Najlepšie oleje do šalátov aj na vysmážanie: O týchto ste netušili!

Liatie olivového oleja

Olivový olej sa najlepšie hodí na dochucovanie dresingov a studených šalátov (Zdroj: GettyImages)

Aké by to boli rezne bez smaženia alebo mozzarella bez kvapiek olivového oleja? K už tradičným rastlinným olejom, ako sú repkový, slnečnicový či olivový sa postupne pridávajú aj tie menej známe, ako napríklad sezamový či makový. Niektoré z nich sú ako stvorené na vysmážanie, ďalšie najlepšie vyniknú v studených šalátoch. Základom je poznať ich určenie aj bod prepálenia.

Pozor na bod prepálenia

Určuje teplotu, pri ktorej sa olej začne prepaľovať. Môžete ucítiť nepríjemný zhorený zápach a objavuje sa dym. Pri teplote nad tento bod sa začínajú rozpadať tuky obsiahnuté v oleji a mení sa aj jeho chuť. Jedlo nielenže nechutí tak, ako ste očakávali, vplyvom prebiehajúcich chemických reakcií vznikajú aj škodlivé karcinogénne látky.

Bod prepálenia závisí od druhu oleja a úrovne jeho rafinovanosti. Všeobecne ho má rafinovaný olej vyšší, no za cenu potlačenia niektorých pozitívnych vlastností. Nerafinovaný, za studena lisovaný olej, je zase bohatý na množstvo prospešných látok, no bod prepálenia je podstatne nižší. Ako sú na tom vaše/naše obľúbené oleje a na akú prípravu v kuchyni sa najlepšie hodia?


Mohlo by vás zaujať: Sila a univerzálnosť rastlinných olejov: Vhodné na imunitu i ako zdroj vitamínov


Slnečnicový olej

Jeden z najviac používaných olejov na vysmážanie má bod prepálenia v rafinovanej podobe až 227 °C. Ak sa jedná o nerafinovaný slnečnicový olej, teplota pri ktorej sa už prepaľuje, klesá už iba na 107 °C. Starostlivo si preto skontrolujte, aký kupujete, aby ste sa pri najbližšom vysmážaní mohli na jeho stabilitu plne spoľahnúť.

Repkový olej

Pre svoju nízku cenu môže vzbudzovať mierne pochybnosti o kvalite. Samotný rafinovaný repkový olej znesie bezo zmeny teploty až do 242 °C. Má neutrálnu chuť a iba minimálne mení chuť hotového pokrmu. Iste vás poteší, že obsahuje vyššie množstvo prospešných omega-6 a omega-3 nenasýtených kyselín. Okrem vysmážania je vhodný aj na výrobu domácej majonézy, do koláčov či šalátov.

Olivový olej

Náprotivkom neutrálneho a jemného repkového oleja je olivový olej. Pre jemne horkastú chuť a intenzívnu arómu ho vieme jasne rozlíšiť. Práve preto sa najlepšie hodí na dochucovanie dresingov a studených šalátov.

Je bohatý na vitamíny A, D, E, K, obsahuje vysokú úroveň antixoxidačných polyfenolov a radí sa k najzdravším olejom vôbec. Najkvalitnejší, extra panenský olivový olej sa prepaľuje pri teplote 191 °C. Aj napriek tomu, že patrí predovšetkým do studenej kuchyne, ide o pomerne stabilný olej.

Sezamový olej

Ak máte v kuchyni radi zmenu, vyskúšajte ďalší z radu teplotne stabilných olejov. Je jemný, no i tak dokáže príjemne dotvoriť chuť čerstvých šalátov, dusených pokrmov a orientálnych polievok. Je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, E, horčíka, zinku aj vápnika. Bod prepálenia nerafinovaného sezamového oleja je 177 °C, po rafinácii je teplotne stabilný až do teploty 232 °C.


Mohlo by vás zaujať: Vyznajte sa konečne v kuchynských olejoch: Ako si vybrať tie najprospešnejšie?


Makový olej

Makový olej môže byť nekorunovaným kráľom netradičnej studenej kuchyne. Spracováva sa lisovaním za studena a jeho bod prepálenia je nízky – iba 107° C. Takýto proces získavania makových zrniečok je však dobrým predpokladom na uchovanie vysokého množstva živín. Obsahuje fosfor, vápnik, zinok aj vitamíny skupiny B. Je obľúbeným riešením u ľudí trpiacich na vysoký cholesterol.

Kokosový olej

Kameňom úrazu je vysoké množstvo nasýtených tukov, ktoré pri pravidelnej konzumácii nemajú priaznivý účinok na ľudské zdravie. Na druhej strane však obsahuje vyššie množstvo vitamínov A a E, je ľahko stráviteľný a podporuje činnosť metabolizmu. Bod prepálenia je až 232 °C. Preto sa hodí dokonca aj na občasné vysmážanie.

Tekvicový olej

Viete o tom, že na 1 liter tekvicového oleja je treba 2,5 kg jadierok z takmer 30 tekvíc? Pre svoju orieškovú chuť ide o jeden z najobľúbenejších rastlinných olejov, ktorý výborne dotvára chuť šalátov, zálievok a omáčok. O svoju teplotnú stabilitu však prichádza už pri 140 °C. Obsahuje železo, vápnik, vitamíny A, B aj C a zdraviu prospešné omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Pomáha bojovať proti zlému cholesterolu, udržovať zdravie ciev a odkysľuje organizmus.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame