Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni

pár

profimedia.sk

Rozvodom sa dnes končí takmer každé druhé manželstvo a pred sudcov sa dostávajú často aj manželia, ktorí majú za sebou desaťročia spoločného života. Aké sú najčastejšie dôvody, ktoré ich k rozchodu donútia a možno sa im nejako vyhnúť?

V súčasnosti majú prevahu rozvody manželstiev trvajúcich 10 a viac rokov. Vyše 40 percent rozvádzaných na Slovensku má pritom viac ako 40 rokov a z toho približne 13 percent viac ako 50. Neraz spolu partneri zostávajú v nefungujúcom zväzku najmä pre „dobro detí“. Keď sa ich ratolesti odsťahujú a budujú si vlastný život, začínajú rodičia uvažovať nad riešením situácie. V minulosti aj v neveľmi šťastnom manželstve neraz zostávali až do smrti. Dnes sa však obzory pre strednú a staršiu generáciu rozširujú, život sa predlžuje a tak si mnoho z nich povie: „Chcem zažiť ešte niečo krajšie, lepšie.“ A neraz považujú za vhodný prostriedok aj rozvod.


Mohlo by vás zaujať: Ideálny nie je nikto: Tieto veci prekážajú mužom na ženách najčastejšie


Rozdielnosť vedie

Na Slovensku sú oficiálne dôvody pomerne vágne a za najčastejšiu „rozdielnosť pováh, názorov a záujmov“ sa skryje množstvo konkrétnejších problémov. Ďalšími častými dôvodmi na rozvod sú nevera a alkohol, pričom v oboch prípadoch túto príčinu udávajú viac ženy ako muži.

Prieskum napovie

O niečo konkrétnejšie dôvody rozvodov päťdesiatnikov predkladá prieskum Saga Legal Services z Veľkej Británie, ktorého sa zúčastnilo 1900 rozvádzajúcich sa vo veku nad päťdesiat rokov. Z jeho výsledkov je zrejmé, že tak ako mladí ľudia, aj päťdesiatnici túžia nielen po psychickej, ale aj fyzickej blízkosti svojej polovičky. Keď majú pocit, že ten druhý alebo tá druhá sa už o nich nezaujíma, nedáva im najavo svoje city alebo ich odmieta po telesnej stránke, začínajú prichádzať myšlienky na rozvod.

Okrem toho sa opäť potvrdzuje, že ignoranciu ľudia znesú ťažšie ako napríklad hádky. Rýpanie sa síce v dôvodoch na rozvod tiež vyskytuje, menej často ako predchádzajúce situácie. Úlohu hrajú aj vzťahy s nevlastnými deťmi či financie rodiny.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie radosti a strasti manželstva: Čo prevláda v tom vašom?


Najčastejšie problémy vedúce k rozvodu (participanti mohli zaškrtnúť viacero možností):

 • Ochladnutie zo strany partnera/partnerky (28 percent)
 • Nedostatok záujmu o manželstvo ako také (27 percent)
 • Nedostatok záujmu o sex a fyzickú blízkosť (25 percent)
 • Rýpanie zo strany polovičky (14 percent)
 • Stretnutie niekoho tretieho (13 percent)
 • Opustenie (12 percent)
 • Alkohol (11 percent)
 • Zložité vzťahy s nevlastnými deťmi (9 percent)
 • Finančné nezhody (9 percent)
 • Komplikácie spojené so zamestnaním (8 percent)
 • Iné dôvody mala štvrtina respondentov

Kto by si neprial, aby jeho manželstvo klapalo aj po desaťročiach ako hodinky? Naplniť takúto túžbu je pomerne zložité. Hlavné pravidlo fungujúceho vzťahu sa však nemení v žiadnom veku a to je záujem o partnera či partnerku.


A akými dôvodmi na rozvod ste sa stretli vy? Dali sa podľa vás vyriešiť? Aký je váš recept na šťastné manželstvo? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame