Nahradia kávu a doplnia chýbajúce živiny: Začnite s pitím čajov aj vy

Ázijský čaj

thinkstockphotos.com

S čajom sa stretávame dennodenne. Niekto ho má rád s medom či cukrom, iný zase s mliekom. Môžeme ho popíjať počas celého dňa alebo tak ako Angličania – o piatej. Používame ho bežne, no jeho schopnosti nie sú obyčajné. Nemusíme si ho vyberať len podľa chuti, ale aj kvôli jeho účinkom. Nie ste si istí, ktorý druh je na čo dobrý? Pozrite si preto náš prehľad.

Klasika v podobe čierneho čaju

Čierny čaj patrí snáď k tým najznámejším čajom a dostanete ho u nás aj kdekoľvek v cudzine. Nečudo, veď obsahuje množstvo telu prospešných látok. Triesloviny, ktoré stoja za jeho výraznou chuťou, zlepšujú trávenie a vďaka teínu sa po jeho vypití preberieme. Keďže nezaťažuje srdcovo-cievnu sústavu ani krvný obeh, je oveľa lepším povzbudzovačom ako káva či energetické nápoje. Navyše pomáha pri zvýšenej psychickej záťaži aj na odbúranie stresu. Odporúčame lúhovať 2-3 minúty, ak chcete zmierniť účinky teínu, tak do 5 minút.


Mohlo by vás zaujať: Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu


Zelený čaj je účinnejší ako káva

V čajových kruhoch je práve zelený čaj najbohatší na antioxidanty, preto sa často pije počas detoxu. Navyše pôsobí proti starnutiu, čo si všimnete na vašej pleti. Zároveň máme potešujúcu správu aj pre vášnivé milovníčky kofeínu – tento druh čaju vás preberie v podstate rovnako ako káva. Ak však máte problémy so spánkom, v poobedných hodinách sa mu vyhýbajte. Pravidelné pitie zeleného čaju vám zlepší zuby aj kosti a pomôže aj pri chudnutí, keďže viaže tuk. Pre deti je vhodný až v školskom veku, no tiež to netreba preháňať. Zalievajte ho len 80 stupňovou vodou a nechajte vylúhovať 3-5 minút. Čaj podávajte mierne vychladený, má totiž silnejšie účinky ako horúci.

Nechajte svoj čaj vykvitnúť

Na rozdiel od čierneho či zeleného, biely čaj môžete popíjať celý deň. Je totiž bez ohľadu na prísadu veľmi zdravý. Okrem iného tiež podporuje chudnutie a zbavuje telo toxínov. Kvôli svojmu prívlastku „nápoj dlhovekosti“ je už dlhé roky obľúbený, veď ako elixír mladosti je aj veľmi chutný. Odporúča sa lúhovať maximálne 5 minút. K bielym čajom sa radia aj veľmi sympatické kvitnúce čaje, ktoré potešia aj iné zmysly ako len chuť. Môžete ich venovať ako darček ale aj nim spestriť poobedné posedenie. Stačí pripravený čaj zaliať horúcou vodou a ten pri lúhovaní rozkvitne, a to doslova.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé účinky čierneho čaju: Vášmu telu prospieva zvnútra aj zvonku


Poklad Indiánov

Vysokým povzbudzujúcim účinkom sa pýši aj indiánsky poklad – čaj maté. Ten je často využívaný pri redukčných diétach, keďže pri jeho užívaní ľudia nepociťujú taký hlad. Maté má v sebe mateín, ktorý má veľmi podobné účinky ako kofeín. Okrem toho je aj bohatým zdrojom vitamínov, upravuje trávenie, znižuje krvný tlak i cholesterol a pomáha pri strese. Jediné, čo vás môže pri jeho pití zastaviť, je jeho netradičná chuť.

Exotika plná antioxidantov

Plný antioxidantov a vitamínov je tak trochu exotický čaj rooibos. Zamerať naň svoju pozornosť by mali predovšetkým tí, ktorí sa sústreďujú na zdravý životný štýl. Je výbornou náhradou akýchkoľvek bezkofeínových nápojov, takže je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Pite ho, ak máte problémy s nespavosťou, neurózami, vysokým krvným tlakom, bolesťami hlavy i zápchou. Tento čaj si na svoju stranu získal po mnohých výskumoch aj vedeckú spoločnosť. Aj keď má prirodzene sladkú chuť, je vhodný aj pre diabetikov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi.


Ktoré druhy čajov najviac chutia vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame