Nákup mäsa nie je práve lacná záležitosť: Na čo by ste si mali dať pozor?

Mäso

gettyimages

Možno to ani len netušíte, no do nákupného košíka často nedávate poctivý kus mäsa, ale mäsový polotovar. Ako ich rozoznáte?

O mäse je reč vtedy, keď sa k nemu nepridalo nič iné a na jeho uchovávanie sa použilo len chladenie či zmrazenie. Kúpite ho najmä u dobrého a overeného mäsiara, pôvod je rozpoznateľný a vo veľa prípadoch lokálny. V supermarkete sa predáva skôr polotovar. Ak chcete vždy nakúpiť čo najkvalitnejší produkt, mali by ste sa držať týchto zásad:

Dlhý zoznam prídavných látok

Mäsový polotovar je tepelne neopracované mäso, ku ktorému sa pridali koreniny a ďalšie prídavky. Okrem čistého mäsa obsahuje tuk, vodu a látky, ktoré ju v mäse dokážu udržať, zvýšia trvanlivosť, vylepšia chuť aj vzhľad. Patrí sem soľ, korenie, polyfosfáty, kyselina citrónová, škroby a farbivá. Vplyv niektorých pridávaných látok na zdravie nie je ideálny. Nadbytok soli vedie k zvyšovaniu krvného tlaku, nadmerný príjem polyfosfátov v potrave môže zase znižovať absorpciu vápnika.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Platíme aj za vodu

Tá je najbežnejšou prísadou v mäse. Je lacná a mäso je drahé. Touto logikou sa riadi mnoho spracovateľov a pridávajú jej toľko, koľko sa zmestí. Stačí na etiketu uviesť, že mäso je zjemňované a obsahuje vodu – pritom môže tvoriť aj viac než polovicu objemu výrobku. „Nástrek“ nie je typický len pre hydinové prsia, ale aj balené údené mäsové produkty. Najväčší problém vzniká pri mrazenom tovare. Po rozmrazení z mäsa vytečie veľa šťavy, za ktorú sme zaplatili.

Mohlo by vás zaujať: Domáce dobroty z mletého mäsa: V lístkovom ceste, roláde aj zapečné je výborné

7 zásad správneho nákupu

  1. Nakupujte iba čerstvé mäso: Ideálne u mäsiara. Spoľahnite sa na svoje zmysly – čerstvé je pevné a pružné, má suchý povrch a príjemnú vôňu. Pultový predaj v niektorých supermarketoch tiež ponúka kvalitné mäso. Keďže nemáte k dispozícii etiketu, neváhajte sa opýtať predajcu, čo presne kupujete. Je povinný vám to povedať.
  2. Pozor na marinády: Opatrnosť zvýšte pri naložených druhoch mäsa, určených najčastejšie na grilovanie. Pod marinádou a aromatickým korením možno ľahko ukryť nekvalitnejšie kúsky, v tých najhorších prípadoch aj pokazené mäso. Jednoducho si ich pripravíte aj doma – zmiešajte napríklad olivový olej, citrónovú šťavu a cesnak. Marinovať môžete aj v bielom jogurte s rozmanitým korením. Chutí výborne!
  3. Sledujte pôvod: Lacné hydinové mäso z Ukrajiny, Rumunska a Poľska nemusí spĺňať prísne bezpečnostné normy, aké musia dodržiavať naši chovatelia. Predáva sa za podstatne nižšie ceny než výrobky slovenského pôvodu.
  4. Obmedzte nákup mrazeného mäsa: Výrobcovia ho zvyknú obohacovať vodou, venujte radšej jednu či dve minútky svojej pozornosti čítaniu etikiet.
  5. Zbystrite aj pri mletom: Najlepšie je, keď predajca zomelie mäso priamo pred vami. Ak kupujete balené mleté mäso, nesmie sa k nemu pridávať nič iné než kuchynská soľ. Aj tento prídavok je vyznačený na obale. Doma ho čo najskôr spracujte. Neobsahuje totiž žiadne ďalšie konzervanty, preto je náchylnejšie pokaziť sa.
  6. Spoznáte ho podľa názvu: Balené mleté mäso v supermarkete je väčšinou mäsový polotovar s rôznymi názvami – mletý mäsový polotovar či sekaný mix. Obsahuje jednu či dve nevyhnutné zložky na uchovanie čerstvosti, vodu a veľa prídavných látok. Kilogram výrobku teda nie je kilogram mäsa. Hľadajte čo najvyšší podiel mäsa. Vyšší prídavok vody – nad 10 percent – značí jasnú snahu výrobcu viac zarobiť.
  7. Investujte do kvalitného prístroja: Ak jete mleté mäso častejšie a nemáte inú možnosť než kupovať ho v supermarkete, zvážte kúpu mlynčeka či robota na mletie. Budete presne vedieť, čo doň dávate. Pripravíte si tak chutné a najmä kvalitné pokrmy.

Aké mäsové výrobky nakupujete a kde? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame