Leto je v plnom prúde a z každej strany sa na vás valia výstrahy pred tým, aby ste sa nespálili. Neraz sa však pobyt na slnku pretiahne a zvrtne proti vám. A odnesie si to práve pokožka, ktorá sa neželane sfarbí do červena. Čo teda robiť, ak sa na slnku predsa len spálite? Poradí vám lekárka.
Spáleniu kože sa treba na mílevyhnúť
Počuli ste to už stokrát, možno tisíckrát, no aj tak to niektorí z vás neberú s plnou vážnosťou. Spáleniu pokožky slnkom sa treba naozajdôsledne vyvarovať a nepodceňovať ochranu pred slnečnými lúčmi. Dôsledky totiž môžu časom nadobudnúť fatálny význam. Každé spálenie pokožky totiž zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože v budúcnosti.
„Zo všetkých strán už opakované klišé, že pred slnkom sa treba chrániť, berie stále veľké percento ľudí na veľmi ľahkú váhu. Spáleniu kože sa treba oblúkom vyhnúť. Dôsledky plynúce zo spálenia pokožky neprevyšujú benefit z pocitu slnkom pobozkanej pokožky,“ vysvetľuje MUDr. Marika Horečná z dermatologickej a laserovej kliniky Dermapoint v Žiline.
Tiež by vás mohlo zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?
Prvá pomoc po spálení
Zažila to už väčšina. Príjemný celodenný pobyt na slnku vystrieda večer nepríjemné zistenie, že vaša pokožka je spálená. Ako vhodne postupovať? „Ak sa vám aj napriek všetkým odporúčaniam stane, že sa spálite, treba sa v prvom rade ďalšiemu priamemu vystavovaniu slnečným lúčom vyhnúť. Predtým, než si ošetríte spálenú pokožku, je vhodné opláchnuť z tela opaľovací krém, či mlieko. Stačí k tomu vlažná sprcha. Mydlo či šampón radšej nepoužívajte, pokožku by zbytočne dráždili,“radí dermatologička z laserovej kliniky.
Pomáha aj zelený čaj, zemiak, či studená voda
Jedným z tipov, o ktorých nevie každý je v týchto súvislostiach aj využitie odvaru zo zeleného čaju. „Na upokojenie je osvedčený aj krátky kúpeľ v odvare zo zeleného čaju. Následne kožu zľahka ošetrite prípravkami napr. s obsahom panthenolu, ktorý nanášajte aj viackrát denne. Blahodarne pôsobia aj gély s obsahom aloe vera,“ hovorí odborníčka na pokožku, dermatologička MUDr. Horečná.
Okamžitú úľavu poskytne podľa lekárky aj namočenie spálených častí tela do studenej (nie ľadovej) vody. Dobre podľa nej padnú aj studené obklady, ktoré však treba každých 15 – 20minút vymieňať. Na bolestivé miesta si môžete priložiť aj nakrájaný zemiak či uhorku.
Tiež by vás mohlo zaujať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!
Buďte trpezliví a sledujte sa
Za každú chybu sa platí a platí to aj v tomto prípade. Ak si myslíte, že sa dá niečím urýchliť hojenie spálenej pokožky, ste na omyle. Pokožku však treba v každom prípade vhodne ošetriť.
„Vhodné sú prípravky, ktoré obsahujú už spomínaný panthenol alebo výťažok z aloe vera. Pokiaľ sa vyskytnú aj sprievodné príznaky ako teplota či bolesť hlavy, treba sa hydratovať a na zmiernenie bolesti užiť liečivo napr. na báze paracetamolu. Ak sa začne koža šúpať, je to nezvratný proces. A v neposlednom rade treba byť trpezlivý – tak ako pri opaľovaní, aj pri odznievaní príznakov z nadmerného opaľovania,“ objasňuje lekárka.
Kyslá smotana, aj sóda bikarbóna
Aj prírodné prostriedky vedia byť niekedy nápomocné. Obzvlášť účinné sú najmä pri slnkom spálenej pokožke. „Pokiaľ sa rozhodneme pre „babské recepty“ a dáme prednosť jogurtu, či kyslej smotane, treba ho nechať pôsobiť cca 5-10 minút a proces ošetrenia opakovať. Priaznivý efekt majú aj obklady z roztoku sódy bikarbóny,“ radí skúsená odborníčka na dermatológiu, podľa ktorej koža potrebuje svoj čas na regeneráciu.
Najintenzívnejšiu bolesť budete pociťovať 6-48 hodín od spálenia. Komplikáciou môže byť podľa nej sekundárna infekcia v oblasti prasknutých pľuzgierov. Vtedy sa čas regenerácie natiahne a v tomto prípade je aj nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Tiež by vás mohlo zaujať: Znamienka vás môžu pripraviť o život: Na ktoré si treba dať pozor?
Ak sa spálite, na slnko aspoň 2 dni zabudnite
Ak ste na dovolenke a nedáte si na pokožku pozor, sami si z nej značne ukrojíte, pretože minimálne najbližšie dva dni si musíte pobyt na slnku odpustiť. „Ďalšie opaľovanie na už spálenú kožu nie je vhodné. Vysoký faktor treba používať počas celého pobytu na slnku, bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme kožu spálenú. Spálenú kožu nám však nevylieči. Treba použiť aj mechanickú bariéru napr. tričko, šatku na plecia, chrbát príp. dekolt,“ rozširuje rad svojich cenných odporúčaní MUDr. Marika Horečná.
Stravu obohaťte o zdroje betakaroténu
Veľa ľudí pred začiatkom letného obdobia užíva betakarotén. Ten môžeme podľa odborníčky získať z prírodných zdrojov- z mrkvy, hrachu, jahôd či špenátu. Dostupné je aj veľké množstvo výživových doplnkov s betakaroténom. „Tieto prípravky sa užívajú najmenej 3 týždne pred plánovaným opaľovaním. Samozrejme nám pomáhajú aj antioxidanty ako vitamín C, E, selén, zinok a podporný účinok má aj zelený čaj,“ uzatvára špecialistka.
Je teda dobré chrániť sa pred spálením aj vnútorne. Ak už nestíhate dodržať odporúčaný časový interval pred odchodom na dovolenku, vždy je lepšie využiť aj kratšie podporné obdobie, ako žiadne a je teda lepšia aj týždňová „betakaroténová kúra“, ako nijaká.
Zdieľať na