Najlepšia diéta presne pre vás: Máme pre vás návod, ako ju nájsť a konečne schudnúť

Žena stojaca na váhe

Nečakajte na nový týždeň či mesiac, s chudnutím môžete začať kedykoľvek (Foto: Gettyimages)

Nečakajte na nový týždeň či mesiac, s chudnutím môžete začať kedykoľvek. No skôr, ako opäť okrešete svoj denný kalorický príjem, nájdite pre seba režim, s ktorým dokážete udržať krok a neublíži vám. Nasledujúce otázky vám poskytnú dobrý návod, s pomocou ktorého si spomedzi množstva diét nájdete pre seba tú správnu.

Je pre mňa lepšia radikálna alebo pomalšia zmena?

Skočiť do diéty zo dňa na deň nemusí byť šťastným riešením. Objaví sa veľký hlad, mrzutosť aj bolesti hlavy a nepokoj. Miesto toho vyskúšajte postupné vyraďovanie problémových jedál, akými sú tyčinky, dezerty a iné. Na úvod si pár dní spisujte každé jedlo a nápoj, aby ste získali reálnu predstavu. Pre ďalšie dni niekoľko maškrtiek jednoducho vyškrtnite a sledujte, či vám budú chýbať a ako ste sa cítili. Pozitívne zmeny na seba nenechajú dlho čakať.

Chcem diétu s presným rozpisom alebo uprednostním flexibilitu?

Jedna skupina chudnúcich potrebuje presný rozpis jedál s gramážou a veľkosťou porcie, na ďalších takýto striktný režim pôsobí znervózňujúco. Ak sa stravujete nepravidelne, netrápte sa diétou, ktorá vyžaduje jedenie každé 2 hodiny. Stačí, že máte prácu na zmeny a váš organizmus nemusí spolupracovať a pre nesplnený plán sa rýchlo dostanete iba do zbytočného stresu. To isté platí aj pre večnú dilemu: „Raňajkovať alebo neraňajkovať?“ Nemusíte sa nútiť do ranného jedla, miesto toho presuňte svoje stravovanie medzi 11. až 19. hodinu a väčšiu pozornosť venujte zloženiu večere.


Mohlo by vás zaujať: Tipy, ktoré v časopisoch nenájdete: Zhadzujte kilá naozaj účinne!


Dokážem variť pre rodinu a zvlášť pre seba?

Ak žijete v domácnosti s partnerom a deťmi, spoločná strava je takmer vždy o kompromisoch. Teraz zrejme varíte to, čo chutí všetkým. Nová diéta však môže zmeniť nielen zloženie jedál, ale aj spôsob ich prípravy. Z chrumkavých rezňov sa stanú chuťovo zdravšie kuracie prsia na prírodno. U mnohých žien zlyhajú diéty už len z dôvodu, že musia svoje dovtedy obľúbené jedlá variť pre zvyšok rodiny, a tak sú permanentne vystavené pokušeniam. Nájdite alternatívy a varte zdravo pre všetkých.

Sú súčasťou diéty dostupné potraviny v mojom rozpočte?

Dobrá diéta je rozmanitá, farebná a bohatá na dôležité živiny. Pri pohľade na rozpis potravín však môžete nadobudnúť pocit, že vás to vyjde draho. Predovšetkým, ak sú v jedálničku opakovane morské ryby. Zrazu tiež zistíte, že zopár kilogramov kvalitného ovocia a zeleniny stojí rovnako ako nákup bežných potravín na pol týždňa. Okrem ceny pozerajte aj na ich dostupnosť. Náročné zháňanie menej známych surovín zvyšuje riziko, že táto diéta vás prestane baviť.

Vydržím žiť na novej strave zvyšok života?

Viete si predstaviť, že by ste na novej strave mali zotrvať aj po dosiahnutí hmotnosti? Síce si väčšina z nás dokáže odriekať obľúbené jedlá niekoľko mesiacov, radosť z krajšieho tela môžu rýchlo pokaziť hlboko zakorenené stravovacie návyky. Práve k nim máme tendenciu sa vrátiť po každom schudnutí a rovnako tak sa pribalia aj kilá, ktoré sme už nechceli. Hľadajte diétu, ktorá je k vám najústretovejšia, hoci aj za cenu, že by s ňou váha klesala pomalšie.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Zbavím sa vďaka diéte svojich zlých stravovacích návykov?

Vezmite papier a pero a s čo najväčšou úprimnosťou spíšte najväčšie pokušenia, ktoré dokážu zlomiť vašu vôľu. Neviete odolať sladeným nápojom? Potrebujete do kávy 2 lyžičky cukru aj šľahačku? Alebo k predstave nedeľného obeda patrí vysmážané mäso a výdatná porcia zemiakov? Dobrá diéta nemá iba dočasne znížiť príjem kalórií. Jej úlohou je naučiť vás, ako objaviť zaujímavé chuťové kombinácie, potlačiť chuť na sladké či zasýtiť sa na dlhšiu dobu.

Zvládnem cvičiť pravidelne?

Na pohľad rozmanitá a chutná diéta, ku ktorej ste sa dostali od kolegyne, môže ukrývať jeden malý „zádrhel“ – pravidelnú fyzickú aktivitu s cieľom spáliť prebytočnú energiu. Pohyb je jedným z dôležitých faktorov úspechu. Skúste myslieť aj na to, či máte 3-4 hodinky týždenne čas na aktívny tréning. Zvládnete cvičenie popri terajších povinnostiach? Vždy začínajte pomaly a množstvo pohybu zvyšujte postupne tak, aby sa stal prirodzenou súčasťou vašich dní.


Aké diéty pomohli efektívne schudnúť vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame