Najlepšie domáce pílingy: Nestoja veľa a s pokožkou urobia zázraky

Kozmetická maska

gettyimages

Pokožka, ktorá musí odolávať priamo vplyvom vonkajšieho prostredia a zmenám počasia, patrí k tej, ktorú najviac trápia rôzne neželané dermatologické problémy. Či už je to zvýšená produkcia mazu, šupinatenie pokožky, pocit napnutia, alebo rýchlejšie prehlbovanie vrások, je našou úlohou rýchlo jej poskytnúť starostlivosť, akú potrebuje.

Dnes nie je problém zohnať krém alebo pleťovú kozmetiku presne podľa typu pokožky a jej problémov. Značkový krém či drahé pleťové sérum však budú zbytočné a veľmi málo účinné, ak nebudete pokožku pravidelne zbavovať odumretých buniek z povrchu, ktoré tieto kožné obtiaže značne komplikujú.

Čo je píling?

Pod pílingom (z anglického peel – olupovať) rozumieme kozmetickú metódu, pri ktorej sa vhodným čistiacim prostriedkom pleť zbavuje odumretých kožných buniek a nečistôt. Zmes sa krúživými pohybmi nanesie na pokožku (napr. na tvár, dekolt, ruky, ale aj celé telo) a šetrne masíruje aspoň 2 minúty.

Následne sa pokožka opláchne, jemne osuší a ošetrí dobre znášaným výživným krémom. Bonusom je v tomto prípade aj jemná masáž bez tlačenia, ktorá podporí prekrvenie a zásobovanie pokožky živinami, čo je pre jej regeneráciu veľmi prospešné. Takto očistená pokožka dokáže z krému alebo séra získať maximum. Podľa kvalít pokožky sa píling odporúča vykonať raz za týždeň. Pre citlivejšie tipy postačuje dobu predĺžiť opakovania na jedenkrát za 2 týždne.

Náš tip: Pozor, ak vás trápia vážnejšie kožné problémy, ktoré by mali byť pod dohľadom dermatológa – sem patria ekzémy, psoriáza, zápalové ložiská a trhliny na koži, infekcie pokožky. píling by pôsobil veľmi agresívne a súčasný stav by pravdepodobne zhoršoval.


Mohlo by vás zaujímať: Suché pery, pokožka či lupiny: Skúste domáce recepty, ktoré vás „vyhladia“!


Overené domáce pílingy

Pozrite sa spolu s nami na obľúbené domáce pílingy, ktoré majú hneď niekoľko pozitív:

  1. Pracujete s dobre dostupnými domácimi surovinami.
  2. Čas prípravy zaberie pár minút.
  3. Urobíte presne také množstvo, aké aj miniete – či už na tvár alebo aj na telo.
  4. Ušetríte.
  5. Budete pracovať s bezpečnými prírodnými surovinami a získate dokonalý prehľad o použitých zložkách.

Mechanické pílingy patria medzi najobľúbenejšie. Obsahujú malé drsnejšie čiastočky (pomletú kávu, cukor, soľ, ovsené vločky), ktoré sa nazývajú aj abrazíva. Pri pílingu nemusíte pokožku “drhnúť” do červena. Stačia jemné krúživé pohyby. O odstránenie starých kožných buniek a zaujímavé živiny sa už postará samotné zloženie pílingovej zmesi.

Domáci cukrový píling

Pravdepodobne neexistuje jednoduchší píling. Jednu lyžicu kryštálového cukru pridajte do menšieho množstva bieleho jogurtu, olivového oleja, neutrálneho denného krému alebo aj sprchového gélu. Cukor bude pokožku jemne čistiť. Výhodou tohto pílingu je to, že vo vani ani v umývadle nezanecháva žiadne nečistoty.


Mohlo by vás zaujímať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Liečivý píling

Kombinácia medu a zeleného čaju môže s vašou pokožkou urobiť zázraky. Táto dvojica má silné protizápalové a antioxidačné účinky. Živiny, ktoré med obsahuje, pleť priam zbožňuje a pre jeho výborné hydratačné účinky obnovuje suchú a napnutú pokožku.

Do malej šálky zalejte vrecko kvalitného zeleného čaju trochou horúcej vody. Do misky pridajte 1 lyžicu medu, 1 lyžicu kryštálového cukru (ako abrazívum) a 1 – 2 lyžice výluhu zo zeleného čaju. píling nanášajte pomaly a po rozmasírovaní dôkladne opláchnite. Toto množstvo postačuje na oblasť tváre a krku.

Overený kávový píling

Ak aj vy milujete kávu, môžete si jej vôňu a účinky vychutnávať doslova na vlastnej koži. Kávový píling je vhodný pre každý typ pleti, mladšie aj staršie ročníky. Obsahuje kofeín, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi a aj preto podporuje tvorbu kolagénu a elastínu v podkoží. Je overeným pílingom aj v prípade, ak sa trápite s celulitídou. Pomleté kávové zrnká môžete používať na tvár aj na telo. Nádherne prevoňajú pokožku. Azda jedinou nevýhodou je “menší” neporiadok v kúpeľni.

Ako postupovať? Budete potrebovať zrnkovú kávu, nie instantnú. Na tvár vystačíte s jednou malou lyžičkou. Ak potrebujete očistiť celé telo, spotrebujete približne 1,5 – 2 polievkové lyžice kávy. Pomleté zrnká dajte do misky a pridajte menšie množstvo neparfumovaného ľahkého pleťového krému, aby vznikla dobre roztierateľná hmota. Ak sa s kávou chystáte do sprchy, môžete použiť sprchový gél. Po nanesení a vymasírovaní pokožku dôkladne opláchnite vlažnou vodou.


Aké domáce pílingy si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame