Najčastejšie chyby pri chudnutí: Čoho sa určite vyvarujte?

Váženie sa

thinkstockphotos.com

Diéty, s nimi spojené zákazy a obmedzenia, znižovanie kilogramov, počítanie gramov a joulov, sladkosti a závislosti sú celým kolotočom, ktorý je schopný zatočiť s nejedným z nás. Najhorším v tomto zhone sa zdajú byť odporúčania ako chudnúť, ktoré si navzájom odporujú. Preto je ťažké sa vyznať v tom, čomu vlastne máme veriť.

Je dôležité si uvedomiť, či informácie, ktoré sa k nám dostávajú, neodporujú nášmu zdravému rozumu a vnútornému cíteniu. Pozrime sa teda na názor dietológov, upozorňujú na chyby, ktoré pri znižovaní hmotnosti robíme najčastejšie.

Chyba č. 1 – Rýchlo a veľa naraz!

Nielenže je to ten najnesprávnejší prístup v procese znižovania váhy, ale aj ten najnebezpečnejší pre naše zdravie. Viete napríklad o tom, že každý kilogram tuku v organizme je popretkávaný asi 1,5 km krvných ciev? Ak by sme za 2 týždne schudli 20 kg, ako to uvádza množstvo reklám, kam by zrazu zmizli tie desiatky kilometrov ciev? A čo s ovisnutou kožou po celom tele? Tá sa rovnako ako aj celý organizmus jednoducho nestihne za taký krátky čas vyformovať do atraktívneho vzhľadu. Rýchle a veľké schudnutie narušuje funkciu hormónov, vylučovacieho a kardiovaskulárneho systému. Navyše, telo po takomto úbytku na váhe má tendenciu ukladať si čo najviac tuku do zásoby a plnosť tvarov sa tým po skončení diéty len zvyšuje.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Chyba č. 2 – Prísne diéty a hladovanie!

Keď neprijímame potravu, naše telo nemá dostatok energie na správne fungovanie vnútorných orgánov a samo sa nevie s týmto hendikepom vysporiadať. Preto poruchy v jeho činnosti sú nevyhnutné. Nie je to z dôvodu, že nemáme pevnú vôľu nejesť, ale jednoducho kvôli fyziológii. Pretože jesť je normálne a životne dôležité. Okrem toho, ak organizmus začneme trápiť hladom,  vyhodnotí to ako núdzový signál, pri ktorom nastáva spomalenie metabolizmu, zníži sa spotreba energie na minimum a telo sa začína zásobiť všetkým, aby nás ochránilo od smrti hladom. To je dôvod, prečo si mnohí všimli, že v krátkom čase od hladovky namiesto zníženia hmotnosti rýchlo opäť priberú na váhe.

Chyba č. 3 – Cvičenie až do úplného vyčerpania!

Katastrofou je, ak človek s vidinou okamžitého a veľkého zníženia hmotnosti vidí len sám seba v posilňovni a s veľkým elánom valcuje všetky trenažéry. Telo nenavyknuté na takúto záťaž zareaguje neadekvátne: zníži sa sekrécia estrogénov, ktorá vedie k osteoporóze, srdce začne „neposlúchať“, znižuje sa výkon imunitného systému organizmu.

Zaťažovať organizmus cvičením treba postupne. Najlepšie chôdzou v strednom tempe, vynikajúce je plávanie. Telesné aktivity v posilňovaní by mali prebiehať pod dozorom inštruktora. Vyberte si program, ktorý budete môcť vykonávať pravidelne. V opačnom prípade, ak prestanete cvičiť, váha sa vám znova vráti.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


Chyba č. 4 – Prostriedky na chudnutie!

Dúfať, že nám nejaké prášky, masáže, telové zábaly, laxatíva či diuretiká pomôžu schudnúť, je nesprávne. Zvýšená hmotnosť predsa nevznikla tým, že nepoužívame nohavice na chudnutie, nechodíme do sauny či nepodstupujeme očistné črevné výplachy. Takýmito prostriedkami by sa hmotnosť nemala ani primárne odstraňovať.

  • Preháňadlá a klystíry nám akurát pomôžu zničiť prospešnú mikroflóru a oslabujú črevá. Ich nadmerným používaním sa stane to, že toaletu budeme navštevovať len občas alebo len s ich pomocou. Je skutočne pravdou, že pri ich užívaní nám ručičky váh ukážu o niekoľko kilogramov menej, ale to len následkom toho, že sa z tela odstránila voda, fekálny odpad, hlien, kamene nahromadené v črevách. Podstata spočíva v tom, že nezmizol žiaden tuk. Totiž, tukové bunky sa v črevách vôbec nenachádzajú.
  • Diuretiká odstraňujú vodu z tela, ale spolu s ňou odchádzajú aj dôležité stopové prvky. Pri dehydratácii organizmu však nikdy nedôjde k schudnutiu. Vodu, ktorej ste sa zbavili, telo po skončení kúry ľahko naberie späť.
  • Saunovaním sa taktiež nedá zbaviť podkožného tuku (z pórov sa odvádza pot, nie však tuk!). To ale neznamená, že nie je zdraviu prospešné. Práve naopak, lenže nie s cieľom schudnúť.
  • Masáže vám zase môžu pomôcť k o niečo pevnejšej postave, ale nemôžete očakávať, že len vďaka nim schudnete päť či desať kíl.
  • Väčšina spaľovačov tukov zabraňuje vstrebávaniu živín, najmä vitamínov rozpustných v tukoch A, D a E, ktoré degradujú náš vzhľad. Sú príčinou vypadávania vlasov, problémov s pokožkou, so zubami, s nervozitou a nespavosťou a vytvárajú závislosť. Pretože, ak ich vysadíme, stratená hmotnosť sa nám opäť vráti.

Mohlo by vás zaujať: 25 tipov, ktoré pomôžu schudnúť aj vám: Začnite strácať kilá ešte dnes!


Ako schudnúť správne?

Pravá príčina priberania je jednoduchá: príliš veľký príjem kalórií a nedostatočné spaľovanie. Prijímame kalorické jedlá a nespaľujeme skoro žiadne kalórie, čo sa prejavuje nárastom hmotnosti. Jeme nesprávne zložené jedlá, v ktorých je nadbytok škodlivých a nedostatok užitočných látok. Tak, čo potom majú robiť hladné bunky? Zásobujú sa tým, čo im dáme. Ak telo prijíma dostatočne správne vyváženú potravu, organizmus si zásoby nerobí. Preto je dôležité, aby naše bunky dostávali výživné látky ako vitamíny, minerály, enzýmy, aminokyseliny, stopové prvky, polynenasýtené mastné kyseliny. A prirodzene, neoplatí sa zabúdať na pohyb. Vtedy sa nám organizmus odvďačí nielen krásnou figúrou, ale aj plným telesným a duševným zdravím!


Čo sa pri chudnutí najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti a tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame