Najväčšie futbalové svätyne na svete: Tieto štadióny stoja za návštevu

Rungrado May Day Stadium

worldstadiums.com

Každý správny futbalový fanúšik túži aspoň raz v živote navštíviť jeden z najväčších a najkrajších štadiónov na svete. Tieto stavby sú majestátne už sami o sebe. A ak máte šťastie a prídete si na ne vychutnať niektorý zo zápasov, pripravte sa na povzbudzovanie desiatok tisícov fanúšikov. Neopakovateľný zážitok.

Najväčší? Predsa v Severnej Kórei

Severné Kórea určite nie je miestom, kde by ste očakávali najväčší futbalový štadión sveta. Napriek tomu je to tak, hoci nejde o typický futbalový štadión. Slúži reprezentácii, ale aj iným účelom – tým politickým. Vybudovaný bol roku 1989 aby potvrdil stabilitu komunistického režimu v Kórei. Aká je jeho kapacita? Neuveriteľných 150 000 miest. Napĺňajú ju však účastníci povinných mítingov či podujatí na spôsob Spartakiády. Takúto ohromnú kapacitu je problémom naplniť a úspechom je aj účasť 100 000 ľudí. Napriek tomu, že Rungrado May Day Stadium neslúži primárne na športové podujatia, stále ostáva s veľkou rezervou najväčším na svete.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najrýchlejší muži sveta: Tieto legendy treba poznať


Chudobná India?

Pri pohľade na druhý najväčší štadión na planéte Salt Lake Stadium s kapacitou 120 000 by asi napadlo len málokoho, že je v Kalkate, jednom z najchudobnejších miest sveta. Hrávajú tu tri domáce tímy a štadión je jedným z najmodernejších na svete. Nechýbajú VIP lóže, výťahy, strediská pre média. Vďaka vlastnej malej elektrárni je štadión schopný niekoľko hodín fungovať aj v prípade výpadku elektriny v okolí. Práve preto sa tu často usporadúvajú najrôznejšie koncerty.

Tretia priečka, USA

Beaver Stadium v Pensylvánii nie je klasickým futbalovým štadiónom, aké poznáme v Európe. Ide o štadión, n ktorom sa hráva americký futbal. To mu však neuberá na veľkoleposti. Kapacita 107 000 divákov je viac ako úctyhodná. Tento viac ako 50 ročný štadión rástol z pôvodnej kapacity 60 000 divákov. Počas jedného zápasu ho navštívilo až 110 000 divákov, čím bol prekročený aj jeho limit.

Španielsko, futbalová corrida

Horúce a temperamentné Španielsko je jednou z najfutbalovejších krajín na svete. Svedčí o tom aj prítomnosť azda najlepšieho, najkomplexnejšieho a najpopulárnejšieho tímu planéty, FC Barcelona. Ich domácim stánkom je Nou Camp v Barcelone, najväčší štadión v Európe. Diváci sa naň dostanú nielen vďaka zápasom ale aj počas každodenných exkurzií. Jeho kapacita je takmer 100 000 miest, uvažuje sa o postavení nástupcu, no šlo by o enormný finančný výdaj. FC Barcelona tu sídli už od roku 1957, vďaka čomu je s ňou štadión neoddeliteľne spätý. Istého času bola jeho kapacita až 120 000 miest, tá však bola neskôr upravená.

Nielen FC Barcelona, ale aj je odveký rival, Real Madrid sa môže pochváliť obrovským štadiónom. Štadión Santiaga Bernabeu má kapacitu 80 000 divákov a meno nesie po niekdajšom prezidentovi. Ten získal s Realom za 35 rokov kariéry tie najväčšie úspechy a štadión je pocta jeho menu.


Tiež by vás mohlo zaujať: F1 na vlastnej koži: Splňte si dávnu túžbu už tento rok!


Anglicko, futbalový Olymp

Mnoho hráčov by raz chcelo hrať v niektorej z najprestížnejších svetových líg. Jednou z nich je bezpochyby aj anglická Premier League, ktorá sa hrá na legendárnych štadiónoch. Najväčším a azda aj najznámejším anglickým štadiónom je Wembley. Má kapacitu úctyhodných 90 000 miest a pravidelne hostí finále FA Cupu a ostatných prestížnych anglických súťaží.

Manchester United. Jeden z najznámejších anglických tímov. Ich domovským stánkom je Old Trraford, s kapacitou 76 212 miest druhý najväčší štadión v Anglicku. Zaujímavé je, že počas druhej svetovej vojny bol zničený pri bombardovaní a United hrával na štadióne svojho veľkého rivala, Manchester City.

Veľa toho zažil aj legendárny Anfield. Dnes má kapacitu čosi okolo 60 000 miest, no v minulosti to bolo ešte o dosť viac. Zásluhu na tom mala tribúna Kop za jednou z brán. Fanúšikovia Liverpoolu na nej povzbudzovali postojačky. Mala kapacitu až 20 000, no bola prestavaná po jednej z najväčších futbalových tragédií. V roku 1989 došlo k zrúteniu tribúny a zahynulo tu až 96 fanúšikov.

Sú aj ďalšie

Samozrejme sme nevymenovali ani zďaleka všetky zaujímavé štadióny ako napríklad anglický Stamford Bridge, Emirates Stadium, španielsku Mestallu či talianske San Siro. V prípade všetkých však ide o štadióny, na ktorých zažijete tú skutočnú futbalovú atmosféru a ak vás futbal nikdy veľmi nelákal, to sa zmení. Burácanie davov, neopakovateľná atmosféra a zážitok na celý život.


Navštívili ste nejaký známy futbalový štadión? Aký bol váš dojem? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: worldstadiums.com, worldstadiums.com, David
Odporúčame