Strihanie urýchli rast, studená voda dodá lesk a fénovanie ničí vlasy: Ak chcete krásnu hrivu, tomuto neverte!

Mladá žena si fénuje vlasy

Aké sú najčastejšie mýty o vlasovej starostlivosti? (Zdroj: GettyImages)

Zdravá a krásna koruna krásy dokáže urobiť hotové divy nielen s naším vzhľadom, ale aj celkovou náladou a sebavedomím. Pri starostlivosti o vlasy však často veríme dlho omieľaným mýtom a dopúšťame sa nechcených chýb. Preskúmajte s nami najväčšie vlasové klamy a dopracujte sa k hrive, o akej ste vždy snívali.

1. Šampón a kondicionér by ste mali pravidelne meniť

Ak si každých pár mesiacov kupujete inú značku šampónov a kondicionérov z obáv o to, aby si na ne vaše vlasy „nezvykli“, môžete si vydýchnuť. Vlasy sú rovnako ako nechty tvorené odumretou bielkovinou, ktorá si nedokáže vytvoriť návyk, takže sa nemôžu stať imúnnymi voči vašim obľúbeným produktom. Ak máte pocit, že váš šampón neúčinkuje ako predtým, môže to byť spôsobené chladným či vlhkým počasím, farbením vlasov a u žien aj fázou menštruačného cyklu. Ak však šampón prestane účinkovať po výraznejšom zásahu do vlasov ako vyrovnávanie, kulmovanie či farbenie, zvážte výmenu za šampón podľa vášho aktuálneho typu vlasov.

2. Časté umývanie vlasov spôsobuje ich mastenie

Tvorba mazu je rovnako ako charakter vlasu daná geneticky. Kým niekomu stačí umývať si vlasy 1-2-krát do týždňa, inému je to málo. Každý kaderník vám však povie, že pre vlasovú pokožku nie je ideálne umývať si vlasy každý deň. Je to rovnaké ako pri mastnej pleti – čím viac ju budete vysušovať, tým rýchlejšie sa bude mastiť.

Skúste dať vlasom preto aspoň jedno- až dvojdňovú prestávku. Hydratujte ich a doprajte im tonikum na vlasy. Šetrite aj so stylingovými prípravkami, ktoré vo väčšom množstve prispievajú k rýchlejšej tvorbu mazu.

3. Záverečné opláchnutie vlasov studenou vodou ich rozžiari

Podľa štúdie chemikov v spoločnosti TRI Princeton nemá studená voda žiaden vplyv na lesk vlasov. V štúdii vedci opláchli jednej skupine účastníkov vlasy vodou s teplotou 37 stupňov Celzia (horúca skupina) a druhej skupine vodou s teplotou menej ako 18 stupňov Celzia (studená skupina). Zistili, že vlasy opláchnuté v studenej vode nemali žiaden dodatočný lesk. Teplá voda bola v skutočnosti účinnejšia pri odstraňovaní zvyškov vlasových produktov, čím zároveň zvýšila lesk. Záverečné opláchnutie studenou vodou má predsa len jednu výhodu – uzavrie póry na pokožke hlave.


Mohlo by vás zaujať: Sú slabé, štiepia sa a vypadávajú? Vlasy potrebujú vhodnú starostlivosť a výživu


4. Silikóny sú škodlivé pre vlasy

Silikóny netreba hádzať do jedného vreca. Existujú dva typy – rozpustné a nerozpustné. Tie nerozpustné sa na vlasoch vrstvia, až ich časom obalia. Vlasy mastnejú, sú ťažké a na pohľad nezdravé. Tento druh silikónu sa zachytáva aj na pokožke, výsledkom môže byť svrbenie a ekzémy, keďže pokožka pod nánosom nedýcha a rýchlo sa premasťuje.

Nerozpustný silikón spôsobuje problémy aj pri farbení vlasov, kedy na nich môžu vzniknúť farebné fľaky. Rozpustné silikóny, naopak, vlas uzatvoria na povrchu a chránia pred poškodením bez toho, aby ho zaťažili.

5. Zastrihávanie vlasov urýchli ich rast

Pravidelným zastrihávaním končekov vlasov nedochádza k ich rýchlejšiemu rastu. To však ešte neznamená, že by ste sa ho mali vzdať. Vďaka pravidelnému zastrihávaniu každých osem až desať týždňov o 2-3 cm budú vlasy pôsobiť hustejšie, zdravšie a lesklejšie. Vyhnete sa tiež rozštiepeným končekom – najmä ak vaše vlasy siahajú pod plecia.

