Namerali vám vysoký cholesterol? Môže za to aj ročné obdobie!

lekár

photl.com

Na hladine cholesterolu v krvi sa podpisuje viacero faktorov a jedným z nich je aj ročné obdobie. Viaceré výskumy už totiž potvrdili, že práve v týchto mesiacoch je jeho hladina v krvi človeka najvyššia.

Počet pacientov s problémami srdca a ciev každým rokom stúpa v mnohých krajinách výskyt kardiovaskulárnych ochorení sa posúva stále do mladších vekových skupín. Preto niet divu, že sa výskumníci snažia objasniť, čo všetko ovplyvňuje jeho množstvo v krvi.

O štvrtinu viac

Zmeny vo výške cholesterolu zaregistrovali vedci počas sledovania hodnôt 517 pacientov. Ich priemerné hodnoty cholesterolu boli 222 mg/dl u mužov a 213 mg/dl u žien. U mužov sa cholesterol zvýšil počas roka priemerne o 3,9,mg/dl a svoj vrchol dosahoval v decembri. U žien bol najhorším mesiacom január a ich hodnoty stúpli dokonca o 5,4 mg/dl. Počet pacientov s vyšším cholesterolom bol v zime o 22 percent vyšší ako v lete.


Tiež by vás mohlo zaujať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Najvyšší cholesterol, najviac infarktov

Výsledky tohto výskumu nepriamo potvrdzujú aj údaje z iných zdrojov, podľa ktorých je zima zároveň obdobím s najvyšším počtom infarktov. Najhoršie sú z tohto hľadiska mesiace december a január, v ktorých bolo takýchto prípadov podstatne viac ako od júna do septembra. ,,Hladina cholesterolu v krvi sa zväčša môže meniť o 4 až 11 percent v závislosti od viacerých faktorov,“ vysvetlila doktorka Belinda Linden. „Viac ako polovica z týchto zmien je zrejme spojená so svetlom a teplotou, zmenami v hormonálnej hladine, hmotnosti, diétami a cvičením.“

Ľahšia strava a viac pohybu

Dôvodov, prečo je práve leto z hľadiska cholesterolu ideálnym ročným obdobím je určite viacero. Niektorí vedci ho spájajú so zvýšeným pohybom a ľahšou stravou. V horúcich dňoch ľudia neraz jedávajú menej a často sa im nežiadajú mastné ťažké jedlá. Dlhé zimné večery naopak častejšie trávime doma, máme menej pohybu, nehovoriac o blížiacich sa Vianociach. Sviatočné vypekanie či vyváranie môže mať na svedomí nejaké tie kilá navyše a možno zhoršené hodnoty cholesterolu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty


Čo to znamená pre pacientov?

Zistenia vedcov sa tiež môžu využívať pre klinickú prax. „Ak má napríklad pacient v lete výsledky len tesne pod hranicou, v zime už môžu byť nad ňou. Malo by sa preto uvažovať nad prispôsobením liečby,“ vysvetľuje doktorka Patricia Tung.

Zdroj: photl.com, photl.com, Klára
Odporúčame