Najzaujímavejšie železnice sveta: Pre milovníkov prírody aj ostrieľaných dobrodruhov

Glacier Express

wikipedia.org

Modely vláčikov fascinovali mnohé deti a niektorým ľuďom táto záľuba zostala dodnes. Ak patríte medzi nich, možno vás dodnes lákajú zaujímavé vlaky – hoci už nie modely. Jazda na niektorých je totiž ozaj zážitkom na celý život.

Orient Experss: Takmer zaniknutá legenda

Kto by nepočul o luxusnom Orient Express? Azda každý. Tento vlak na svoju cestu prvýkrát vyrazil v roku 1883. Smeroval z Paríža až do Turecka. Postupne sa trasa prekladala, najznámejšia je práve vďaka spojeniu Paríža s Istanbulom. V súčasnosti už pravý Orient Express nepremáva, ten zanikol v roku 2009. Stále sú však spoločnosti, ktoré ho úspešne imitujú. Príkladom je aj Venice-Simplon-Orient-Express. Ponúka prvotriedne služby, kabíny zariadené ako prepychové hotely. Cena je pomerne vysoká. Najlacnejší lístok v klasickom vozni začína pri 730 eurách na trase Paríž – Londýn. Na výber máte z množstva trás. Príkladom môže byť tá z Benátok do Prahy, ktorá stojí 1 470 eur už aj v zariadenej kabíne, kde to pripomína najluxusnejšie hotelové izby. Rôznorodé kulinárske špeciality na raňajky, večeru aj obed sú samozrejmosťou a všetky sú zahrnuté v cene. K tomu pohár prestížneho šampanského. Zaručene však ide o mimoriadny zážitok a vrátite sa v čase o pár desaťročí naspäť. Zážitok na celý život.


Mohlo by vás zujímať: Cesta okolo sveta: Títo ľudia ju zvládli – peši, na motorke či v taxíku


Glacier Express: V srdci tých najvyšších hôr

Vlak, ktorý prechádza skrz Alpy? Áno. Glacier Express. Horský panoramatický vlak, ktorý prechádza srdcom švajčiarskych Álp. Jeho trasa vedie zo Svätého Mórica až do Zermattu. Dĺžka trate je 291 km, prejdete cez rovnaký počet mostov a 91 tunelov. Úctyhodné parametre. Najvyšší bod dosahuje trať v nadmorskej výške 2 033 m v priesmyku Oberalppass. K tomu si cestou pripočítajte spoločnosť krásnych vodopádov, nedotknutých horských pastvín a známych alpských štvortisícoviek, napríklad Piz Bernina – najvýchodnejšie položenú štvortisícovku Álp. Dominantný je hlavne Matterhorn, ktorý je s výškou 4 545 m jedným z najvyšších vrchov v Alpách. Na celú tú nádheru sa budete môcť počas 7 a pol hodinovej jazdy dívať cez obrovské panoramatické okná. Najlacnejší lístok zo Svätého Mórica do Zermattu stojí 121 eur za 2. triedu, za prvú si zaplatíte 211 eur.

Transsibírska magistrála: Najznámejšia na svete

Stavala sa neuveriteľných 26 rokov, meria neuveriteľných 9 288 km a cesta ňou trvá neuveriteľných sedem dní. Teda, niektoré vlaky idú ešte dlhšie, ak chcete prejsť celou trasou z Moskvy až do Vladivostoku, s týždňom vo vlaku musíte počítať. Zaujímavosťou je, že elektrifikácia celej dĺžky trate bola dokončená až v roku 2002. Prejdete cez 89 veľkých miest, 16 obrovských riek, vychutnáte si pohľad na Bajkalské jazero. Najdlhšia trať sveta prechádza cez tundru, tajgu aj step. Čo je na nej však najúžasnejšie? Ľudia. Celý týždeň budete musieť na pár metroch štvorcových vychádzať s úplne cudzími ľuďmi, čo so sebou prináša hromadu zaujímavých zážitkov.

A koľko taká cesta stojí? Ak si vyberiete cestovnú kanceláriu, tak najlacnejšie zájazdy Transsibírskou magistrálou začínajú pri 2 300 eurách. Drahšie alternatívy, s niekoľkými ďalšími dňami spoznávania života mimo železnice, sú aj za 6 000 eur. Dá sa však ušetriť. Cestujte na vlastnú päsť. Najlacnejší lístok v 3. triede sa dá kúpiť už od 160 eur. Tu cestujete v otvorených kójach, kde máte aj posteľ a v podstate nemáte súkromie, v jednom vagóne ste s desiatkami ďalších cestujúcich, no je to vhodné pre dobrodruhov. 2. trieda začína pri 320 eurách, tu už máte vlastné kupé pre 4 osoby. Najdrahšia je prvá trieda, za 900 eur dostanete kupé pre 2 osoby. Ceny sa však líšia v závislosti na dátume cesty. Ak ste náročný, môžete si vybrať aj cársky expres, 5 hviezdičkový hotel na koľajniciach. Cena? Len 18 000 eur.


Mohlo by vás zujímať: Hľadáte nevšedné dobrodružstvo? Atmosféra opustených miest duchov vás dostane


Wu-chan-Kanton: Najrýchlejším vlakom sveta

Len pred pár dňami bola sprevádzkovaná najrýchlejšia trať na svete, nachádza sa medzi čínskymi mestami Wu-chan a Kanton. Táto železnica nechala ďaleko za sebou aj japonský Schinkanzen, tento vlak dokáže vyvinúť rýchlosť až 400 km/h. Vzdialenosť 1069 km prekoná tento vlak za 3 hodiny, čo je priemerná rýchlosť 356 km/h. Cena lístka zatiaľ nie je známa, nakoľko má trať za sebou len prvé hodiny prevádzky.

Ak by ste sa však chceli previesť v podobne rýchlom vlaku a spoznať zaujímavé mestá, dobrým tipom je trať Peking – Šanghaj. Meria 1318 km, čo je na pomery našich železníc nepredstaviteľné množstvo. Za najlacnejší lístok vo vlaku, ktorý by bol u nás obdobou osobného vlaku, zaplatíte 19 eur, cesta vám však zaberie 20 hodín. Vlaku, ktorý by sa mohol prirovnať ku našim rýchlikom, trvá cesta okolo 8 hodín, cena lístku je už vyššia – 50 eur. No priemerná rýchlosť je okolo 160 km/h, o čom môžeme u nás len snívať. No a najrýchlejšiemu vlaku táto trasa trvá len 5-5,5 hodiny, čo je priemerná rýchlosť vyše 260 km/h. Za takúto rýchlojazdu si pripravte 69 eur.

Myrdal-Flåm: Tá najkrajšia železnica na svete

Najkrajšia železničná trať sveta sa nachádza v Nórsku. Nórsko je všeobecne považované za mimoriadne nádhernú krajinu. Množstvo zelene, hory, vodopády a fjordy, sú charakteristické prírodné krásy krajiny. Táto trať leží medzi mestami Myrdal a Flåm. Jej hlavnou devízou je prostredie, ktorým prebieha. Zaujímavý je aj údaj o prevýšení. Na 20,2 km trase prekoná prevýšenie neuveriteľných 863,5 metrov. A to pritom nejde ani o lanovku, ani zubačku, klasický vlak. Ide o vyhliadkovú trasu, preto tento úsek pôjdete celú hodinu a počas neho zastavíte 8 krát. Vychutnáte si tak jedinečné pohľady na nórsku prírodu. Na celej trase je až 20 tunelov, ich dĺžka je približne 6 km, tak budete mať čas vydýchnuť si od všetkých tých krás. A koľko vás bude stáť lístok? Jednosmerný lístok 37 eur, spiatočný 50 eur.


Vyskúšali ste už na vlastnej koži niektorú zo spomínaných železníc? Ktorá vás fascinuje najviac? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, David
Odporúčame