Nahraďte lieky esenciálnymi olejmi: Tieto zaberú pri bolestiach hlavy

Esenciálny olej z mäty piepornej

thinkstockphotos.com

Bolesť hlavy patrí medzi bežné a často sa vyskytujúce zdravotné ťažkosti. Príčiny sú rôzne a niekedy sa hľadajú len veľmi ťažko. V prípade, že ich nedokážete odhaliť, sa stáva najdôležitejším účinne sa ich zbaviť a ďalej fungovať.

Mnohí z nás siahnu po dostupných a rýchlo účinkujúcich analgetikách. Tie však nie sú pre naše zdravie najlepším riešením. Existuje lepšie – esenciálne oleje. Často sú ešte účinnejšie a aj bezpečnejšie. Nehovoriac o tom, že sa spájajú aj s ďalšími pozitívnymi účinkami na zdravie i psychiku. Mnohé upokojujú, posilňujú imunitu, zlepšujú koncentráciu, pomáhajú zaspať atď. Ktoré esenciálne oleje teda prinesú úľavu pri bolesti hlavy?

Mäta pieporná

Olej z mäty piepornej sa používa nielen pri bolestiach hlavy, ale aj žalúdočnej nevoľnosti, hnačke, plynatosti, pri podráždení pokožky a úzkosti. Čo sa týka bolesti hlavy, predpokladá sa, že mäta ju pomáha eliminovať vďaka svojim upokojujúcim účinkom. Aplikuje sa na čelo, stimuluje krvný obeh a uvoľňuje svalstvo. Má tiež príjemný chladivý účinok,

Na esenciálny olej z mäty si posvietili aj vedci z Klinik für Neurologie, Christian-Albrechts-Universität v nemeckom Kieli. V rámci štúdie sledovali 41 pacientov vo veku 18 až 65 rokov. V čase 15 a 30 minút po začatí bolesti hlavy im bol aplikovaný mätový olej, prípadne im podali paracetamol alebo placebo. Aký bol výsledok? U tých, ktorým aplikovali olej sa významne klinicky znížila intenzita bolesti hlavy počas hodiny pozorovania. Dôležité je však to, že odborníci nezaznamenali významný rozdiel medzi účinkom analgetika a mätového oleja.

Náš tip: Zmiešajte 2 – 3 kvapky mätového s kokosovým olejom a zmes naneste na oblasť čela, ramien a zadnej strane krku.


Mohlo by vás zaujímať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu


Eukalyptus

Eukalyptový olej má podobné účinky ako mätový. Odporúča sa pri bolestiach rôzneho pôvodu. Podľa štúdie, uverejnenej v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, eukalyptový olej protizápalové vlastnosti. Tie pomohli pacientom zmierniť bolesť po operácii kolena. Okrem toho disponuje antivírusovými, antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi účinkami.

Náš tip: Aj eukalyptový olej je ideálne pri bolestiach hlavy zmiešať so základovým olejom. Vhodný je mandľový, jojobový, avokádový či kokosový.

Rozmarín

Okrem toho, že rozmarínový olej pôsobí ako prírodné analgetikum, má viacero ďalších skvelých účinkov. Pri použití zvonku podporuje rast vlasov, zlepšuje pamäť, detoxikuje pečeň i žlčník a znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu). Podľa kórejských vedcov z Keimyung University v Daegu rozmarín môže pôsobiť ako stimulant a mierne analgetikum. Taktiež znižuje zápaly.

Náš tip: Aj tento olej je vhodné zmiešať so základovým olejom a naniesť na bolestivé miesto. Veľmi dobré účinky proti bolesti dosiahnete, ak ho zmiešate s mätovým olejom.


Mohlo by vás zaujímať: Rastlinné oleje lepšie ako pleťové krémy či mlieka: Skúsite ich účinky aj vy?


Levanduľa

Levanduľová silica je výborná nielen na uľahčenie zaspávania, na upokojenie, rýchlejšie hojenie rán, boj proti stresu a úzkosti, ale pôsobí aj proti bolesti hlavy a migréne.

Zaujímavý pokus urobili vedci z iránskeho Mashhadu. Zamerali sa na sledovanie účinkov vdychovania levanduľového esenciálneho oleja pri stavoch migrény. Pacientov rozdelili do dvoch skupín. Jednej z nich dali inhalovať levanduľovú silicu počas 15 minút, druhá dostala placebo.

Účastníci štúdie mali zaznamenávať intenzitu bolesti hlavy a súvisiacich symptómov v 30-minútových intervaloch. Aký bol výsledok? Zo 129 prípadov až v 92 bolesť odznela úplne alebo aspoň čiastočne pri inhalovaní levandule. V kontrolnej skupine s placebom bolo zaznamenané zlepšenie len v 32 prípadoch z 92. Vedci teda skonštatovali, že inhalácia levanduľového esenciálneho oleja môže byť účinnou a bezpečnou liečebnou modalitou pri akútnom zvládaní migrény.


Aké skúsenosti máte s esenciálnymi olejmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame