Ak máte vysoký cholesterol alebo bývate častejšie chorý, zoberte si na pomoc hlivu ustricovú. Liečivá huba je vhodná pri chudnutí aj ako prevencia pri viacerých ochoreniach. To je len pár dôvodov, prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička.
Čo všetko v nej nájdete?
Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorá prijíma potrebné látky so stromov. Tak, ako si hliva čerpá živiny zo stromov, môže ich človek čerpať z hlivy. Obsahuje vitamíny B, D, C, proteíny, betaglukány, ale aj mastné kyseliny a stopové prvky medi, železa, zinku, selénu, jódu či chrómu. Okrem toho, že je táto huba zdraviu prospešná, je aj chutná, a tak sa môžete tešiť na výbornú večeru.
Ochráni srdce a cievy
Riziko srdcovo-cievnych ochorení sa zvyšuje spolu so zvyšovaním hladiny cholesterolu v krvi. A práve s tým dokáže pomôcť aj tento prírodný lekár. Obsahuje totiž veľa vlákniny a látku lovostatín , ktoré znižujú hladinu zlého cholesterolu a tukov v krvi. Má teda pozitívne účinky na srdce aj cievy a znižuje riziko ich chorení. Keďže ide o prírodnú látku, nemusíte sa obávať vedľajších účinkov ako je tomu pri liekoch.
Mohlo by vás zaujať: Hubárska sezóna volá: Ktoré hríby ako prospievajú vášmu zdraviu?
Prospieva pleti aj postave
Hliva ustricová má mať aj antioxidačné účinky. Dokáže vďaka nim spomaliť starnutie pokožky, ochráni ju pred pôsobením UV žiarenia a má aj skrášľujúce a regeneračné účinky. Doprajte si ju aj keď vás trápia kožné problémy, ako napríklad ekzém. Jej konzumácia sa osvedčila aj pri chudnutí. Má nízku energetickú hodnotu, takže si z nej môžete pripraviť ľahkú, zdravú večeru. Rozhodne to ale nie je zázračný liek na chudnutie, ale skôr potravinový doplnok pri zdravom chudnutí.
Podporí imunitu
Hliva ustricová môže byť prospešná aj pri liečbe rôznych ochorení. Veľmi často sa spomína v súvislosti s rakovinou a to hlavne kvôli obsahu beta glukánu. Beta glukán pomáha imunitnému systému počas liečby onkologických ochorení. Takáto podpora je dôležitá hlavne preto, že užívaním liečiv je imunita vážne oslabená a dochádza k prepuknutiu infekcií a vedľajších účinkov liekov. Môže vám pomôcť aj pri iných ťažkostiach sposobených problémami s imunitou. ýhodou je, že ide o prirodzenú možnosť ovplyvniť svoje zdravie pomocou stravy (aj keď sa predáva aj vo forme výživových doplnkov). Ak vás ale dlhodobo trápi nejaký zdravotný problém, poraďte sa s odborníkom.
Mohlo by vás zaujať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?
Tip na zdravú večeru z hlivy ustricovej
Dostali ste chuť na huby a chcete vyskúšať účinky hlivy na vlastnej koži? Vyskúšajte tento jednoduchý recept!
Potrebujete:
- 500 g hlivy ustricovej
- 2 stredne veľké mrkvy
- ryžu
- 1 väčšiu cibuľu
- 2 kyslé smotany
- na dochutenie môžete použiť čierne korenie, rascu, soľ, sójovú omáčku, bobkový list
Postup: Nakrájajte cibuľku a uduste ju na oleji. Hlivu ustricovú umyte, nakrájajte na menšie kúsky a pridajte k cibuli. Do hrnca pridajte vodu tak, aby boli hlivy ponorené. Pridajte koreniny na dochutenie a varte na miernom ohni. Nakoniec pridajte nastrúhanú mrkvu a keď hliva zmäkne, pridajte smotanu. Omáčku varte ešte asi 5 minút. K omáčke si uvarte ryžu a skvelá večera je na svete.
Ako často a v akých formách si doprajete hlivu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na