1901 viedenský patológ Karl Landsteiner  – v tom čase však ešte rozdelil ľudí podľa červených krviniek len na tri typy A,B, C. O niekoľko rokov neskôr doplnil český lekár Ján Jánsky ešte štvrtú skupinu,  AB (resp.používal delenie I – IV).

Na Slovensku je najčastejšia je krvná skupina A (42 % Slovákov), potom 0 (32 % Slovákov), B (18 % Slovákov) a nakoniec krvná skupina AB (8% Slovákov). Krvnú skupinu máme danú od narodenia a počas života sa nemení. Zmeniť sa môže len prechodne po transfúzii veľkého množstva krvi či transplantácii kostnej drene. Táto zmena je však iba dočasná. Krvnú skupinu vám môže dať zistiť váš obvodný lekár.        


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vašej krvnej skupiny: Čo všetko o vás prezradí?


Rakovina žalúdka: v ohrození AB a A

Rakovina je strašiakom mnohých ľudí a jej príčiny sú rôzne. V prípade rakoviny žalúdka zohráva úlohu aj krvná skupina. Ľudia s krvnou skupinou AB majú približne o 26 percent vyššiu pravdepodobnosť, že ňou budú trpieť ako tí so skupinou B alebo 0. Ani skupina A nie je celkom v bezpečí – jej „šance“ na túto chorobu sú oproti týmto dvom skupinám tiež vyššie – asi o 20 percent. Podľa spoluautora štúdie Gustafa Edgrena z Karolinska University Hospital v Švédsku je príčinou zrejme Helicobacter pylori. Imunitný systém ľudí s krvnými skupinami AB a A naň reaguje výraznejšie a preto stúpa aj riziko, že u nich prepukne rakovina žalúdka.

Problémy s pamäťou: v ohrození AB

Hoci presný mechanizmus nie je jasný, podľa výskumu uverejneného v časopise Neurology je skupina AB o 82 percent náchylnejšia na problémy s pamäťou, jazykom ako aj sústredením sa ako ostatné skupiny. Najmä starší ľudia so touto skupinou mali oproti ostatným väčšie problémy zapamätať si zoznam pojmov, čo je jedným zo štandardných kognitívnych testov. Aj keď však nemáte skupinu AB, pravidelne precvičujte svoj mozog a udržte si tak bystrú myseľ čo najdlhšie.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zlepšiť pamäť a rozhýbať mozog? Tu je 13 spôsobov, ako na to!


Kardiovaskulárne choroby a rakovina pankreasu: v ohrození všetci okrem 0

Máte skupinu 0? Skvelé, podľa výskumu Harvard School of Public Health môže znížiť pravdepodobnosť kardiovaskulárnych chorôb oproti ostatným krvným skupinám o 23 percent. Najväčšie riziko majú skupiny AB a B. A tu sa ešte výhody skupiny 0 nekončia.  Podľa Journal of the National Cancer Institute títo ľudia tiež majú oproti ostatným skupinám o 37 percent nižšiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu pankreasu.


Mohlo by vás zaujať: Aj takto sa začína prejavovať rakovina: Tieto príznaky radšej nepodceňujte


Stres: v ohrození A

Telo funguje ako veľká továreň, v ktorej sú navzájom všetky jeho súčasti prepojené. Preto azda niet divu, že krvná skupina a hladina hormónov sa tiež ovplyvňujú. Konkrétne skupina A má napríklad väčšiu pravdepodobnosť vyššieho množstva stresového hormónu kortizolu. Aj preto  títo ľudia môžu cítiť častejšie ako iní úzkosť či psychickú nepohodu. Oplatí sa staviť na fyzickú aktivitu, ktorá dokáže stres odbúrať a podporí vylučovanie endorfínov, hormónov šťastia.


Aká krvná skupina sa najčastejšie vyskytuje vo vašej rodine? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame