Najdôveryhodnejšia farba očí: Tipnite si, ktorá to je!

Oči

sxc.hu

Modré, zelené alebo hnedé? Farba očí vraj dokáže čo-to o človeku prezradiť. S týmto názorom sa stotožňujú nielen bežní ľudia, ale aj vedci. A podľa nich sú ľudia s hnedými očami oproti modrookým vnímaní ako dôveryhodnejší. S týmito závermi prišiel medzinárodný vedecký tím pod vedením Karla Kleisnera z prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Nie je to však dané farbou očí, ale špecifickými črtami tváre hnedookých jedincov. Vedci už skôr skúmali súvislosť medzi farbou očí a vnímaním dominancie, ukázalo sa, že muži s tmavými očami pôsobia dominantnejšie.

Bádatelia predložili účastníkom výskumu fotky 80 mužov a žien, účastníci mali hodnotiť ich dôveryhodnosť na číselnej škále. Z tohto testu vyšli ako dôveryhodnejší jednoznačne hnedookí. Potom vedci farbu očí ľudí na fotografiách obrátili, ale aj s očami prefarbenými na modro boli pôvodne hnedookí vnímaní ako dôveryhodnejší. Ľudia so zelenými očami vraj v hodnotení skončili niekde medzi modrookými a hnedookými.


Mohlo by vás zaujať: Zakázané ovocie chutí najlepšie: Pocit previnenia vraj zlepšuje chuť jedla


Rysy hnedookých

Podľa Kleisnera je to tým, že existuje vzťah medzi farbou očí a tvarom tváre a dôveryhodnosť teda ľudia vnímajú skôr podľa špecifických rysov príznačných pre hnedookých. Medzi tieto črty patria širšie pery, väčšie oči, oválna brada a skôr užšia tvár. Už v roku 2010 vykonával Kleisnerov tím pokusy, z ktorých vyplynulo, že hnedookí muži sú vnímaní ako dominantnejší. Kleisner ale upozornil, že výsledky je potrebné interpretovať veľmi opatrne a porovnanie bude potrebné vykonať v ďalších krajinách.


Mohlo by vás zaujať: Krvná skupina vraj prezradí viac, ako horoskopy: Čo hovorí o vás?


Čo o vás prezrádza farba očí?

Ľuďom vraj možno pripísať niektoré vlastnosti práve z závislosti od farby očí. Čo o vás prezrádza tá vaša?

Hnedé oči hovoria, že ste milý, konzervatívny a dôveryhodný. Hnedé oči sú zvyčajne považované za menej žiaduce, ako svetlejšie farby očí, ale hnedé oči hlboké a milujúce. Vzbudzujú v ľuďoch pocit stability a bezpečia. Čím sú vaše oči tmavšie, tým viac sú sexy.

Modré oči naznačujú, že ste bezstarostný a nevinný. Práve modrá je najviac žiadúca farba očí a najpredavánejšia farba farebných očných šošoiek.. Vzhľadom na to, že modré oči sú svetlejšie ako iné farby očí, priťahujú viac pozornosti. Ľudia sa pozerajú do modrých očí a myslia na večnú mladosť.
Zelené oči hovoria, že ste sexy, tajomný a divoký. Zelené oči veľmi vzácne , mnoho očí má v sebe prímes zelenej, nájsť však čisto zelené oči je pomerne zriedkavé. Takto oči dokážu okamžite hypnotizovať každého, kto do nich hľadí. Ľudia však považujú jednotlivcov so zelenými očami za nedôveryhodných a ľstivých.
Orieškovo hnedé oči zmes hnedej a zelenej. Ich majitelia sú údajne spontánni, zábavu milujúci a priateľskí. Čím viac je v očiach hnedej farby, tým prístupnejší sa človek zdá. Zelená zas naopak budí podozrenie. Orieškové oči sú zaujímavé, pretože majú tendenciu meniť farbu v závislosti na vašej nálade či farbe oblečenia.

Myslíte si, že má farba očí vplyv na posudzovanie dôveryhodnosti človeka? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, ČTK
Odporúčame