Najkrajšie vianočné piesne: Ako vznikli a v čom spočíva ich čaro?

vianoce

3.bp.blogspot.com

V čase adventu nám každoročne znejú do uší viac ako často. Napriek tomu však mnohým z nás nervy nepília ani náhodou. Práve naopak, neodmysliteľne patria k Vianociam. A hoci viaceré z nich podľa viacerých prieskumov dostávajú aj nelichotivé prívlastky ako „najotravnejšie“ a podobne, majú aj svojich prívržencov. Ako najznámejšie vianočné piesne vznikali?

Bing Crosby: White Christmas (1941)

Podľa Guinessovej knihy je táto pieseň s vyše 50 miliónmi albumov tou najpredávanejšou skladbou v histórii. Jej skladateľ Irving Berlin ju vraj napísal v Californii a údajne hneď po tom, ako ju napísal povedal: ,,Napísal najlepšiu pieseň, akú som kedy napísal. Dočerta, napísal som najlepšiu pieseň, akú ktokoľvek kedy napísal!“ V čase druhej svetovej vojny dokázala silno zapôsobiť na mnohých poslucháčov.

Eratha Kitt: Santa Baby (1953)

Jej meno na Slovensku pozná len málokto, ale napriek tomu práve ona ako prvá naspievala pieseň Santa Baby. Po nej ju prespievalo množstvo iných speváčok či herečiek vrátane Marilyn Monroe, Madonny, Kylie Minogue či Britney Spears. Samotná Eratha sa vyjadrila, že práve toto bola jedna z jej najobľúbenejších piesní, ktoré nahrala. A hoci zanieteným odporcom konzumu sa asi pre svoje povzbudzovanie k nákupu drahých darčekov možno nepáči, k Vianociam väčšiny ľudí určite patrí.

John Lennon: Happy Xmas (War Is Over)  (1971)

John Lennon a Yoko Ono napísali túto skladbu o vojne vo Vietname, dnes si ju však mnoho ľudí spája len s Vianocami a je jednou z najobľúbenejších vianočných piesní všetkých čias. Za krásne chóry v pozadí vďačia umelci producentovi Philovi Spectorovi, ktorý zabezpečil, aby sa spevácky zbor Harlem Community pripojil k nahrávaniu v štúdiu The Record Plant v New Yorku. Prvé náznaky tejto piesne sa pritom črtali už dva roky predtým, keď John a Yoko po celom New Yorku zaplatili billboardy s nápisom „War Is Over! (I You Want It)“ – Vojna sa skončila! (Ak to chcete).


Mohlo by vás tiež zaujať: Trendy dekorácie tohtoročných Vianoc: Vyzdobte si domov štýlovo!


Wham: Last Christmas (1984)

Autorom jednej z najznámejších skladieb osemdesiatych rokov je sám George Michael – aspoň oficiálne. Spevák totiž po jej uvedení musel čeliť žalobe z plagiátorstva piesne Can’t Smile Without You“. S jej autorom a spevákom Barrym Manilowom sa nakoniec dohodli na mimosúdnom vyrovnaní. Ani právne naťahovačky však piesni nijako neubrali na popularite. Z dnešného pohľadu môže pôsobiť trochu paradoxne videoklip, v ktorom má George priateľku, keďže v reálnom živote je homosexuál.

Mariah Carey: All I Want For Christmas Is You (1994)

Mariah Carey kraľovala 90. rokom a a pieseň All I Want For Christmas Is You sa stala symbolom Vianoc. Mariah túto skladbu napísala, naspievala a režírovala aj stála aj za videoklipom. Na tejto piesni si dala extra záležať zrejme aj preto, že ju napísala ako vyznanie pre svojho manžela, producenta Tommyho Mottolu. Ten si zahral aj v najznámejšom videoklipe k tejto piesni (Mariah natočila niekoľko verzií). Ich manželstvo síce skrachovalo, ale tomuto hitu sa darí skvele.

Bobby Helms: Jingle Bell Rock (1957)

Vďaka tejto pesničke sa Bobby Helms dostal do povedomia mnohých ľudí. A treba dodať, že jej úspech vedel naozaj poriadne využiť. Po premiére na albume Decca ju nasadil na ďalšie dva albumy a tretí po nej dokonca pomenoval. Ani to však nebolo všetko. Bobby sa svojho hitu držal zubami nechtami a poslednú verziu nahral až v roku 1983.


Mohlo by vás tiež zaujať: Najotravnejšie vianočné piesne: Lezú už na nervy aj vám?


Rôzni umelci: Do They Know It’s Christmas? (1984)

Pieseň Boba Geldofa nahrali rôzni umelci už trikrát. Jej prvotným cieľom bolo nazbierať peniaze na pomoc hladomorom týranej Etiópii. Na jej nahrávaní v roku 1984 najväčšie mená pop music ako George Michael, Kool and the Gang, Sting, Bono či Duran Duran. Táto pieseň sa zároveň stala najpredávanejšou v dovtedajšej histórií Spojeného kráľovstva (predbehla ju až Candle in The Wind od Eltona Johna venovaná Princeznej Diane). Do They Know It´s Christmas? rôzni umelci opäť naspievali v roku 1989 a 2004.

Magda Hrnčířová: Vánoce, Vánoce přicházejí (1962)

Text Zdeňka Borovca a hudba Jaromíra Vomáčku už desaťročia patrí k československým stáliciam. V roku 1962 ju naspievala Magda Hrnčířová s doprovodom legendární trampskej vokálnej skupiny Settleři. Zrejme aj vďaka tomu mala taký úspech. Neskôr ju naspievali aj Helena Vondráčková s Petrom Kotvaldom.

Lubomír Lipský & Jiří Malát a zbor: Těšíme se na Ježíška (1965)

Vánoce, Vánoce přicházejí nie sú jedinou vianočným hitom, ktorý sa môže pochváliť textom od Zdeňka Borovca. Tešíme se na Ježíška tiež pochádza z jeho dielne. Český herec a komik má k Vianociam skvelý vzťah a najradšej spomína na Vianoce v roku 1930, keď dostali s bratom naozaj originálny darček – malého bračeka. Keďže chlapci netušili, že mama ide rodiť, ich prekvapenie bolo naozaj obrovské. Možno aj na tieto Vianoce myslel pri spievaní piesne Těšíme se na Ježíška.

Palo Habera, Peter Dvorský, Karel Gott: Svet lásku má (1996)

Hoci Vianoce sa v tejto piesni vlastne nespomínajú, svojou atmosférou sa k najkrajším sviatkom v roku hodia. Spojenie troch jazykov (slovenčiny, češtiny a taliančiny) a troch rôznych hlasov v jednej piesni sa stretlo s úspechom. Nezanedbateľnú úlohu hrala aj hudba Slovenskej filharmónie pod vedením Ondreja Lenárda. Palo Habera, ktorý túto pieseň napísal, bol zrejme s výsledkom spokojný – za necelé dva mesiace sa stal jeho vianočný projekt Svet lásku má s touto nahrávkou platinovým.


Aké sú vaše najobľúbenejšie vianočne skladby? Napíšte svoje tipy do diskusie.

Zdroj: 3.bp.blogspot.com, 3.bp.blogspot.com, Dora
Odporúčame