Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!

pár

profimedia.sk

Pribúdajúce roky sa prejavujú v rôznych oblastiach nášho života a výnimkou nie je ani sexuálna stránka. Neraz sa stáva, že ženy s príchodom menopauzy majú na sex menšiu chuť, alebo ho začnú úplne odmietať. Aké sú možné príčiny a ako tento problém vyriešiť?

Mnoho žien si aj po nástupe menopauzy zachováva schopnosť intenzívne prežívať sexuálne aktivity. Niektorým však nepríjemné pocity ako návaly krvi, poruchy spánku, depresie a obavy, bolesti hlavy a precitlivelosť v dôsledku poklesu ženských pohlavných hormónov – estrogénov dokážu intímny život poriadne znepríjemniť. Podľa sexuológa MUDr. Ivana Kubiša však rozhodne netreba hádzať flintu do žita. Na väčšinu problémov totiž existuje riešenie.

Málo citlivosti a vlhkosti? Pomôžu hormóny a gél

,,Mnohé ženy  po päťdesiatke majú problém so znížením citlivosti na intímnych miestach, suchosťou pošvy a slabým libidom. Pri nedostatku estrogénov je účinná hormonálna substitučná liečba, ktorá doplní chýbajúce ženské hormóny. Tým sa zlepší znížená citlivosť klitorisu, zvýši libido, odstráni suchosť pošvy, ktorá býva príčinou nepríjemných pocitov a bolestí pri styku. Suchosť pošvy možno zlepšiť aj pomocou lubrikačných gélov,“ vysvetľuje MUDr. Kubiš, ktorý sa venuje otázkam sexuálneho života aj na svojej stránke Androlog.sk. Dodáva, že v minulosti sa používali najmä na zlepšenie libida žien aj mužské pohlavné hormóny (testosterón). Vzhľadom na slabú účinnosť a nežiaduce účinky ako zväčšenie klitorisu, zvyšovanie telesnej hmotnosti, zvýšené ochlpenie či zvýšené hladiny cholesterolu v krvi sa už nepoužívajú.


Mohlo by vás zaujať: Chuť na sex môžete mať v každom veku: Skúste tieto prírodné afrodiziaká!


Prekrvenie je dôležité aj u žien

Nie všetky sexuálne poruchy u žien sú hormonálne alebo psychicky podmienené.Rovnako ako u mužov, aj u žien hrá dôležitú úlohu dobré prekrvenie pohlavných orgánov. ,,Sľubným sa zdá využitie vazoaktívnych látok – teda medikamentov, ktoré zlepšujú prekrvenie,“ vysvetľuje MUDr. Kubiš. ,,Príkladom je aminokyselina L-arginín, ktorá zvyšuje koncentráciu oxidu dusnatého. A práve ten uvoľňuje hladkú svalovinu genitálu vrátane hladkej svaloviny ciev a zlepšuje prekrvenie. Preparáty s touto účinnou látkou už máme k dispozícii aj u nás.“

Cvičenie je základ

,,Oslabenie a pokles svalov panvového dna u žien po opakovaných pôrodoch a vo vyššom veku sú častou príčinou porúch orgazmu a bolestí pri styk,“ konštatuje MUDr. Kubiš. Dobrej forme ženskej vagíny ale aj močového ústrojenstva pomáhajú Kegelove cviky. Ide o sťahy svalstva panvového dna, ktoré môžete ich robiť kdekoľvek. Sťahy by mali vyzerať asi tak, ako keď prerušujete prúd moču.


Mohlo by vás zaujať: Päť dôvodov, pre ktoré ľudia po päťdesiatke nemajú sex: Toto sú oni!


Nebojte sa erotických hračiek

Mnoho párov, ktoré majú už pomerne ďaleko po šesťdesiatke s radosťou využíva aj rôzne hračky so sex shopu. Podľa MUDr. Kubiša ide o dobrú pomôcku pri udržiavaní kvalitného intímneho života: ,,Erotické pomôcky tiež odporúčam vo svojej praxi, napríklad na stimuláciu citlivých erotogénnych miest – klitorisu, G- bodu a podobne.“

Trpezlivý partner

Tak ako muž potrebuje so stúpajúcim vekom viac pozornosti od svojej partnerka, tak aj žena potrebuje viac času. ,,Pre ženy po menopauze je prirodzené, že potrebujú dlhšiu dobu vzrušenia, aby dosiahli vaginálnu lubrikáciu – zvlhčenie,“ vysvetľuje MUDr. Kubiš. Tento fakt si musí uvedomiť aj partner, ktorý by sa mu mal prispôsobiť.


Mohlo by vás zaujať: V spálni to už nie je ono: Aké sú najčastejšie sťažnosti mužov po päťdesiatke?


Nič nepomáha? Navštívte odborníka

Každý sexuológ musí byť aj dobrým psychológom, citlivý prístup k ženským sexuálnym problémom je veľmi dôležitý. ,,Liečbu ženských sexuálnych problémov si nemožno predstaviť bez dobrej spolupráce sexuológa s gynekológom. Sexuálne problémy môžu byť sekundárne pri základnom gynekologickom ochorení – zápale, nádore a podobne. V tých prípadoch liečba gynekologického ochorenia vyrieši aj sexuálne problémy,“ uzatvára sexuológ. Základom však stále zostáva nazbierať odvahu a k odborníkovi sa vypraviť. Zväčša je to lepšie ako sa spoliehať, že problémy prejdú samé. Koniec koncov, nepríjemné pocity, ktoré vás obmedzujú „len“ v sexuálnom živote môžu mať aj vážnu zdravotnú príčinu.


Museli ste problémy v intímnej oblasti s pribúdajúcim vekom riešiť aj vy? S akým výsledkom?Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame