Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!

Koberec s vysávačom

Koberec musíte vedieť správne vyčistiť (Zdroj: Unsplash/The Creative Exchange)

Koberce sú ideálnym útočiskom nenápadných domácich zvieratiek, ktorým treba pravidelne tiež prečistiť domov! Nech už vysávame raz do týždňa alebo každý deň a bez ohľadu na to, akú silu má náš vysávač, nikdy z koberca nedostaneme všetku špinu. Zbavíme sa len tej na oko viditeľnej, ako sú omrvinky, vlasy a prach. Avšak mikroskopické nečistoty zostanú v koberci a každým krokom sa zadupú hlbšie a hlbšie.

Koberce sú ideálnym útočiskom nenápadných domácich zvieratiek, ktorým treba pravidelne tiež prečistiť domov! Nech už vysávame raz do týždňa alebo každý deň a bez ohľadu na to, akú silu má náš vysávač, nikdy z koberca nedostaneme všetku špinu. Zbavíme sa len tej na oko viditeľnej, ako sú omrvinky, vlasy a prach. Či už máte chlpatý koberec alebo kožený, mikroskopické nečistoty zostanú v koberci a každým krokom sa zadupú hlbšie a hlbšie.

Myslíte, že nemáte domáce zvieratko?

Ale máte. Každý chtiac nechtiac chováme roztoče. Ide o mikroskopické stvorenia menšie ako milimeter a podobné pavúkom. To, že nie sú viditeľné voľným okom, neznamená, že neexistujú. Zdržujú sa najmä v kobercoch a v čalúnenom nábytku.  Živia sa prevažne prachom a čiastočkami odpadnutej kože. Takže si o ich pohodlie u vás doma nemusíte robiť starosti – určite majú dostatok obživy. Ako dôkaz slúžia výsledky prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorých majú roztoče na svedomí väčšinu alergií. Ľudia sa zbavia psov, mačiek, papagájov, škrečkov, zajacov, no alergény ich naďalej dráždia vďaka prítomnosti roztočov.


Mohlo by vás zaujať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Naozaj čistý koberec

Ideálnym spôsobom čistenia kobercov je tepovanie. Z času na čas každému kobercu dobre padne, keď ho prebehnete kefkou s jarovou vodou. Oživíte tak jeho povrch, no do hĺbky sa nedostanete. Tak vyčistíte koberce iba tepovačom. Máte na výber z dvoch možností. Ak si netrúfate sami, môžete si objednať odborníkov, ktorí sa o vaše koberce postarajú sami. Cena závisí od rozlohy kobercov. Odvážnejší si zapožičajú tepovač a za niečo vyše 30 eur si poradia aj sami. V oboch prípadoch sa opakuje rovnaký postup. Na koberec sa nanesie čistiaca tekutina, nechá sa pôsobiť , aby na seba naviazala hĺbkovú špinu a potom sa všetko povysáva. Nezabudnite sa však pripraviť na to, že koberce môžu byť 3 až 9 hodín mokré a nie je vhodné ani príjemné po nich príliš chodiť. Takýto welness je vhodné kobercom dopriať minimálne raz za rok. Ak máte koberce na frekventovaných miestach, po ktorých zvyknete prebehnúť aj v topánkach alebo máte doma malé deti či zvieratká, tak aj častejšie.  Nemusíte sa báť, že by tepovanie zničilo vaše koberce viac ako špina. Práve naopak, správna starostlivosť môže predĺžiť ich životnosť.


Mohlo by vás zaujať: Jarné upratovanie trochu inak: Tieto triky vám ušetria čas aj peniaze


Behúne to majú ľahšie

Tie lacnejšie je lepšie pravidelne vymieňať. Ak nie, tak aspoň presprchovať vo vani silným prúdom vody. Teplotu v práčke by nemuseli vydržať a ich spodok by sa mohol začať nepríjemne drobiť. Tie drahšie majú zospodu protišmykovú gumu, ktorá vydrží aj útok na špinu v práčke. Nemusíte ich vyvárať, stačí ich pravidelne oprať hoci aj na 30 stupňoch. Vyššie teploty by mohli kobercom uškodiť.

Niekoľko tipov pre lepšie čistenie koberca:

  • Pridajte do vrecka vysávača sódu bikarbónu, pomôže neutralizovať pachy.
  • Pri tepovaní pozor na to, aby sa čistiaci prostriedok nedostal na dolné časti nábytku. Ak sa tak stalo, utrite ho. Predídete tým prípadným škodám.
  • Nezabudnite dbať po tepovaní na patričné vetranie, aby koberce čo najskôr uschli.
  • Vyliali ste niečo omylom na koberec? Čistenie neodkladajte! Len okamžitý zásah bude odmenený čistým kobercom bez škvŕn.
  • Ak sa chystáte použiť na škvrny na koberci ešte neoverený detergent, vyskúšajte ho najskôr na mieste, ktoré nie je bežne viditeľné (za/pod nábytkom a pod.).
  • Pri odstraňovaní škvrny postupujte smerom od vonkajšieho okraja do stredu a miesto nehody nedrhnite ani nekefujte – škvrnu skôr rozmažete ako zmešíte.
Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame