Náš tip na víkend: Toto všetko môžete vidieť v Trenčíne

Trenčiansky hrad

SITA

Z času na čas si každý z nás potrebuje na chvíľu oddýchnuť od pracovného, ale aj životného stereotypu. Krátka prechádzka či niekoľkodňový výlet? Nezáleží na počte hodín či dní, každý takýto okamih osvieži vašu myseľ, utuží rodinu či priateľstvo. Čo tak navštíviť jedno z našich krásnych miest?

Na rieke Váh leží na západnom Slovensku Trenčín, jedno z najstarších slovenských miest. Má strategicky dobrú polohu, ktorú využili naši predkovia na stavbu hradu. Aj dnes je miestom, kde sa konajú mnohé veľtrhy a kultúrne podujatia. Hoci je to deviate najväčšie mesto na Slovensku, na návštevníkov pôsobí ako malé, tiché mestečko s historickými uličkami vedúcimi popod hrad. Mesto bolo podľa archeologických nálezov obývané už v dobe kamennej a v čase, keď sa začal písať náš letopočet, si tu jednu zo svojich pevností vybudovali aj Rimania. O ich prítomnosti na tomto území svedčí známy nápis vytesaný do skaly, ktorý pochádza z roku 173 n.l. Počas veľkomoravského obdobia patril Trenčín k Nitrianskemu kniežatstvu, začiatkom 11.storočia sa stal súčasťou Uhorska. V roku 1412 bol Trenčín povýšený na slobodné kráľovské mesto.

Čo vás v Trenčíne čaká?

Keď vstúpite do historického jadra mesta, priam cítite zo všadiaľ jeho bohaté dejiny. Úzke uličky po oboch stranách lemujú historické domy. Námestia zdobia krásne kostoly a v teplejšom období sú plné terás patriacich reštauráciám a kaviarňam. Pomaly sa prejdite ulicami Trenčína, a nezabudnite si pozrieť jeho poklady:

  • Hotel Tatra

Túto nádhernú budovu dal v roku 1901 postaviť barón Armin Popper. V súčasnosti je v rekonštrukcii, po ktorej by sa údajne mal opäť volať „Erzsébet“, čo bol jeho pôvodný názov, podľa Alžbety „Sissi“, manželky cisára Františka Jozefa.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip na výlet s deťmi či vnúčatami: Prevezte sa po Váhu na plti


  • Župný dom

Vznikol prestavbou mestského paláca Ilešháziovcov v 18.storočí. Dnes je sídlom Trenčianskeho múzea, ktoré tu ponúka expozíciu zameranú na históriu, prírodu, archeológiu a umenie.

  • Pasáž Zlatá Fatima

Pasáž bola pôvodne vybudovaná po požiari v roku 1886 na mieste prízemia hotela Zlatý Baran. Dnes má už inú podobu, no stále sa tu nachádzajú pôvodné liatinové stĺpy.

  • Piaristický kostol sv. Františka Xaverského

Pôvodne jezuitský, dnes rímskokatolícky kostol dominuje pozdĺžnemu Mierovému námestiu. Bol postavený v polovici 17.storočia talianskymi staviteľmi. Jeho steny a strop zdobia nádherné maľby a pozrieť si ich môžete počas bohoslužieb. Na Mierovom námestí tiež stojí Morový stĺp ako pamiatka na prežitú epidémiu z roku 1712.

  • Mestská veža

Bola súčasťou mestského opevnenia a bola postavená asi v 15.storočí. Na jej prvé poschodie vás vyvezie výťah, na samotný vrchol veže vysokej 32 metrov už musíte vyjsť po schodoch. Určite sa to však oplatí, pretože z veže je nádherný výhľad na celý Trenčín.

  • Katov dom

Traduje sa, že v tomto dome údajne býval v 17.storočí mestský kat. Dnes v ňom Trenčianske múzeum vystavilo expozície „Právo a zákon v starom Trenčíne“ a „Zo starého Trenčína“.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


  • Farský kostol narodenia Panny Márie

Cestou na hrad sa nedá obísť kostol na Mariánskom vŕšku, ktorý bol postavený v roku 1324. Bol súčasťou hradného opevnenia a ponúka pekný výhľad na mesto. V kostole sa nachádza pohrebná kaplnka Ilešháziovcov, významných majiteľov hradu,  z roku 1648.

  • Trenčiansky hrad

Nad mestom sa vypína prekrásny hrad, ktorý nikdy nebol dobytý priamym útokom, aj napriek mnohým a mnohým obliehaniam. Najstaršou stavbou v hrade je predrománska rotunda, pravdepodobne ešte z veľkomoravského obdobia. Dominantná Matúšova veža pochádza z 11.storočia a k nej boli postupne pristavované jednotlivé paláce. Hrad je prístupný počas celého roka a je možné doň vstúpiť so sprievodcom, pričom si môžete vybrať medzi dvomi okruhmi – veľkým (70 minút) a malým (30 minút). Uvidíte napríklad rodovú galériu Ilešháziovcov, archeologické expozície, expozíciu chladných a palných zbraní od 13. do 19.storočia. Aj výhľad z Matúšovej veže vás nepochybne očarí.

  • Lesopark Brezina

Priamo v meste sa nachádza Lesopark Brezina, ktorý je súčasťou Strážovských vrchov. Jeho história je úzko spätá s históriou trenčianskeho hradu, no až do 19.storočia, kedy ho začal katolícky farár Ľudovít Bonaventúra Stárek zalesňovať, bol holým kopcom. Nachádza sa tu niekoľko náučných chodníkov a poskytuje obyvateľom mesta, aj jeho návštevníkom, priestor na oddych.

Ak vás zaujímajú dejiny, máte radi históriou voňajúce miesta a pamiatky, ale aj pokojné posedenia pri dobrom jedle, prechádzky mestom či lesom, Trenčín sa vám určite zapáči.

Zdroj: SITA, SITA, Andrea
Odporúčame