Naplánujte si urologickú prehliadku: Može vám zachrániť zdravie aj sexuálny život

Lekár

freedigitalphotos.net

Rakovina, ale aj nezhubné zväčšenie prostaty – to všetko trápi mužov na Slovensku rovnako ako v iných krajinách. Na urologické prehliadky ich však chodí žalostne málo – iba šesť percent. Najčastejšími dôvodmi ich nezáujmu sú podľa odborníkov nízka informovanosť a neopodstatnené obavy z vyšetrenia.

Z údajov za rok 2011 vyplýva, že vôbec najnižší počet mužov prišiel na urologickú prehliadku v Banskobystrickom kraji, kde zaznamenali menej než tisíc návštev. Celkovo sa na Slovensku nechalo vyšetriť 16 203 mužov, čo predstavuje spomínaných šesť percent. ,,Preventívne vyšetrenie prostaty je pritom jediným spôsobom včasného odhalenia vyliečiteľného štádia ochorenia na rakovinu prostaty,“ uviedol Kliment s tým, že karcinóm prostaty nie je jediným dôvodom, pre ktorý by nemali muži urologické vyšetrenie ignorovať.

Zväčšená prostata = problémy s močením aj s erekciou

Je ním aj najčastejšie urologické ochorenie mužov – nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty). V minulom roku sa naň liečilo 75-tisíc Slovákov. Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, dokáže významne ovplyvniť každodenný život nielen muža, ale aj jeho partnerky. Zväčšená prostata vyvíja tlak na močovú trubicu a spôsobuje okrem iného aj problémy s močením a erekciou. 


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Na strach či hanbu sa treba „vykašľať“

Predísť týmto problémom a zníženej kvalite života, pomáha krátke bezplatné urologické vyšetrenie a včasná diagnostika možných komplikácií. ,,Urologické ochorenia sú chúlostivá téma obzvlášť pre mužov. Mnohí sa hanbia a z návštevy urológa majú strach. Neopodstatnene. Vyšetrenie je jednoduché a vôbec nie je bolestivé. Práve odkladanie riešenia problému s odborníkom vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba im môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám,“ vysvetlil Kliment. 

Nespoliehajte sa na zázračné doplnky výživy

Odborníci zároveň varujú pred nahrádzaním odbornej konzultácie s lekárom samoliečbou formou rôznych výživových doplnkov. ,,Ťažkosti s močením môžu byť rovnaké pri nezhubnom zväčšení prostaty, ako aj pri karcinóme prostaty. Bez odborného vyšetrenia sa môže zanedbať včasná diagnostika práve rakoviny prostaty. Preventívne prehliadky, ktoré by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou, sú kľúčové pri ochoreniach, ktoré sú v raných štádiách bezpríznakové a môžu tak pacientovi doslova zachrániť život. Aj preto je naším cieľom, čo najviac šíriť povedomie o prevencii a liečbe urologických ochorení,“ dodal.


Ako často navštevujete svojho urológa? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, SITA
Odporúčame