Nadmerné padanie vlasov: Aké má príčiny a ktoré babské rady môžu zabrať?

Kefa s vlasmi

thinkstockphotos.com

Hoci by sme sa tomu všetci najradšej vyhli, vypadávanie vlasov je prirodzenou fázou ich rastu a postihuje v podstate do istej miery každého človeka. Je úplne bežné, keď vám denne vypadne 50 – 80 vlasov. Ak ich vypadne viac, niečo nie je v poriadku a vtedy treba hľadať príčinu.

Každý človek má na hlave priemerne asi 100 000 vlasov. Ich množstvo je však individuálne a závisí predovšetkým od farby. Najviac ich majú svetlovlasí a najmenej ryšaví. Vlas je tvorený z niekoľkých vrstiev a každá z nich má svoju špecifickú funkciu. Najdôležitejší je keratín, ktorý zabezpečuje pevnosť a elasticitu vlasu. Okrem toho sa skladá aj z viacerých chemických prvkov, proteínov, aminokyselín, lipidov a 12% hmotnosti vlasu je voda. Vlasy majú predovšetkým estetickú funkciu, preto môže byť postupné strácanie koruny krásy niekedy frustrujúce. Príčiny vypadávania sú rôzne – a rovnako aj spôsoby  riešenia.

Hormonálne zmeny a genetika

Jednými z dôvodov, prečo strácate svoju hrivu, sú dedičné vplyvy. Ak týmto problémom trpeli aj vaši rodičia či prarodičia, je vysoko pravdepodobné, že postihne aj vás. Začnú sa zmenšovať vlasové folikuly a skráti sa vlasový cyklus. Vlasy nielenže začnú vypadávať, ale navyše postupne prestanú aj dorastať.

Ďalšou príčinou vypadávania vlasov sú hormonálne zmeny. Vypadávanie vlasov závisí aj od pohlavia. Tieto problémy majú totiž u mužov iné špecifiká ako u žien, a to treba brať do úvahy pri riešení problémov.


Mohlo by vás zaujať: Liek na plešinu menom transplantácia vlasov: Aké sú vaše možnosti?


Predzvesť zdravotných problémov

Mnohokrát je nadmerné vypadávanie vlasov upozornením, že vo vašom tele nie je niečo v poriadku. Častou príčinou je neaktívna alebo naopak príliš aktívna štítna žľaza, čo však návšteva lekára môže vyriešiť. Vypadávanie vlasov môže spôsobovať aj mykotická infekcia kože na hlave či niektoré chronické choroby.

Nedostatočná výživa

Nadmerná strata vlasov môže upozorniť aj na nesprávnu stravu, nedostatok vitamínov či stopových prvkov. Napríklad pri diétach často vzniká bielkovinová podvýživa ako výsledok nedostatočného príjmu bielkovín v strave, čo sa následne prejaví aj vypadávaním vlasov. Problémom môže byť aj strava chudobná na železo. Rýchla strata hmotnosti ako aj časté stresové situácie pôsobia na stratu vlasov takisto.

Pozor aj na lieky

Aj pravidelné užívanie liekov na rôzne choroby môžu spôsobiť, že prídete o časť koruny krásy. Ide predovšetkým o lieky na liečbu artritídy, depresií, dny, vysokého krvného tlaku či srdcovocievnych ochorení. Vlasy ovplyvní aj liečba rakoviny, kvôli ktorej človek príde až o 90% svojich vlasov.


Mohlo by vás zaujať: A je po holej hlave: Vedci zistili, čo spôsobuje vypadávanie vlasov


Navštívte lekára

Ak sa vám zdá, že vlasy padajú naozaj vo veľkom množstve a dlhodobo, najlepším riešením je problém konzultovať s lekárom. Ten sa pokúsi odhaliť príčinu a odporučiť správnu liečbu.

Čo na padanie vlasov naše staré mamy?

Naše staré mamy mali recept na takmer každý neduh, a teda aj na padanie vlasov, a my vám ponúkame niektoré z nich:

  • Preplachujte si vlasy jablčným octom riedeným s vodou v pomere 1:10. Nemusíte sa obávať zápachu, ten vyprchá.
  • Po bežnom umytí vlasov si ich opláchnite silným výluhom zo žihľavy. Budú potom pevnejšie, lesklejšie, bez lupín a nebudú vypadávať.
  • Vyrobte si odvar: lopúchový koreň, rozmarín a materinu  dúšku zmiešajte v rovnakom pomere a štyri polievkové lyžice zmesi povarte v litri vody asi 15 minút. Nechajte odstáť 10 minút a sceďte. Odvar si vmasírujte do pokožky hlavy a opláchnite. Dvakrát zopakujte.
  • Pomáha aj šťava z umytých zemiakov, získaná pomocou odšťavovača. Dôkladne naneste na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť 15 minút.
  • Odporúča sa jesť pivné kvasnice, mandle, ovos, proso, orechy či žihľavu. Neodporúča sa konzumácia alkoholických nápojov a potravín sladených bielym rafinovaným cukrom.

Čo v boji s vypadávajúcimi vlasmi najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame