Nadávanie prospieva nášmu zdraviu: Tlmí bolesť a pomáha pri trpení

Taxikár

gettyimages

Aj keď nás od detstva učili, že nadávať sa nesmie a my to odkazujeme tiež ďalším generáciám, pravda je taká, že väčšina z nás si z času na čas uľaví. Ukazuje sa, že utrúsiť v primeranej situácii nejakú tú nadávku je dokonca prospešné pri zvládaní určitých životných situácií.

Výskum uskutočnený v Spojených štátoch ukázal, že nepekné slová tvoria takmer jedno percento každodenného slovníka. Často sa stáva, že prenášame nevhodné slová v nevhodnej chvíli, ale sú chvíle, kde taký „úlet môže byť užitočný pre naše zdravie.

Nadávanie tlmí bolesť

Komu sa nestalo, že zakopol prstom o nábytok? Nie náhodou bolesť poľaví, keď si zanadávame. Vedci z Keelskej univerzity vo Veľkej Británii merali účinky nadávania na toleranciu bolesti a zistili, že väčšinou dokážeme znášať bolesť, keď sme vulgárni.

Prečo? Každá nadávka totiž posiela správu do oblasti amygdaly v mozgu: nie sú to samotné nadávky, ktoré majú takú moc, ale citová a fyzická reakcia, ktorá vzniká pri ich vyslovovaní, čo nám dáva dávku energie, ktorá nám v takej chvíli prospeje.


Mohlo by vás zaujímať: Spoznajte svojho domáceho miláčika: Kedy má mačka hlad a prečo psa neobjímať?


Netrpieť potichu

Pri namáhavom tréningu preklínate svojho inštruktora: ak to robíte nahlas, môže to priaznivo ovplyvniť vašu výkonnosť, uvádza sa vo výskume Keelskej univerzity. Ten zároveň zistil, že kto nadáva nahlas, zvyšuje si výkonnosť o dve až štyri percentá a silu o osem percent v porovnaní s tým, kto má ústa zatvorené. Vedci sa domnievajú, že keď trpíme potichu, myslíme len na to, ako je tréning ťažký a únavný, zatiaľ čo nadávanie nahlas odvádza pozornosť a umožňuje lepšie pracovať.

Pri hneve aj frustrácii

Nadávanie môže poslúžiť aj ako účinné emotívne uvoľnenie, zvlášť pri hneve a frustrácii. Používanie slov, ktoré nie sú vhodné a slušné, môže mať veľmi uvoľňujúci účinok. Hlúpe slová človek obvykle vyslovuje pri hneve a frustrácii a zapája do toho celé telo. Keď zúrime, bez toho aby sme nadávali, stres sa neuvoľňuje. Keď naopak nadávame, zapájame celé telo a emócie: uvoľnenie je úplné a uľavuje stresu.


Mohlo by vás zaujímať: Nadávate ako pohan? Toto je 5 dôvodov prečo je to dobré pre vaše zdravie


Pôsobí na slovnú zásobu

Mohli by sme si myslieť, že časté používanie hlúpych slov môže byť známkou obmedzených vyjadrovacích schopností, ale štúdia zverejnená na stránkach časopisu Language Sciences ukazuje, že je to v skutočnosti naopak. Vedci analyzovali skupinu 43 mužov a žien, ktorí mali počas jednej minúty povedať čo najviac hlúpych slov. Potom mali vymenovať za rovnaký časový úsek čo najviac zvierat. Vedci zistili, že čím viac bol účastník štúdie schopný povedať hlúpych slov, tým širšia bola jeho slovná zásoba.

Úprimnosť medzi priateľmi

Nadávanie môže pôsobiť dojmom, že sme úprimní. Ak sme v pozitívnom priateľskom prostredí, zdáme sa byť čestní, autentickí a asertívni, hoci nadávanie je formou hrubého, nekontrolovaného a inštinktívneho vyjadrovania. Nedávna štúdia ukázala, že vulgárnosť je spojená s nefalšovanými pocitmi a emóciami v sociálnych interakciách. A to znamená, že ten, kto nadáva, je zrejme aj úprimnejší.


Ako často si zanadávate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame