Najdaždivejšie či najchladnejšie miesta u nás i vo svete: Takéto sú extrémy počasia

Blesk

freedigitalphotos.net

Počasie má tisíce tvárí. Môže byť pekné, upršané, veterné, slnečné, pod psa. Takmer všetky jeho podoby môžeme poznať na vlastnej koži no predsa tu sú extrémy, ktoré by nechcel zažiť azda nikto. Prevedieme vás po tých najchladnejších či najteplejších miestach sveta, kde sa možno nikto z nás nedostane. A to všetko z pohodlia domova.

Najhorúcejšie miesto na Zemi

O Líbyi bolo predovšetkým v posledných mesiacoch počuť viac ako dosť. V našom rebríčku sa však umiestnila nie kvôli zložitej politickej situácii, ale prvenstvo v boji o najteplejšie miesto na Zemi. Dlho bolo za neho považované Údolie Smrti, Death Valley v Californií, no líbyjské mesto El Azizia je oficiálnym rekordérom dneška. Najvyššia nameraná teplota predstavuje 57,8 °C. Na Zemi bola už pravdepodobne aj vyššia teplota, no toto je oficiálna hodnota. Niekoľko stoviek kilometrov ďalej, v púšti v Iráne sa predpokladá, že tu teplota vystúpila na neuveriteľných 71 °C. Ak by vás zaujímal európsky rekord, jeho hodnota je 48 °C z Atén v roku 1977. Na Slovensku bola najvyššia teplota nameraná v roku 2007 v Hurbanove: 40,3 °C.


Tiež by vás mohlo zaujať: Citlivosť na počasie poznali už v Antike: Prečo vzniká a ako si s ňou poradiť?


Najchladnejšie miesto na Zemi

Pokiaľ si myslíte, že teploty – 20 °C s akými sa môžeme bežne stretnúť aj u nás predstavujú ozaj obrovskú „kosu“, ste na omyle. Tie pravé zimy zažívajú na Antarktíde – a najväčšia z nich bola 21. júla 1983 na výskumnej stanici Vostok, teplota dosiahla vtedy rekordnú hodnotu – 89,2 °C. Zaujímavosťou je, že pred niekoľkými rokmi bola táto teplota údajne prekonaná o niekoľko desatín stupňa, meranie na teplomere však odčítal len jeden vedec a preto ostáva oficiálnou hodnotou dodnes – 89,2 °C. Najchladnejším obývaným miestom Zeme je ruská dedina Oymyakon s 800 obyvateľmi. Roku 1926 tu teplota poklesla až na – 71,2 °C. U nás je najnižšia nameraná teplota – 41 °C vo Vigľaši z roku 1929.

Najdaždivejšie miesto na Zemi

Sychravá jeseň či upršaná jar na Slovensku nie je žiadnou výnimkou. V porovnaní s extrémami vo svete však ide len o jemnú letnú prehánku. Najdaždivejšie miesto na Zemi leží v Kolumbii, meste Lloró. Ročný úhrn zrážok dosahuje nepredstaviteľných 13 300 mm. Zaujímavé sú oblasti, v ktorých sa strieda obdobie sucha s obdobím dažďov. Nedosahujú síce priemerný ročný úhrn Lloró, v danom období však ide o rekordérov. Príkladom je mesto Cherrapunji v Indii, blízko hranice s Bangladéšom. Počas jedného mesiaca, v júli 1861 tu padlo až 9 296 mm zrážok. Toto obdobie bolo na dážď mimoriadne bohaté, od 1. augusta 1860 do 31. júla 1861 tu padlo až 26 467 mm zrážok. Pre predstavu si uvedieme miesto na Slovensku s najväčším úhrnom zrážok. Je ním Zbojnícka chata vo Vysokých Tatrách s 2 130 mm za rok.


Tiež by vás mohlo zaujať: Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?


Najsuchšie miesto na Zemi

Suché leto je postrachom mnohých poľnohospodárov. Čo by však dali za naše suché leto v najsuchšej oblasti na svete – v púšti Atacama. Tá sa nachádza v Čile a na niektorých miestach nepadne takmer ani kvapka vody počas celého roka. Priemerný úhrn zrážok sa líši podľa oblasti. Niektoré majú len 0,5 mm zrážok, tie „úrodnejšie“ 12 mm zrážok za rok. U nás je miestom s najnižším priemerným ročným úhrnom zrážok západ okresu Galanta, kde padne 483 mm do roka.

Najveternejšie miesto na Zemi

Miesto s najvyššou rýchlosťou vetra by ste hľadali v USA. Na vrchole Mount Washington bola roku 1934 nameraná rýchlosť až 372 km/h. Len o kilometer slabší vietor bol nameraný v štáte Texas roku 2004. Ak by sme brali do úvahy dlhodobý priemer, vyhrá mesto Wellington na Novom Zélande. Priemerná ročná rýchlosť vetra dosahuje až 27,8 km/hod. U nás je dlhodobo najveternejším miestom Chopok s priemernou rýchlosťou vetra až 36 km/hod, to však nie je dlhodobo obývané miesto ako je Wellington. Najvyššia rýchlosť vetra u nás bola nameraná roku 1949 na Skalnatom Plese, šlo o 283 km/hod.


Navštívili ste už niektoré zo spomínaných extrémnych miest? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame