Nadväzovanie vzťahov po päťdesiatke: Kedy áno a kedy radšej nie?

Muž

thinkstockphotos.com

To, že ste prekonali rozvod alebo stratu milovaného človeka neznamená, že musíte byť už navždy sami. Hovorí sa, že vo dvojici ide v živote všetko ľahšie. Je to naozaj pravda. Ak sa neviete rozhodnúť, či ste skutočne na nový vzťah pripravení, prečítajte si pár rád, ktoré vám pomôžu s rozhodovaním.

Áno, ak vás samota ubíja

Zrazu je vaša domácnosť prázdna a vás trápi, že sa nemáte s kým porozprávať a podeliť o denné starosti i radosti. Je to úplne prirodzené. Ľudia sú spoločenskí a potrebujú priateľov, rodinu a známych, s ktorými sa môžu stretávať. Ak vám však priatelia nestačia a chýba vám aj pocit byť milovaným, je to správny dôvod na to, aby ste nadviazali nový vzťah. Pocit samoty a opustenosti by totiž mohol viesť k depresii. Preto sa nebojte pustiť do hľadania novej známosti.

Áno, ak vám chýba parťák

Výlety, dovolenky, športovanie, záhrada. Máte svoje hobby, ktoré vás napĺňa, no chýba vám niekto, s kým by ste ho praktizovali? Aj toto je jeden z dôvodov prečo je dobré začať si s niekým novým. Mať partnera s podobnými záujmami je na nezaplatenie. Súvisí to aj s predchádzajúcim dôvodom: nikto sa predsa nechce cítiť osamelo a robiť všetko sám! Takže smelo do toho.

Náš tip: Ak sa pokúšate nájsť vzťah cez inzerát, nezabudnite napísať, aké máte záľuby, čo máte radi a že hľadáte niekoho, kto má rád podobné veci.


Mohlo by vás zaujímať: Na rande v päťdesiatke: Čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť?


Áno, ak vám nevadí skončiť s pohodlím

Zrejme ste po skončení predchádzajúceho vzťahu boli už naučení na svoje pohodlie a na to, že vám nikto nerozkazuje. Ak vám však tento istý typ komfortu nevyhovoval, ale naopak, chýba vám, že sa o niekoho môžete starať, s niekým sa o svoje veci podeliť a s niekým žiť v jednej domácnosti, ste na nový vzťah pripravení.

Nie, ak ste stále zaľúbení

Ak to nie ste vy, kto podal žiadosť o rozvod a svoju bývalú polovičku stále milujete, nechoďte zatiaľ do nového vzťahu. Nie je to práve dobrý začiatok pre niečo nové. Priznajte si, že by ste nešli do tohto vzťahu s čistým štítom. Určite sami dobre viete, že by ste novému partnerovi len ublížili a že by ste museli veľa klamať. Pokúste sa čo najskôr na starú lásku zabudnúť. Zmierte sa s tým, že je koniec, nájdite si nový koníček, vyhoďte spoločné fotky. A až potom, keď sa z rozchodu dostanete, dajte šancu niekomu novému.


Mohlo by vás zaujímať: 8 dôvodov, prečo si začať so staršou ženou


Nie, ak sa chcete len pomstiť

Ak váš predchádzajúci vzťah krachol na tom, že vás váš partner podviedol, zrejme cítite obrovský hnev. Bola to rana pod pás, ktorú ste určite nečakali a hnevá vás najmä to, že ste boli za dotyčnú osobu takpovediac vymenení.  Chceli by ste sa pomstiť? Odpovedzte si úprimne sami pre seba. Pomsta je pre nedospelých ľudí, ktorí nie sú vyrovnaní sami so sebou. Neznížte sa preto na túto úroveň. Nový vzťah teda určite nie, ak by bol len v rámci pomsty, prostredníctvom ktorej chcete ukázať, že máte na to nájsť si niekoho ďalšieho.

Nie, ak vám chýba len sex a nie láska

Chcete sa cítiť opäť žiadaní, no na záväzky a lásku sa už cítite pristarí. Toto je jeden z tých nesprávnych dôvodov, aby ste začínali niečo nové. Nie ste totiž ochotní ustúpiť zo svojich nárokov, prispôsobovať sa ani niečo obetovať pre nový vzťah. Chcete sa len zabaviť, užiť si a potom vzťah ukončiť. V neposlednom rade druhého človeka len využijete na to, aby vám zdvihol sebavedomie. V takomto prípade si dajte od vzťahov radšej pauzu. 


Máte vlastné skúsenosti s nadväzovaním vzťahov po päťdesiatke? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame