Nafúknutí ľudia nie sú obézni: Ani im sa však nevyhýbajú zdravotné problémy

Žena

gettyimages

Hnať sa za ideálnou postavou sa stalo v posledných rokoch mimoriadne dôležité, nehladiac na to, či ide o mladých alebo starších ľudí. Často však hľadajú rôzne skratky, alebo naopak, myslia si, že robia organizmu dobre, aj keď to nie je pravda.

Napríklad také vynechávanie raňajok sa môže niekomu javiť ako dobrý spôsob, akým jednoducho zjesť počas dňa menej vecí. Pravda je však taká, že s vynechávaním ranného jedla padáme do akéhosi začarovaného kruhu, keď si v skutočnosti ešte viac škodíme. A práve tu vzniká fenomén ľudí, ktorí nie sú obézni, ale nafúknutí. Ani im, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, sa však nevyhýbajú zdravotné problémy.

„V posledných dvoch rokoch sa mi ani cez tvrdé diéty nepodarilo odstrániť nafúknuté a napäté brucho a mám ťažké nohy s celulitídou. Cítim sa tučná a neviem, čo mám robiť,“ zveruje sa 52-ročná žena. Nafúknuté brucho, sprevádzané pocitom ťažkosti a zlým trávením, trápi rovnako mužov ako ženy, mladých aj tých menej mladých. Často býva miešaný s nadmierou tuku, ale môže mať rôzne príčiny, počnúc nesprávnym životným štýlom a chybnou výživu, neznášanlivosťou niektorých potravín a alergiou a končiac hormonálnym poruchami a zadržiavaním vody.


Mohlo by vás zaujímať: Keď nafúknutý balón v bruchu strpčuje život: Zbavte sa nadmernej plynatosti


Nafúknutí nie sú obézni

Na rozdiel od obéznych osôb, ktoré časom zaplatia za nezdravý životný štýl kardiovaskulárnymi, metabolickými a kĺbovými problémami, nafúknutí ľudia, keď sa vyberú k lekárovi, v zlom stave. Nepovažujú sa za tučných, ale cítia, že ich telo nefunguje tak, ako by malo.

Často ide o špecifické choroby, ktoré je potrebné diagnostikovať a liečiť, ale vo väčšine prípadov tkvie príčina ich Achillovej päty v ich životnom štýle. Chybná výživa, nedostatok pohybu, nezdravé návyky, ako je fajčenie či pitie alkoholu, spôsobujú, že organizmus reaguje a nafukuje sa. A teda keď nohy, ruky a brucho nemajú správne rozmery, je dôležité radikálne zmeniť zvyky.

Základné pravidlá

Je niekoľko pravidiel, ktoré nám umožnia stav zlepšiť. Jedzme pomaly, vyhýbajme sa pitiu priamo z fľaše, nežujte žuvačku, vyhýbajme sa perlivým nápojom, rovnako ako sladkostiam, pivu, vínu a alkoholu vôbec.

Dôležité je vypiť denne osem pohárov vody. Voda pomáha správnej funkcii čriev a eliminuje toxíny. Dobré je tiež dávať prednosť menším porciám jedla počas dňa pred niekoľkými výdatnými jedlami.

Po večeri môžeme vypiť šálku bylinkového čaju, ktorý nám pomôže stráviť pokrmy prispievajúce k tvorbe plynu a k zadržiavaniu vody. Posledné jedlo by malo byť najmenej dve hodiny pred spaním.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný pocit nafúknutia: Zbavte sa ho raz a prevždy


Nezabúdajte na raňajky

Nesprávne je rovnako vynechávať raňajky. Mnoho ľudí ich vynecháva, hoci vedia, že si tým neprospievajú. Raňajky majú telu zabezpečiť 15 až 20 percent všetkých kalórií, ktoré sa počas dňa skonzumujú. Kto ich vynecháva, môže mať počas dňa nižší výkon a horšie sústredenie. K ďalšiemu jedlu potom pristupuje riadne vyhladovaný a zje naraz oveľa viac. Raňajky prerušujú nočný pôst a dodávajú tú správnu energiu k fyzickým a psychickým aktivitám. Čo to znamená? Kto vynecháva raňajky, je viac počas dňa a tak má sklon naberať kilogramy.

Asi 30 percent z dospelej populácie volí na raňajky nesprávne potraviny ako z kvalitatívneho, tak aj z kvantitatívneho hľadiska. Väčšina z nich sa obmedzuje na kávu mimo domova. Jedným z problémov je to, že rodina či partneri spolu neraňajkujú a netrávia tak spoločný čas. V skutočnosti sa vytráca aj zvyk posadiť sa ku spoločnej večeri s rodinou a každý je kedy chce. Preto, ak máme ráno málo času, skúsme si pripraviť jedlo predchádzajúci večer, stačí na to desať minút.

Vyrovnané raňajky a čerstvé ovocie

Podľa talianskych a stredomorských kulinárskych tradícií majú byť správne raňajky z 50 percent tvorenŕ sacharidmi, mliekom alebo jogurtom a porciou sezónneho ovocia a zeleniny. Ovocie a obilniny sú hlavným zdrojom sacharidov. Jednoduché cukry z ovocia dodávajú bezprostredne energiu, zložité cukry z obilnín, pokiaľ možno celozrnných, dodávajú energiu v nasledujúcich hodinách. Oboje je bohaté na vlákninu. Mlieko a jogurt dodávajú telu vápnik, proteíny, mliečne fermenty a správnu dávku tukov.


Máte vlastné skúsenosti s nafukovaním? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, La Repubblica
Odporúčame