Vlasy rastú každý mesiac v priemere o 1 až 1,5 cm, takže zastrihávanie tvar účesu nezmení. Ak túžite podporiť rast vlasov, stavte radšej na pravidelný príjem zinku. Táto minerálna látka chráni vlasový korienok pred zápalmi, pomáha udržiavať zdravú pokožku hlavy a stimuluje rast. Zinok sa nachádza v syroch, orechoch, vajíčkach, celozrnných produktoch či strukovinách.

6. Stres spôsobuje šedivenie vlasov

Šedivenie vlasov je dané najmä genetikou a starnutím. Postupným starnutím sa v tele tvorí menej melanínu, molekúl zodpovedných za farbu vlasov, čo spôsobuje šedivenie nových vlasov. Aj keď v súčasnosti existuje len málo vedeckých dôkazov o tom, že stres by bol zodpovedný za šedivenie, stále platí, že urýchľuje proces starnutia. Je preto určite lepšie sa mu vyhnúť.

7. Čím viac šampón pení, tým lepšie

Penenie nie je známkou toho, že šampón si plní svoju úlohu. Bubliny sú vedľajším produktom tvrdých čistiacich prostriedkov v sulfátových šampónoch, ktoré môžu vlasy zároveň zbaviť potrebných olejov a výživných látok. Pena teda nemá žiadne čistiace účinky. Ak siahnete po prírodných šampónoch, všimnete si, že nepenia takmer vôbec, na ich účinok to však nemá žiaden vplyv.


Mohlo by vás zaujať: Aj zničené vlasy môžu byť opäť krásne: Stačí im dopriať správnu starostlivosť


8. Prečesanie vlasov stokrát denne im dodá lesk

Tento mýtus pravdepodobne pretrváva vďaka rozprávkam o princeznách, kde je podobný výjav na dennom poriadku. Česanie má skutočne pozitívne účinky – stimuluje cirkuláciu krvi v pokožke hlavy a napomáha prúdeniu výživných látok ku korienkom vlasov, čím posilňuje ich rast. Oleje sa od korienkov rozmiestňujú po celej dĺžke vlasu a fungujú ako ochranný povlak, na to však stačí vlasy prečesať len párkrát.

Časté česanie zvyšuje produkciu mazu v pokožke, čo môže viesť k rýchlejšiemu masteniu vlasov, pri jemných a riedkych vlasoch zároveň urýchľuje ich vypadávanie. Vlasy si češte opatrne, najvhodnejšie sú hrebene so širokými zubami. Použiť môžete aj kefy s diviačími a nylonovými štetinami alebo hrebene typu TangleTeezer.

9. Sušenie vlasov v turbane je zdravé

Pokožka s mokrými vlasmi sa pod turbanom zaparí, čím riskujete svrbenie a ekzémy. Vlasy zabalené v uteráku sa navyše môžu polámať. Drhnutie uterákom zasa narušuje ich povrchovú štruktúru. Po umytí z vlasov uterákom jemne vytlačte prebytočnú vodu a nechajte uschnúť.

10. Rozštiepené konce sa dajú opraviť

Akonáhle sa konce vlasov rozštiepia, neexistuje spôsob, ako ich spojiť späť. Je to rovnaké ako rozštiepený necht – ak sa raz takáto čiastočka oddelí, už viac nezrastie. Štiepeniu končekov môžete zabrániť tým, že sa čo najviac vyhnete horúcim nástrojom. Pomáha aj pravidelné strihanie končekov každé dva mesiace a tiež správne česanie. Rozčesať treba vždy najprv končeky, až potom postupovať nahor.

11. Fénovanie je (vždy) zlé

Použitie fénu na správnu vzdialenosť a teplotu môže v skutočnosti spôsobiť menšie škody ako sušenie na vzduchu. Veda je jednoduchá – vlasy prichádzajú do styku s vodou, čím sa nafúknu. Čím dlhšie to tak zostane, tým väčší tlak sa vyvíja na jemné proteíny, z ktorých sa vlasy skladajú, a tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť ich poškodenia. Pri fénovaní treba vždy použiť nadstavec. Fénom pohybujte tak, aby ste vzduch nesústredili len na jedno miesto a pred horúcim uprednostnite studený vzduch.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame