Najlepšie nápady sa rodia na netradičných miestach: Viete na ktorých?

strom

freedigitalphotos.net

Mnoho ľudí dnes pracuje na maximum a nemá takmer čas ani ísť na toaletu. Pritom najlepšie nápady sa často nerodia za stolom v kancelárii, ale mimo nej – či už v sprche, po ceste z práce, tesne pred spaním, alebo hoci na toalete. Koniec koncov, práve takto na svoje nápady prišli osobnosti ako Isaac Newton či Archimedes.

Mark Fenske, spoluautor knihy Mozog víťazov a profesor v neurológii na univerzite v Guelphe v Kanade tvrdí: ,,Je to paradox. Potrebujete sa sústrediť a odbúrať čo najviac rušivých podnetov, ale niekedy sa môžete sústrediť až priveľmi. Zabrzdí vás to v nesprávnom bode.“ Výnimkou pritom nie je ani on sám. ,,Sedím pred vybavením v hodnote tisícok dolárov a strávim zahanbujúce množstvo času dívajúc sa na obrazovku a potom dostanem najlepší nápad v sprche.“

A nie je v tom sám. Americký podnikateľ Nolan Bushnel povedal: ,,Každý, kto sa v živote aspoň raz sprchoval, dostal nápad. Je to však o tom vyliezť zo sprchy, usušiť sa s niečo s tým nápadom aj urobiť.“

Kde alebo kedy sa najčastejšie rodia zaujímavé nápady a myšlienky?

  • V kúpeľni
  • V posteli tesne pred spaním
  • Pri prechádzke (ideálne v prírode)
  • Pri nečakanej, netradičnej udalosti

​Mohlo by vás zaujať:  Zlepšite svoju finančnú situáciu: Ľudové múdrosti vám poradia, ako na to!


Archimedes bol úspešný vo vani

Zdá sa, že kúpeľňa inšpirovala už od nepamäti. Archimedes si práve počas kúpeľa uvedmil, že práve toto je spôsob, ako merať objem predmetov netradičného tvaru – podľa množstva vody, ktoré vytlačia. Archimedes bol taký nadšený, že vraj vybehol nahý na ulicu s výkrikom ,,heuréka!“ (prišiel som na to!) na perách.

Isaac Newton pri čaji pod stromom

Známy fyzik si vraj práve vychutnával čaj na záhrade s priateľom Williamom Stukeleym, keď padlo zo stromu nad nimi jablko. Newton začal rozoberať otázku, prečo jablko vždy padá na zem a nikdy iným smerom a vydedukoval, že musí ísť o pôsobenie nejakej sily – tej gravitačnej…

J.K. Rowling sa rozpíše v dopravných prostriedkoch

Fakt, že autorka kníh o Harrym potterovi dostala nápad napísať príbeh o malých čarodejníkoch v preplnenom vlaku, nie je žiadnym tajomstvom. Zaujímavé však je, že ďalšie nápady ju čakali postupne aj v lietadle či po ceste autom. Jednoducho, dopravné prostriedky vedia rozhýbať jej kreatívne myslenie.


​Mohlo by vás zaujať: Mimika, tvar hlavy či nosa: Viete, čo o vás prezrádza okoliu?


Paula McCartneyho inšpirovala pokuta

K piesni Lovely Rita známeho Beatlesáka v roku 1967 nakopla dopravná policajtka. Keď vychádzal zo štúdia na Abbey Road uvidel ju, ako rozdáva pokuty – a jedna sa ušla aj jemu. Mladá dáma mu však bola natoľko sympatická, že sa stala jednou z inšpirácií novej piesne.

Gertrúde Steinovej pomáhali kravy a skaly

Legendárna spisovateľka vraj najviac inšpirácie nachádzala dívajúc sa na kravy a skaly. Neraz si zobrala pero a papier a pri pohľade na spomínané zviera sústredene písala 15-20 minút. Potom sa presunula k ďalšej krave a pokračovala, aj keď samozrejme, múza ju nekopla vždy. Niekedy zostala len pri dívaní sa na ne.


Kde ste naposledy dostali dorbý nápad vy? Podeľte sa o netradičné miesta s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Maroš
Odporúčame