Najvyšší čas schudnúť: Kilá navyše môžu človeku ubrať aj tri roky života

Obezita

thinkstockphotos.com

Nadváha a obezita nášmu zdraviu neprospievajú, to je viac ako jasné. Sú jednou z príčin mnohých vážnych chorôb. Nevedelo sa však, či ľudia s kilami navyše majú len viac zdravotných problémov, alebo či reálne zomierajú skôr, ako tí s adekvátnou hmotnosťou. Výsledky štúdie na miliónoch ľudí hovoria jasne – a moletnejších asi nepotešia.

Nadváha skracuje život. Podľa novej vedeckej štúdie je príčinou pätiny predčasných úmrtí v USA a sedminy v Európe. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí vo svete nadváhou 1,3 miliardy dospelých ľudí a ďalších 600 miliónov ľudí je obéznych.

Nadváha vám vezme rok, obezita tri roky

Emanuele Di Angelantonio, ktorý sa podieľal na štúdii uskutočnenej Cambridgskou univerzitou, povedal, že v priemere si ľudia s nadváhou skracujú očakávaný vek dožitia o jeden rok a obézni o tri. Väčšiemu riziku pritom čelia muži. ,,To súhlasí s predchádzajúcimi poznatkami, podľa ktorých je riziko diabetu, rezistencie na inzulín a ukladanie tuku v pečeni u mužov vyššie než u žien,povedal Di Angelantonio.


Mohlo by vás zaujať: Kilá navyše sú vám ľahostajné? Radšej opatrne, takto vám skracujú život!


Spojenie nadváhy s chorobami je preukázané dávno…

Dobre zdokumentované je spojenie vysokej telesnej váhy s chronickými chorobami ako cukrovka, srdcové a dýchacie choroby, mŕtvica a rakovina. Doteraz ale nebola zodpovedaná otázka, či tučnota iba zhoršuje zdravie, alebo tiež zabíja. Štúdia, ktorá teraz vyšla v odbornom časopise The Lancet, vyhodnocuje informácie o viac ako 10,6 milióna ľuďoch, ktorí sa za minulých 45 rokov zúčastnili 239 vedeckých štúdií v 32 krajinách. Z účastníkov týchto výskumov, ktorých zdravotný stav bol sledovaný v priemere 14 rokov, zomrelo 1,6 milióna osôb.

…ohrozuje však aj tých zatiaľ zdravých

Zo všetkých účastníkov vedci v Cambridgi vylúčili fajčiarov, ľudí trpiacich chronickými chorobami na začiatku výskumov a tých, ktorí zomreli v prvých piatich rokoch. Pole k detailnej analýze sa tak zúžilo na štyri milióny ľudí. Určili u nich index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je považovaný za indikátor telesného tuku. Vypočíta sa z podielu váhy v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch, pričom za normálne sú považované hodnoty do 25. Pole nadváhy je medzi hodnotou 25 a 30, miernej obezity medzi 30 a 35 a za ťažkú obezitu sa považujú hodnoty nad 40. Osoby s normálnym BMI mali menšie riziko predčasného úmrtia, teda smrti pred dosiahnutím veku 70 rokov. Úmrtnosť potom významne rástla podľa váhy, a to o 31 percent s každými piatimi bodmi BMI.


Mohlo by vás zaujať: Alzheimer, obezita či rakovina majú spoločného pomocníka: Viete, čo to je?


Obezita prudko rastie

Predchádzajúce štúdie preukázali prudký nárast obezity vo svete za posledných 40 rokov – kým v roku 1975 bolo 105 miliónov obéznych ľudí, v roku 2014 už vyše 640 miliónov. Podľa údajov WHO je vo svetovej populácii obéznych 15 percent žien a 11 percent mužov. Ak patríte medzi nich, vyhľadajte obezitológa. Výrazné chudnutie by totiž malo byť pod odborným dohľadom, aby ste si neublížili. Prvým krokom však prirodzene môže byť lepší jedálniček – nie hladovka, ale menej mastných jedál (slanina, mastné mäso, vyprážané pokrmy a podobne). Jedlá upravujte dusením, varením alebo pečením s použitím minima oleja. Obmedziť by ste mali aj sladké pochúťky – skúste ich vymeniť za ovocie (v prípade nutnosti s trochou šľahačky). U mnohých obéznych ľudí veľa urobí už len úprava jedálnička. Vyhýbať by ste sa určite nemali ani pohybu, aj keď pri veľkej nadváhe môže byť záťažou na vaše kĺby. Vhodné je napríklad plávanie, ale aj chôdza (ideálne po mäkších terénoch – napríklad lesné chodníčky).


Aké účinné tipy v boji s nadváhou a obezitou by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame