Najskôr facka, potom sladké udobrenie: Spoznajte znaky domáceho násilia čím skôr

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Má rôzne podoby a má tendenciu naberať na intenzite. Vzniká hlboká priepasť nerovnosti, ktorú napĺňa strach z toho, čo príde nabudúce. Tyranmi nie sú iba muži. Domáce násilie je prítomné medzi rôznymi členmi rodiny. Páchajú ho aj ženy na mužoch, rodičia na deťoch, ale dokonca aj deti na svojich starnúcich rodičoch. V rodine ide o je najmenej kontrolovanou formou násilia, ktoré je častokrát spoločnosťou prehliadané a podceňované. Kedy spozornieť?

Domáce násilie a jeho podoby

Je vysvetľované ako konanie vedúce k získaniu moci nad životom iného člena rodiny. Tyran si svojimi neprimeranými požiadavkami vynucuje poslušnosť a podriadenosť.

Fyzické násilie – fackovanie, kopanie, bitka, ťahanie za vlasy, sácanie, škrtenie, dusenie, ohrozovanie zbraňou, nožíkom, remeňom, popálenia, až vražda …
Psychické násilie – urážanie, nadávky, zosmiešňovanie, kritizovanie, nevhodné poznámky o výzore, vulgárne nadávky, ponižovanie, vyvolávanie pocitu viny, zastrašovanie, vyhrážanie sa ublížením na zdraví a živote, vyhrážanie sa ublížením ďalším členom rodiny, spochybňovanie psychického zdravia obete
Sexuálne násilie – nútenie do sexuálneho styku, nútenie do netradičných sexuálnych praktík, obťažovanie, nútenie k pozeraniu pornografických filmov, znásilnenie
Ekonomické násilie – obmedzenie prístupu k spoločným, ale aj vlastným finančným prostriedkom, vydeľovanie peňazí, prehnaná kontrola finančnej spotreby, zatajovanie príjmov, neprispievanie na domácnosť a starostlivosť o deti, nútenie k podpísaniu finančných zmlúv (pôžičky)
Sociálne násilie – izolovanie pred vonkajším svetom (napríklad zamykanie v byte), obmedzovanie kontaktu s ostatnými členmi rodiny a známymi, kontrola telefonátov, mailov, zákaz chodiť do práce, stopovanie času, prenasledovanie, …

Prebieha tajne a v súkromí

Tyran má v rukách silný tromf – neverejnosť. Všetko môže prebiehať v navonok usporiadanej rodine bez problémov za zatvorenými dverami bytu. Pre obeť je o to ťažšie povedať, čo sa doma deje. O čo dlhšie je živený vzťah tyran-obeť, o to ťažšie je domáce násilie priznať pred svetom. Obeť má pocit hanby, zlyhania. Sama sa stala „bábkou“, ktorá pred druhými mlčí a tým len živí ďalšie konanie tyrana, ktorý nadobúda istotu pokračovať.


Mohlo by vás zaujať: Keď doma vládne strach: Čo robiť, ak vás vaša polovička týra na tele či na duši?


Pozor na kritické fázy

Pre domáce násilie je charakteristickým znakom aj pravidelné opakovanie a eskalácia. Odborníci rozlišujú niekoľko fáz:

Vo fáze narastania napätia obeť cíti, že sa opäť niečo stane. Svoje správanie už podvedome upraví tak, aby u násilníka nevyvolávala hnev alebo výčitky. Týmto spôsobom sa snaží vyhnúť konfliktu, no častokrát neúspešne.
Fáza výbuchu už popisuje samotný akt násilia, v rámci ktorého môže byť obeť vystavená rôznym formám násilia.
Nasleduje fáza medových týždňov, kedy sa tyran kajá a sľubuje polepšenie. Pripúšťa zlyhanie, ale nezabudne pripomenúť, že aj obeť na tom mala svoj podiel viny a „vyprovokovala ho“. Nosí darčeky, ukazuje svoju dobrú stránku, až obeť začne domáce násilie popierať (bol zlý, lebo mal veľa práce, bol zlý, lebo som nedala na jeho rady…)

Prvá a posledná fáza môže trvať týždne až mesiace. Časom sa však dĺžka ich trvania skracuje a fázy výbuchu sú čoraz častejšie.

Čo robiť, ak ste obeťou?

Prelomte mlčanie a zdôverte sa blízkemu človeku. Všetky fyzické aj psychické znaky násilia oznámte svojmu lekárovi – budú zdokumentované. V prípade kritickej situácie a nebezpečia kontaktujte políciu (112 alebo 158). Neodstraňujte dôkazy proti tyranovi. Vytvorte si bezpečnostný plán na útek: útočisko u rodiny, známych, azylový dom, čas vhodný na odchod, dôležité veci a dokumenty so sebou. Pripravte sa na to, že odchodom to neskončí – tyran na vás použije všetky svoje metódy, od pekných sľubov po vážne vyhrážanie.


Máte skúsenosti s domácim násilím? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame