Najčastejšie MIESTA v domácnosti, na ktoré mnohí zabúdajú pri upratovaní: Toto sú zóny baktérií a špiny!

Pri upratovaní mnohí zabudnú na nenápadné škáry a iné miesta, v ktorých sa hromadí špina. (Zdroj: Gettyimages.com)

Zrejme aj vás z času na čas chytí upratovacia horúčka alebo vás možno ešte len čaká veľké jarné upratovanie. Pri bežnom čistení domácnosti väčšinou každý z nás povysáva, poutiera prach, pretrie podlahy a hotovo. Pocit dokonale čistej domácnosti je tu. No pravda je často iná. V domácnostiach existujú miesta, na ktoré zabúdame tak pravidelne, že sa z nich stávajú doslova zóny prachu, baktérií a špiny. Ktoré to sú a na ktoré by ste pri najbližšom upratovaní nemali zabudnúť?

Na toto v kuchyni zabúdame

Kuchyňa by mala byť vždy dokonalo čistá, veď v nej pripravujeme jedlo. No množstvo baktérii a špiny rozhodne nájdete za gumou, ktorá je na dverách chladničky. V záhyboch tesnenia sa často hromadí pleseň, prach a zvyšky jedla. Pravidelné čistenie octovou vodou alebo jemným saponátom môže predísť zápachu aj zdravotným problémom.

Podobne je na tom aj digestor a jeho vnútro. Väčšina ľudí vyčistí len filter, no tuk sa usádza aj na mriežkach a vnútri spotrebiča. Tukové usadeniny môžu okrem iného znížiť účinnosť odsávania.

Baktérie sú aj v obývačke

O nič lepšie na tom nie je obývačka. Najhoršie je na tom ovládač od televízie, ktorý je plný baktérií z rúk, jedla aj potu. Stačí ich pretrieť dezinfekčným obrúskom a máte o jednu rizikovú zónu menej. Pretrieť môžete aj vypínače a kľučky.

Vlhčené antibakteriálne obrúsky však oceníte aj pri gauči, najmä ak máte kvalitnejšiu látku. S obrúskami ho môžete jednoducho pretrieť a udržiavať v kondícii.

Oddychujte v čistote

A čo spálňa? Zadná strana postele je asi niečo, na čo zabúdajú aj tí najpoctivejší. Nestačí iba prezliecť posteľnú bielizeň. Pozornosť by ste mali venovať aj matracom a roštom. Pod matracom a okolo roštu sa totiž hromadí prach, čo je nielen nehygienické, ale tiež to môže zhoršiť kvalitu spánku. Skontrolovať tieto miesta pri výmene posteľnej bielizne je dobrý zvyk, ktorý sa vám vráti kvalitnejším oddychom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zatočte s neporiadkom raz a navždy: Vyskúšajte overenú metódu so ŠKATUĽAMI

Pretrieť parapetnú dosku a prať záclony a závesy aspoň raz za 6 týždňov je snáď už samozrejmosťou. No nezabudnite aj na rám dverí a zárubní, určite vás prekvapí to množstvo prachu.

Aby nebola kúpeľňa čistá len na oko

To, čo nevidíme, zvykneme zanedbať. No v kúpeľni to platí dvojnásobne. Platí to pre miesta za toaletou a pod nádržkou. Za WC sa ukrývajú nánosy prachu aj nečistôt, ktoré môžu šíriť zápach a plesne. Rovnako aj odvodňovacie štrbiny v sprchovom kúte. Plesne a usadeniny sa usádzajú v týchto skrytých štrbinách častejšie, než by sme si mysleli. Preplachovať ich octom a raz za čas prečistiť kefkou je najlepší spôsob, ako predísť upchávaniu aj zápachu.

Nezabudnite utrieť od prachu aj ventilátor, respektíve jeho lamely. Pravidelne čistite aj odtoky, v ktorých sa zachytávajú napríklad vlasy a chlpy. Čistotu doprajte aj práčke a jej tesneniu.

Sú aj ďalšie miesta

Medzi miesta a veci, ktoré sa nachádzajú azda v každej izbe no pravidelne na ne pri upratovaní zabúdame, patrí:

  • radiátory,
  • vypínače a zásuvky,
  • klávesnica a myš,
  • luster,
  • rúčky skriniek a zásuviek..

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame