Najúčinnejšie zbrane proti ponorke: Osvojte si ich a ťažké obdobie hravo zvládnete

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Počas karantény a pobytu doma sme so svojím partnerom či ostatnými rodinnými príslušníkmi zavretí v spoločnej domácnosti. To môže byť pre mnohých poriadna zmena, na ktorú nie sú zvyknutí. Čo teda robiť, aby sme si vzájomne neskočili do vlasov?

1. Preneste sa cez maličkosti

Možno ste už aj vy zaregistrovali, že väčšinou sa hádate kvôli tým istým veciam. Teraz je oveľa dôležitejšie než inokedy povzniesť sa na nepodstatné veci. Svet sa nezrúti kvôli špinavému tanieru. Skúste nájsť na partnerovi svetlejšie stránky a buďte radi, že sa máte vedľa koho ráno prebúdzať. Keď vás nabudúce rozladí nejaká maličkosť, odíďte do inej miestnosti a nedovoľte, aby vás ovládli negatívne emócie. Zbytočná hádka je to, čo potrebujete zo všetkého najmenej.

2. Zahrajte sa spolu

Kedy ste sa naposledy s partnerom zahrali karty či stolovú hru? Možno je načase utrieť z nej prach a vyplniť dlhý čas. Svoju milovanú polovičku uvidíte v inom svetle, uvidíte, ako zvláda výhry a prehry. Každý má v sebe kúsok dieťaťa. Práve v dobe karantény ho môžete v sebe prebudiť.


Mohlo by vás zaujať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


3. Striedajte sa

Ak ste doma obaja, pri plnení domácich povinností by ste sa mali striedať. Naučiť sa vzájomne spolupracovať a vychádzať, je jednoducho nevyhnutnosť. Rozdeľte si domáce práce. Pokiaľ sa neviete dohodnúť, urobte si harmonogram. Na nákupy radšej choďte sami a striedajte sa, pamätajte aj na ochranu v podobe rúška, prípadne rukavíc. Po návrate do domácnosti si poriadne vyumývajte ruky.

4. Vytvorte si čas a priestor len pre seba

Aj v jednoizbovom byte sa pri troche fantázie dá nájsť priestor len pre seba. Môžete svojho partnera milovať naozaj úprimne, keď ste však 24 hodín vkuse spolu, dôvod na hádku sa nájde. Preto prijmite preventívne opatrenia. Vytvorte si priestor, ktorý sa stane vaším útočiskom. Pre mužov to býva často dielňa, balkón alebo obývačka, pre ženy spálňa či kreslo, v ktorom si môžu prečítať svoju obľúbenú knihu.

5. Hýbte sa

Počas izolácie by sme nemali veľmi chodiť medzi ľudí, s výnimkou nevyhnutných povinností alebo nákupov. To však neznamená, že by sme sa nemali hýbať. Choďte sa prejsť aspoň do záhrady či balkón, aj pár minút na slnečnej lodžii vie urobiť deň. Alebo si doma zacvičte. Možno to nepôjde tak ľahko ako kedysi, ale trošku pohybu vám obom veľmi prospeje.


Mohlo by vás zaujať: Ako sa vyhnúť ponorke v dlhoročných vzťahoch? Pomôžu aktivity spolu i osamote


6. Program si pozorne vyberajte

Pobyt doma síce láka k pasívnemu sledovaniu televízneho programu, no zrejme uznáte, že to nie je najlepšie riešenie. S partnerom sa pokúste obmedziť čas pred televízorom a program si radšej pozorne vyberajte. Vyhnite sa reláciám či filmom s negatívnym nábojom. Vyberte si skôr také, ktoré vám vlejú do žíl optimizmus. Ten teraz všetci potrebujeme ako soľ.

7. Pomôžte si vzájomne zvládnuť obavy

Partnerský zväzok je dar. Aby fungoval tak, ako mal, je dôležité vedieť sa vzájomne podporiť. Keď vidíte, že váš partner má strach, nechajte ho, nech sa vyrozpráva. Neraz už len samotný proces rozprávania sa má terapeutický účinok. Len buďte pri ňom a prejavte mu oporu. To je to, na čom skutočne záleží.

8. Zmeňte uhol pohľadu

Z každej, aj tej najnepríjemnejšej situácie, môžeme vyťažiť niečo pozitívne. Stačí sa na ňu pozrieť inými očami. Možno ste sa doposiaľ sťažovali na to, že váš partner nemá na vás čas. Teraz si môžete dosýta užiť vzájomnú prítomnosť. Spomeňte si na časy, kedy ste sa jeden druhého nevedeli nabažiť. Aj doba izolácie vie byť príležitosťou na upevnenie vzťahu.


Čo sa v boji s ponorkou najviac osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame