Nakupujete z druhej ruky? Pri týchto veciach si dajte pozor a nenechajte sa oklamať

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Nákup z druhej ruky, second handu alebo z bazára má svoje nesporné výhody. Ušetríme, dáme veciam druhú šancu a zanecháme za sebou menšiu odpadovú stopu. Aspoň takto by to mohlo fungovať v ideálnom svete… Isté kategórie vecí sa skutočne oplatia, pri iných zase treba zbystriť pozornosť. Viete, ktoré to sú?

„Iba vyskúšaná“ kozmetika

Čo robíte s make-upom, krémom alebo parfumom, ktorý vám nesadol? Pri kozmetike je náročné zistiť jej trvanlivosť. Na tubách sú uvedené označenia ako napr. 6 M alebo 12 M, ktoré hovoria o tom, že produkt by sa mal spotrebovať daný počet mesiacov po otvorení. Pri kozmetike, ktorá bola „iba vyskúšaná“ nemáte nikdy istotu, ako dlho zapadala prachom na poličke v kúpeľni predtým, než sa dostala do inzerátu. Neodporúčame ani nákup u predajcov, ktorí majú v „bazáriku“ desiatky otvorených parfumov. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o nepravé parfumy, na ktorých si takto privyrába.

Čalúnený nábytok, koberce aj matrace

V hre môže byť vaše zdravie. Hoci na prvý pohľad nie sú viditeľné žiadne nečistoty, ani hĺbkové čistenie nemusí matrace, čalúnené sedačky a koberce zbaviť všetkých prachových roztočov, alergénov a baktérií. Nikdy neviete, čo si sedačka alebo matrac zažili a čím boli obliate. Tieto kusy prichádzajú najčastejšie do kontaktu s rôznymi telesnými tekutinami a mali by mať iba jedného majiteľa.


Mohlo by vás zaujímať: Nákupy cez internet pohodlne a bezpečne: Ako nesadnúť na lep podvodníkom?


Športová výbava

Počuli ste už o prípadoch, kedy sa predávala ukradnutá lyžiarska výstroj alebo bicykel? Na internete nájdete samostatné bazáre, ktoré sú zamerané na športovú výbavu a hemží sa to v nich tisíckami rôznych produktov. Ceny sú výhodné a niekedy aj o pár stoviek nižšie ako nákup v obchode. Na čo si dávať pozor?

Odsledujte históriu predávajúceho, počet inzerátov, dátum registrácie. Nováčik s jedným inzerátom nevzbudzuje dôveru.
Snažte sa komunikovať najmä cez sms-ky alebo e-maily. Potrebujete mať v rukách dôkaz, odkiaľ bicykel či lyže pochádzali.
Uprednostňujte osobný odber. Pýtajte sa na dobu používania a servis. Ak ide o novšiu vec, vypýtajte si aj pôvodný doklad o kúpe. Spoľahlivý predajca (= originálny majiteľ) vám povie o predávanom tovare veľa zaujímavých informácií a dovolí aj jeho preskúšanie.

Elektronika, telefóny a spotrebiče

Podobný postup ako pri športovej výbave môžete praktizovať aj pri nákupe elektroniky a spotrebičov. V dnešnej dobe sa posúvajú relatívne nové televízory, notebooky, smartfóny aj tablety, ale aj domáci a kuchynskí pomocníci. Nie z dôvodu, že by boli nefunkčné, no už majú pár rokov a boli nahradené výkonnejším modelom, alebo ide iba o nevhodný dar. Vždy je preto na mieste otázka: Čo viedlo pôvodného majiteľa k predaju tejto veci? Tak, ako máte v obchode možnosť vyskúšať si tovar, o ktorý máte záujem, pri rozumnej dohode je to možné aj v prípade nákupu vecí z druhej ruky.


Mohlo by vás zaujímať: Nákup v second-hande: Má viac výhod, než by ste si mysleli


A čo oblečenie?

Nakupovanie oblečenia z druhej ruky patrí medzi najpopulárnejšie. Kedysi sme sa možno na prvé second handy pozerali cez prsty, dnes ich v mestách pribúda každým rokom viac a viac. Ak máte radi originálne a neopozerané kúsky, častokrát aj od zvučných značiek za zlomok ceny, nie je nad čím váhať. Jediné s čím sa treba zmieriť je fakt, že vyhliadnutý kúsok nemusí byť dostupný vo vašej veľkosti. V dobrom bazáre je totiž všetko iba jedenkrát. Sledujte aj rôzne akcie, second handy zvyknú ponúkať špeciálne zľavy „všetko za jedno euro“ a podobne.

Čo sa oplatí nakupovať najviac?

Šaty – na bežné nosenie aj spoločenské. Niekedy boli oblečené iba jediný raz.
Oblečenie pre deti – najmä malé deti rýchlo rastú a veci nestihnú vôbec zničiť. Stačí doma vyprať na vyššej teplote a pridať overený prací prášok.
Kabáty, bundy, zateplené nohavice – sledujte kvalitu zapínania, zipsov, celistvosť podšívky.


Aké skúsenosti máte s nakupovaním z bazára vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame